Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2021
Líbí se mi

Jste v životě opravdu šťastní? Proč je důležité, aby to tak bylo?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2021
Líbí se mi
Jste v životě opravdu šťastní? Proč je důležité, aby to tak bylo?

Jste v životě opravdu šťastní? Proč je důležité, aby to tak bylo?

Zkuste se zamyslet. Jste v životě opravdu šťastní? Jen tak, prostě proto, že jste? Bohužel jen málokdo na tuto otázku může s čistým svědomím odpovědět jasné „ano“. A to je škoda. Šťastní lidé jsou totiž prokazatelně zdravější a také se jim na svět kouká o něco lépe.

Co je vlastně štěstí a proč by nám nemělo chybět?

Šťastnější = zdravější?

Definovat, kdy je člověk šťastný, není nic jednoduchého, jedná se o velmi subjektivní pocit. V podstatě by se dalo říci, že šťastní lidé prožívají mnohem více pozitivních pocitů a chvil než těch negativních, díky čemuž jsou prostě spokojení se svým životem i sami se sebou.

Proč je takový náhled na svět či prožívání života důležité? Podle vědců jsou šťastní lidé zdravější nejen psychicky, ale také fyzicky. Výzkumy ukázaly, že šťastní lidé vedou obecně zdravější život – zdravě se stravují, pravidelně cvičí a dokonce i lépe spí. Nejen v důsledku toho mají pak silnější imunitní systém, takže si na ně jen tak nějaký virus nepřijde.

To ale není vše. Šťastní lidé lépe odolávají stresu, mají nižší krevní tlak a také lépe zvládají bolest, na kterou jsou méně citliví. A jak vyplynulo ze statistik, obecně se dožívají v průměru vyššího věku než lidé, kteří se za šťastné nepovažují.

Je to v nás

A aby toho nebylo málo, lidé, kteří v nejrůznějších průzkumech udávali, že se cítí šťastní, byli také úspěšnější například v manželství či navazování a udržování přátelských vztahů, případně v práci. Navíc z každého dosaženého cíle měli větší radost než ti, co svou existenci za šťastnou nepovažovali.

Bohužel univerzální návod na to, jak být šťastný, neexistuje. Jedná se o individuální postoj, pohled na svět a věci či lidi kolem nás. Naše štěstí nezávisí dokonce ani na okolnostech – pouze na nás samotných.

Spousta lidí, jimž život kladl do cesty jednu překážku za druhou, se za šťastné považují, zatímco mnoho těch, co mají z vnějšího pohledu všechny předpoklady být šťastní, tento pocit jen těžko hledají. Je tedy nutné začít u sebe a svého náhledu na svět. Možná to bude dlouhá cesta, ale stojí za to. Na jejím konci budete nejen spokojenější sami se sebou, ale budete o zdravější na těle i na duchu!

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
konatovka
konatovka 9. 3. 2021

Je to přesně tak, je pro moc důležitý zdravý životní styl, přesně jak se píše v článku. V mých letech jsem se svým zdravím i se sebou velmi spokojená. Kéž mi to vydrží co nejdéle.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 3. 2021

Hezký článek , děkujeme

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 3. 2021

Moc hezky napsané, ono je to opravdu hlavně v nás a na nás.

Odpovědět
lemur
lemur 6. 3. 2021

Pěkný článek.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 3. 2021

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 568
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.