Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 5. 2020
Líbí se mi

Rituál menarche: Oslava první menstruace a přijetí svého ženství

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 28. 5. 2020
Líbí se mi
Rituál menarche: Oslava první menstruace a přijetí svého ženství

Rituál menarche: Oslava první menstruace a přijetí svého ženství

Vzpomínáte si na svou první menstruaci, na okamžik, kdy jste se staly opravdovými ženami? A byl to okamžik, na který jste byly připravené? Ve většině případů rodiče své dcery (naší generace 35+) na životní zlom vůbec nepřipravili. Matky se o periodě a o tom, co se v těle mladé dívky děje, bály nebo styděly s dcerou mluvit, protože "za jejich časů" to bylo tabu úplné. Dnes už mají dívky informace dostupnější, koupit si vložky není žádná ostuda, reklama a osvěta ve škole také funguje, ale nevytratila se tak trochu podstata tohoto významného přechodu z dívky v ženu?

Já jsem ale měla štěstí. Přesně si vybavuji ten okamžik, dokonce i "Thursday" kalhotky se žlutým okrajem a srdíčky. Byla jsem doma, v bezpečné zóně a hned mamku zavolala do koupelny. Ta mě objala a radostně řekla "teď je z tebe žena"! Dala mi gázovou vložku (jiné nebyly) a poučila mě co a jak, ačkoli jsme spolu o tom mluvily již dříve. A pak řekla: "A tento den si zaslouží dárek, aby sis ho pamatovala." Šly jsme do zlatnictví a já si vybrala stříbrný prstýnek s hadem. Cítila jsem, že se stalo něco vyjímečného a vlastně jsem na sebe byla pyšná. A to mi bylo 12 let. Žádná pachuť studu, strachu nebo vyděšení, byla jsem připravená a máma to zvládla na jedničku. 

Rituál menarche

Menarche je slovo pocházející z řečtiny a jeho překlad je právě "první menstruace". Rituál menarche je naprostá samozřejmost u některých domorodých kmenů. Přechodový rituál, který s první menstruační krví otevírá reprodukční cyklus v těle mladé ženy je pádným důvodem k oslavě. To, že žena může počít a porodit dítě, to přeci je úctyhodný zázrak přírody. Rituál menarche neslaví ale pouze možnost mít děti, je to oslava ženství jako takového, dívka se stává ženou a rituál ji dává příležitost si to uvědomit, uložit si tento okamžik do paměti a připravit se na novou životní fázi.

Foto: Unsplash fotobanka

Informovanost dívek a jak si to ulehčit

V dnešní době se k ženství a jeho podstatě začínáme vracet. O cykličnosti se píše, trendem se staly takzvané cyklické kalendáře. Menstruace se stala tématem mnoha článků, dokonce se vracejí i rituály (nejen pro dívky, ale i zpětně pro ženy, které neměly možnost si svůj okamžik užít a uvědomit) a rozšiřuje se také výběr menstruačních pomůcek. Máme nepřeberné množství alternativ k těm konvenčním, jakými je například menstruační kalíšek, houba, látkové nebo ekologické vložky... Všechny tyhle informace by měla dívka znát, než se první menstruace dostaví. 

Pokud si chcete vysvětlování ulehčit můžete si pomoci například krásnou Sadou menarche od Pikle.cz která nabízí balíček informací se vzorky všemožných pomůcek. Sada je ušitá na míru mladým dívkám, které brzy dostanou, nebo právě dostaly první měsíčky. 

Foto: sadamenarche.cz

Vemte v potaz, že dívka se tímto dnem opravdu mění a tak by se i její okolí mělo přizpůsobit. Zkuste ji navrhnout třeba změnu dětského pokojíčku ve více dospělý a neberte ji už jako holčičku, od teď máte doma mladou ženu.

Nebojte se se svojí dcerou toto téma otevřít, je to důležitý milník v jejím, ale i ve vašem životě. Dnem první menstruace si každá máma (ale i táta!) uvědomí, že její holčička už není ta malá holka, ale mladá žena. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

zajímavé

Odpovědět
gustawka
gustawka 30. 5. 2020

Odpovědět
lemur
lemur 29. 5. 2020

Odpovědět
avatar
Kateřina Šlimarová 28. 5. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 441
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.