Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi

Jaké aktivity nejlépe padnou dětem, mužům, ženám, lidem s nadváhou nebo hubeňourům? Vyberte si pro sebe ten pravý sport

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 18. 2. 2021
Líbí se mi
Jaké aktivity nejlépe padnou dětem, mužům, ženám, lidem s nadváhou nebo hubeňourům? Vyberte si pro sebe ten pravý sport

Jaké aktivity nejlépe padnou dětem, mužům, ženám, lidem s nadváhou nebo hubeňourům? Vyberte si pro sebe ten pravý sport

Obezitou je ohrožena téměř pětina Čechů, hůř si vedou muži. Ženy sice nepatrně méně sportují, zato víc dbají na zdravé stravování. Ne všechny sporty však svědčí každému. Jaké aktivity nejlépe padnou dětem, mužům, ženám, lidem s nadváhou nebo hubeňourům?

„Pro děti je přirozené běhání. Mají víc rychlých svalových vláken než těch pomalých, tedy inklinují spíš k pohybovým aktivitám rychlostního krátkodobého charakteru. Naopak dospělí mají převahu ve vytrvalostních svalových vláknech pro dlouhodobý výkon stejné intenzity. Obdobně se dá pohlížet i na dělení muži versus ženy – obecně jsou ženy schopnější dlouhodobého stejně intenzivního výkonu, zatímco muži jako prehistoričtí lovci lépe zvládají vysoký výkon krátkodobě,“ vysvětlila fyzioterapeutka Iva Bílková.

Ženy versus muži

V Česku trpí nadváhou 47 procent mužů a 33 procent žen. Ženy sice méně sportují, průměrně 3,2 hod. týdně oproti 3,6 hod. mužů, zato jsou zvyklé až dvakrát častěji konzumovat zeleninu a ovoce než muži. Při výběru sportu je dobré zohlednit odlišné stavby těl žen a mužů, stále ale vedou osobní preference.

„Pohyb musí člověka hlavně bavit. Pro muže jsou vhodnější více silové sporty, podporující stavbu svalové hmoty. Dosáhnou tak zvýšení úrovně testosteronu, zlepšení psychiky a sebepojetí. Nebo kolektivní sporty, při kterých vybijí temperament a podpoří sociální vazby, přirozenou soutěživost a sebevědomí. U žen jsou z hlediska motivace, společenského cítění a seberealizace vhodnější sporty zaměřené na formování postavy: pilates, joging, aerobik, nebo sporty s hlubším spirituálním zaměřením: jóga, tai-chi, Čchi-kung nebo tanec,“ doporučila Iva Bílková.

Ženy častěji než muži podléhají hypermobilitě kloubů, proto by se měly vyvarovat aktivit, které jejich zvýšené pohyblivosti ve vazivech neprospívají. „Při tzv. dopadových sportech, jako je tenis nebo fotbal, člověk vahou napadá na klouby, které pokud mají predispozici k nějakému postižení, mají větší tendenci se ničit. Lidi s artrózou, osteoporózou, nejčastěji ženy po menopauze, které mají onemocnění v rodině, i lidé s nadváhou by měli být v těchto sportech opatrnější,“ podotkla Iva Bílková.

Shodit kila, nebo nabrat svaly?

Jinak by měli sportovat lidé s nadváhou a jinak hubení, kteří touží po svalové hmotě.

„Člověku, který potřebuje shazovat kila, prospěje sport s vyšší tepovou frekvencí a nízkým zatížením kloubů. Vhodný je tak běh na běžeckém pásu, který tlumí nárazy, dále plavání, rychlostní chůze, nordic walking nebo spinning. Hubenější naopak posílí při silových sportech, jako je lezení na stěně, fitness, bojové sporty, crossfit nebo venkovní posilovaní, tzv. street workout,“ poukázala Iva Bílková.

Sedím, sedíš, sedíme

Tloustnutí populace způsobuje především sedavý způsob života. V zaměstnání převážně sedí každý třetí Čech ve věku 25 až 64 . Jedná se více o ženy a o vysokoškoláky, ti alespoň víc sportují ve volném čase.

„Pro člověka se sedavým zaměstnáním jsou ideální symetrické sporty s aerobními prvky, jako je běh na rozumnou vzdálenost, bojové sporty, kanoistika nebo lezení na stěně, a sporty odstraňující svalové dysbalance a stres, například jóga, pilates, taiči a tanec. Ideálním pohybem je také správně technicky zvládnuté plavání. Nordic walking, cyklistika a in-line brusle oproti ostatním šetří klouby. Stejně jako klasická pěší turistika, při té by však nejen lidé s bolavými bedry a hyperlordózou měli dbát na kvalitu batohu se silnými bederními podpěrami, které drží pánev v neutrální pozici,“ vyjmenovala fyzioterapeutka.

Na věku (ne)záleží

Alespoň jednou týdně se pravidelně hýbe třetina obyvatel. Problém je, že fyzická aktivita s věkem upadá. Zatímco ve věku 15 až 24 let sportuje téměř 70 procent Čechů, v kategorii nad 65 let je to jen 12,5 procenta a nad 75 let pouhá dvacetina seniorů. Každé životní období, i stáří, má přitom své příhodné sportovní aktivity.

„Mladší lidé tíhnou k náročnějším sportům na koordinaci, stabilitu a nárazy, které zároveň podporují společenskou integraci – hrají fotbal, ragby, provozují gymnastiku nebo běžecké lyžování. Ve středním věku už člověk vyhledává sporty s nižšími fyzickými nároky, které poskytují socializaci a motivaci pro zlepšování, jako je tanec, některé bojové sporty nebo běh. V pozdějším věku jsou skvělé aktivity zaměřené na vnímání vlastního těla, jeho harmonizaci, s malými fyzickými nároky a se zachováním sociální složky. To nabízí zdravotní cvičení ve skupině nebo s fyzioterapeutem, jóga, plavání, rychlá chůze nebo populární nordic walking,“ uvedla Iva Bílková.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Martina Kočková 20. 2. 2021

Tohle je teď článek přesně pro mě! Narazila jsem na tuhle webovou stránku: https://slevovykupon.net/, kde jsou nejrůznější slevy a výhody na všechny možné internetové obchody. Takže jsem si koupila krásné sportovní oblečení a teď vymýšlím, co s ním, protože je všechno zavřené. A nato moje domácí cvičení mi ho je líto.

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 20. 2. 2021

nejdůležitější je, aby to bavilo

Odpovědět
beata0063
beata0063 19. 2. 2021

o týchto faktoch mnohí vime , len riadiť sa nimi je niekedy už náročnejšie

Odpovědět
sipeji
sipeji 19. 2. 2021

Je důležité si najít to co ás bude bavit.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 18. 2. 2021

ze zdravotních důvodů sportu moc nedám a nedala nikdy, před mnoha lety jsem objevila kouzlo turistických hůlek, díky nim jsem schopná ujít alespoň pár kilometrů, což bych bez nich již nezvládla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.