Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 11. 11. 2020
Líbí se mi

Úspěch léčby při mém druhém těhotenství podnítil můj zájem a pozdější vášeň pro homeopatii. Byla to vlastně náhoda, jestli v životě náhody vůbec existují, říká homeopatka Markéta Krumpolcová

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 11. 11. 2020
Líbí se mi
Úspěch léčby při mém druhém těhotenství podnítil můj zájem a pozdější vášeň pro homeopatii. Byla to vlastně náhoda, jestli v životě náhody vůbec existují, říká homeopatka Markéta Krumpolcová

Úspěch léčby při mém druhém těhotenství podnítil můj zájem a pozdější vášeň pro homeopatii. Byla to vlastně náhoda, jestli v životě náhody vůbec existují, říká homeopatka Markéta Krumpolcová

Pracovala v módní branži jako bookerka modelingové agentury Czechoslovak Models nebo jako marketingová specialistka kosmetického gigantu L’Oréal. Jednoho dne se ale rozhodla, že chce jít v životě jinou cestou. Z hlavního města Prahy se odstěhovala do domu se zahradou a dnes je jejím koníčkem skleník, pár slepic a kohout.

Jaké má homeopatka Markéta Krumpolcová plány do budoucna? „Plánujeme ještě pár hus a možná kozy,“ říká s nadsázkou. Jaká byla její cesta z vedení velkých korporátních společností ke studiu a úspěšné praxi v homeopatii? Jen čtěte dál… 

Pracovala jste na vedoucí pozici velké korporátní firmy a ze dne na den jste se rozhodla pro studium homeopatie. Co vás k takto turbulentní životní změně přivedlo?

Na začátku své kariéry jsem se rozhodla pro studium Vysoké školy ekonomické v Praze a následně jsem se několik let věnovala projektovému řízení a managementu v privátním zdravotnickém sektoru. S homeopatií jsem se poprvé setkala až díky svým vlastním zdravotním potížím, které mě donutily hledat pomoc jinde, než v klasické medicíně. Díky nespecifické autoimunitní poruše a historii spontánních potratů jsem musela podstoupit kortikoidní léčbu během těhotenství, kvůli udržení plodu. Po 9 měsících užívání kortikoidů jsem přivedla na svět krásného chlapečka Lukáše, ale já jsem byla totálně zničená, jak po fyzické, tak po psychické stránce. Přibrala jsem 45 kilo, měla jsem výrazné otoky, bolesti kloubů a úzkosti. Nicméně jsem se radovala z miminka a postupně se pomocí diet a očistných kůr dala trochu dohromady. Když mi u druhého těhotenství byly opět indikovány kortikoidy, tak jsem si řekla, že toto už podstoupit znovu nechci, bude-li jiná možnost… Tehdy jsem hledala jiná alternativní řešení a přístupy k řešení mého problému a našla homeopata Petra Zachariáše. 

Co se ve vašem životě změnilo touto návštěvou? 

Po jednom dni užívání homeopatického léku, který mi doporučil, se mi srovnaly veškeré lékaři sledované hodnoty z krve a já jsem donosila druhého syna Tomáška absolutně bez jakékoliv medikace. Když mi lékaři sdělili výsledky prvního testu po homeopatickém léku, přišlo mi to jako zázrak… Tehdy vznikla moje touha dozvědět se o homeopatii víc. Opět jsem zavolala homeopatovi Petru Zachariášovi a zeptala se ho, kde se dá homeopatie studovat. Odpověděl, že založil školu a jestli mám zájem, výuka začíná za měsíc… Hned jsem byla rozhodnutá, že do toho půjdu. Ještě v průběhu druhého těhotenství jsem tak začala studovat Prague College of Classical Homeopathy. Nejprve jsem dokončila 3-leté základní studium a následně 2-leté postgraduální. Zároveň jsem vystudovala 2-leté medicínské minimum, abych si doplnila vědomosti o fungování lidského těla, jeho patologiích a medicínské terminologii.

Změnila jste jen obor nebo i způsob života?

Homeopatie mi vstoupila do života zároveň s mateřstvím, které samo o sobě s sebou přináší značnou změnu životního stylu. Z víru velkoměsta jsme se přestěhovali do domku se zahradou, aby děti mohly běhat venku, pěstovat zeleninu a prohánět slepice. Tady mám také svoji praxi. Cítím, že dělám to, co má smysl a co mě nesmírně baví. Ve vztahu k homeopatii jsem spíš než způsob života změnila náhled na přístup k lidskému zdraví.

Proč jste si vybrala zrovna homeopatii?

Když jsem pro sebe začala hledat alternativní způsoby léčby, neměla jsem s těmito přístupy vůbec žádné zkušenosti. Sedla jsem si k počítači a několik hodin studovala různé alternativní směry a přístupy: čínská medicína, fytoterapie, léčitelé, akupunktura, homeopatie… to, že lze homeopatii využívat i v těhotenství, které pro mě bylo zrovna aktuální, rozhodlo ve prospěch této léčby. Její úspěch potom podnítil můj zájem a pozdější vášeň pro homeopatii. Byla to vlastně spíš náhoda, jestli v životě náhody vůbec existují.

Čím se vlastně zabývá homeopatie?

Homeopatie se stejně jako klasická medicína zaobírá lidským zdravím, jeho udržením a rozvojem. Je to celostní medicína, která vnímá zdraví organismu jako komplex symptomů na fyzické, mentální a emoční rovině. Využívá různých látek např. živočišného, nerostného nebo rostlinného původu a jejich potencováním z nich získává homeopatické léky. Ty jsou schopny za určitých okolností nastolit rovnováhu všech výše zmíněných rovin, pokud je toho daný organismus schopen. Léky jsou popsány v homeopatických materiích medikách skrze symptomy, které generují na jednotlivých rovinách. Lék, který by u zdravého jedince vyvolal podobné symptomy, kterými člověk trpí v důsledku nemoci, je indikovaný v daném případě a započne proces léčby organismu. Tento princip také shrnuje známá homeopatická věta: Podobné se léčí podobným -  similia similibus curentur (lat.) Z této fráze je také zřejmá nutnost individuálního přístupu ke každému člověku v jeho nemoci, protože stejná nemoc má na každého člověka jiný dopad. Tělo generuje specifický vzorec (obraz) symptomů, který je třeba zjistit a následně k němu přiřadit ten nejpodobnější lék. Proto v homeopatii neexistuje lék např. na chřipku nebo na bolest hlavy apod., protože na chřipku může být vhodný kterýkoliv lék, který je ve svém obraze nejvíce podobný symptomům konkrétního léčeného člověka s chřipkou.

Jak je to po formální stránce: kdo se může stát homeopatem, je nějaké povinné vzdělání a musí to být lékař? 

Homeopatie bohužel není v českém zákoně nijak řešena a vůbec se s ní vlastně v zákoně nepočítá. Provozování homeopatické poradny se řídí stejnými pravidly jako založení jakékoliv volné živnosti. Jinými slovy kdokoliv se rozhodně dělat homeopatii, nemusí splňovat žádné kvalifikační nebo studijní předpoklady a může začít hned zítra. Je zřejmé, že tím pádem je obrovský rozdíl v odbornosti jednotlivých homeopatů a klient by měl být obezřetný při výběru svého homeopata a zajímat se o jeho odbornost a reference. 

Jaké byly začátky vaší homeopatické praxe?

Svou praxi jsem začala ve druhém ročníku homeopatické školy v rámci povinných školních případů. Velmi mi ze začátku pomáhalo to, že jsme měli ve škole možnost konzultovat své soukromé případy i mimo povinnou školní praxi. To mi dodalo potřebnou dávku sebedůvěry a byla jsem za to moc ráda. Dále jsem léčila svou rodinu, kamarády a jejich psy a kočky (smích). Postupně se mi začali ozývat lidé na doporučení od klientů, kterým léčba pomohla, a takto vlastně funguji dodnes. Při dvou dětech, homeopatické praxi, stavbě domku a věčnému studiu jsem si dodnes nezřídila ani webové stránky (smích).

