Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi

Největší mýty o hubnutí, díky kterým vaše váha stagnuje na mrtvém bodě

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi
Největší mýty o hubnutí, díky kterým vaše váha stagnuje na mrtvém bodě

Největší mýty o hubnutí, díky kterým vaše váha stagnuje na mrtvém bodě

Rozhodla jste se zhubnout? Začala jste cvičit? Počítáte kalorie? A přesto všechno se ručička na vaší váze nechce hnout? Možná chyba vůbec není ve vás, ale ve špatných informacích, které jste si přečetla nebo dostala od kamarádky. Proto jsem pro vás sepsala 7 největších mýtů a mylných představ, díky kterým váš metabolismus nefunguje na plné obrátky a brzdí vás v hubnutí na vaši vysněnou váhu.

Jakým největším omylům při vašich snahách o hubnutí musíte přestat věřit?

Omyl: „Radikální cvičební režim je jediným způsobem, jak zhubnout.“

Pravda: Výživový odborníci i fitness trenéři vám potvrdí, že ke změně postavy a zhubnutí jako takovému nemusíte dělat velké změny. Naopak! Klíč je v těch menších. Ale zároveň v těch, které jsou pro vás dlouhodobě udržitelné. To znamená, že je důležité vymyslet fyzickou aktivitu, kterou můžete vykonávat prakticky denně. Málokdo z nás má ve své denní rutině čas (a energii) na to jít se na 150 minut proběhnout do parku. Zato krátkou dvacetiminutovou procházku svižnou chůzí už do svých hektický životů vměstnáme všichni jednodušeji.  

Omyl: „Zdravější potraviny jsou dražší.“

Pravda: Může se na první pohled zdát, že zdravější potraviny jsou dražší, než jejich nezdravé alternativy. Opak je ale pravdou! Pokud si každý den vyzvedáváte oběd do kanceláře, zamyslete se kolik byste ušetřila, pokud byste si ho sama uvařila ze zdravějších ingrediencí? V rámci měsíčního budgetu byste rozhodně nejen ušetřila, ale navíc měla záruku, že budete jíst vyvážené jídlo, které bude podporovat vaši snahu zhubnout.

Omyl: „Sacharidy jsou vůbec to nejhorší, pokud chci zhubnout.“

Pravda: Je mezi námi pořád mnoho takových, kteří mají při jakékoliv dietě a hubnoucím procesu ze sacharidů naprostou hrůzu. Pravdou ale je, že sacharidy jsou jedna z makroživin, se kterou se dají dělat úžasná kouzla (zvlášť pokud jde o hubnutí). Sacharidy jsou nejjednodušší formou energie a to znamená, že tělo s nimi dokáže jednoduše pracovat a jejich energii krásně využívat. Není však sacharid, jako sacharid. Ačkoliv energetická hodnota sacharidu je vždy stejná, v těle se chová tato makroživina různě. Některé (ty rychlé - jednoduché) sacharidy ovlivní inzulín více, jiné (ty pomalé - komplexní) naopak méně. Stačí si proto vybrat ty, které vaše hubnutí podpoří a zasytí vás na delší dobu.

Omyl: „Když chci zhubnout, musím hladovět.“

Pravda: Je velice nepravděpodobné, že dlouhodobé hladovění by vás přivedlo k vytoužené postavě. Za to vám velice snadno naruší váš metabolismus a jakmile se jednou neudržíte a spořádáte balení oblíbených sušenek na posezení, vrátí vám vaši snahu i z úroky. