Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 9. 2019
Líbí se mi

Jak se poprat s únikem moči v těhotenství? Chce to jednat hned!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 9. 2019
Líbí se mi
Jak se poprat s únikem moči v těhotenství? Chce to jednat hned!

Jak se poprat s únikem moči v těhotenství? Chce to jednat hned!

S inkontinencí neboli únikem moči v těhotenství se setká až polovina žen a její rozvoj záleží na celé řadě faktorů. Většinou jsou postiženy nastávající maminky s vyšší váhou a ty, které již v minulosti rodily. Jak se s tímto problémem v těhotenství poprat?

Únik moči je psychickým i společenským problémem, ale to, že se s ním potkávají nastávající pro ně může být překvapivé. Inkontinence v těhotenství je zapříčiněna tlakem hlavičky miminka na pánevní dno a s tím souvisí i časté nutkání na malou, zejména při delší chůzi nebo chůzi do schodů. Nemalou příčinou je také uvolňování hormonů během těhotenství, které způsobují povolování svalů.

Chce to jednat hned

Léčba a prevence úniku moči je založena na posilování pánevního dna. Cvičit můžete sama doma, případně s pomocí fyzioterapeuta. Speciální cviky na posilování pánevního dna vynalezl v roce 1948 americký gynekolog Arnold Kegel a díky nim trvá rekonvalescence po porodu kratší dobu.

Kegelovy cviky provádějte doma při jakékoliv činnosti. Nacvičování spočívá v rytmickém zatínaní svalstva, které připomíná zadržování močení. Trénujte třikrát denně, v intervalu třiceti až padesáti stahů a povolení. Inkontinenci lze trénovat také při močení, kdy se budete snažit utlumit proud moči. Je však důležité nezapojovat další svalstvo, například břišní svaly a nezadržovat dech.

Při nechtěném úniku moči je dobré se vyvarovat některých potravin a nápojů. Jedná se o diuretické, tedy močopudné potraviny, které zabraňují zadržování vody v těle. Patří mezi ně zejména káva, kořeněná jídla, chřest, melouny, rajčata, petržel a celer.

Tabu, které může být nebezpečné

I přes veškerou prevenci však v mnoha případech k nechtěnému úniku moči dochází. Opruzeniny, zápach, ekzémy a infekce jsou častým doprovodným jevem. V těhotenství hovoříme o tzv. stresové inkontinenci. Jedná se o samovolný únik malého množství moči, nejčastěji při zakašlání, smíchu, kýchnutí nebo při cvičení. Tímto typem inkontinence trpí až polovina nastávajících maminek v posledním trimestu.

Tato tabuizovaná obtíž se bohužel dotýká i dalších oblastí života, ženy se stydí chodit do společnosti, sportovat, cestovat a není výjimkou také omezení sexuálního života. Většina žen, kvůli obavám z úniku moči, raději nepije, a tím zhoršuje svůj zdravotní stav.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 7. 9. 2019

já jsem běhala čurat jako koroptev, za každým rohem...

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 7. 9. 2019

naštěstí se mi to u obou těhotenství vyhnulo , musí to být nepříjemné , ale v dnešní době je spousta pomůcek při inkontinenci , tak by ji nastávající maminky při těchto potížích měly používat a nezavírat se doma

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 095
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.