S jakými problémy za vámi chodí nejčastěji vaši pacienti? 

Toto je opravdu různé, ale asi dvě třetiny klientů tvoří dětští pacienti, kde bývá častým problémem na fyzické rovině ekzém, opakované infekty horních i dolních cest dýchacích, astma, záněty středouší a koliky. Na emoční a mentální rovině jsou to často strachy, potíže se spánkem, vývojové problémy a poruchy chování.

Většinu mých dospělých klientů tvoří ženy. Ty přicházejí s chronickými problémy, jako jsou např. dlouhodobé bolesti kloubů, břicha, hlavy, menstruační bolesti, trávicí potíže, ale také s problémy s početím, po porodu, v klimakteriu, při kojení apod. Mezi časté potíže na psychické rovině jsou podrážděnost, strachy, potíže se sebevědomím nebo averze k sexu. Muži řeší také chronické bolestivé stavy, srdeční choroby, problémy s prostatou, deprese apod. Další skupinu tvoří akutní zdravotní potíže např. chřipky, angíny, průjmy, nevolnosti, úrazy, růst zubů, alergie, různá dětská onemocnění, afty, vyrážky, záněty močového měchýře, středouší apod.

Co je nejčastěji přivede právě k homeopatovi?

Asi polovina mých klientů jsou lidé, kteří přijdou s tím, že už jim klasická medicína nemůže nic nabídnout, jinými slovy vyzkoušeli vše a už ani doktor neví, co dál. Nebo jsou to lidé, kterým se konvenční způsob léčby nelíbí, jako například opakovaná ATB, užívání kortikoidů, různé invazivní metody např. operace apod. a chtějí zkusit něco jiného. Další skupinou jsou lidé, kteří od někoho dostali kladnou referenci, že jim homeopatie pomohla. Většinou také když se homeopatie osvědčí u jednoho člena rodiny, tak je milým pravidlem, že nakonec u vás v péči skončí všichni její členové. Poslední klientelu tvoří naštěstí stále rostoucí skupina a tou jsou většinou maminky, které chtějí pro své děti už od narození šetrný, celostní přístup, homeopatii znají a jen hledají toho pravého homeopata, který bude jim a jejich dětem vyhovovat.

Jak si najít toho „svého“ homeopata?

Určitě je důležité prověřit si odbornost daného člověka. Klíčová je pro homeopata zejména znalost Materie Mediky, ve které jsou popsány veškeré užívané léky. Homeopat by měl také ovládat základní principy homeopatie a měl by umět posoudit, kam se vlastně léčba ubírá – jestli je úspěšná či nikoliv a případně lék změnit. Osobní sympatie jsou také na místě, ale kvalitní homeopat by měl být profesionál a proto by měl umět získat z klienta potřebné informace, bez ohledu osobní na sympatie či nesympatie.

Je pro pacienta důležité, aby v homeopatii věřil, když má pomoci?

Toto je jeden z homeopatických mýtů, že je to vlastně jen placebo efekt. Toto mohu jednoduše vyvrátit tím, že mezi mými klienty jsou malé děti od narození a také zvířata, která ani nevědí, že jim byl lék podán a přesto symptomy odezní a dojde k uzdravení.

Jak probíhá sezení s novým pacientem? Co všechno zjišťujete? 

Úvodní konzultace je obecný rozhovor o současných i minulých obtížích klienta včetně zjišťování rodinné anamnézy a možné etiologie (příčina vzniku) stavu, ve kterém se klient momentálně nachází. Jde o komplexní pochopení potíží a symptomů tak, jak je vnímá klient – jeho tělo a jeho psychika. Nezáleží na názvu nemoci ale na symptomech, které tělo u dané nemoci generuje. Toto je jediné, na čem záleží u výběru homeopatického léku.

Jsou otázky, které by klienta mohly překvapit? Stydí se lidé o něčem mluvit?

Ano určité otázky jsou opravdu „ na tělo“ jako například popis stolice a její modality nebo libido apod. Někdy je ale hlavní patologie na psychické rovině a potom se s klienty bavím o velice osobních věcech, někdy i traumatech, sebedůvěře, vnitřních pocitech apod. Ještě se mi nestalo, že by některý klient odmítl o čemkoliv hovořit. Je ale nesmírně důležité vytvořit prostředí důvěry, ubezpečit klienta, že cokoliv bude řečeno, je lékařským tajemstvím.

Jaké jsou typické omyly a mýty o homeopatii?

Těch je opravdu mnoho… toto téma by samo bylo na celý článek, ale kdybych měla uvést ty nej tak je to zejména mylný názor, že na určitou nemoc je určitý lék. Např. na teplotu Belladona, na bradavice nebo před očkováním Thuja, na rýmu Allium cepa, na problematický růst zubů Chamomilla apod. Toto je základní nepochopení homeopatického principu, kterým je individualita. Není lék na nemoc, ale na konkrétního člověka a jeho symptomy ať už je to chřipka, bradavice, rýma nebo růst zubů. Jinými slovy např. na chřipku může být kterýkoliv lék z Materie Mediky. Jde jen o to, to daný organismus generuje za symptomy. Někdo má u chřipky zimnici a je zabalený do peřiny, jiný chce větrat a odkopává se, někdo má ohromnou suchost sliznic a žízeň, další absolutní bezžíznivost. Někoho bolí klouby, někdo má u chřipky nevolnosti apod. Toto je třeba zohlednit při výběru léku a podle toho také lék vybrat. Není možné generalizovat určité léky na určité problémy, jak se tomu dnes bohužel hojně děje ať už na různých diskusních fórech nebo přímo v lékárnách.

Je homeopatie vhodná pro každého? 

Ano, homeopatie je účinná a šetrná léčba pro děti, těhotné a kojící ženy, muže i seniory.  Nutno však dodat, že ne každému dokáže pomoci. Záleží na úrovni zdraví daného organismu, závažnosti patologie a také jestli již došlo k strukturálním změnám v organismu, které je nejprve třeba řešit např. chirurgicky a až následně podpořit homeopaticky.

Co považujete za největší úspěch ve svém životě?

To, že dělám práci, která je zároveň mým velikým koníčkem a vášní a ještě je mi při tom umožněno pomáhat lidem. Je to neuvěřitelně naplňující pocit.

Následujete nějaký svůj „homeopatický“ vzor?

Určitě, je to můj učitel a nejlepší homeopat, kterého znám – Petr Zachariáš. On sám vystudoval u velice známého světového homeopata George Vithoulkase. Petr je nejen vynikající homeopat, ale i skvělý učitel a člověk.

Jak nejraději odpočíváte?

Nejradši odpočívám u sklenky dobrého vína s přáteli. 

Co vás nabíjí energií?

Určitě jsou to moji dva synové, kteří mají energie na rozdávání, a potom procházky v přírodě. Nejraději oboje dohromady. 

Co byste vzkázala ženám, které chtějí udělat ve svém životě velkou změnu? 

Pokud to opravdu chcete, jděte do toho! Naplno, buďte nejlepší a věřte si.

Jak byste charakterizovala svůj rok 2020 třemi slovy?

Nový domov, homeopatie, naplnění.

Foto: archiv Markéty Krumpolcové 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 30. 5. 2021

Moc pěkný rozhovor

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 11. 2020

Někdy je třeba velký impulz a pak přijde životní změna.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 4. 2021

Ano, hezky jsi to napsala

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.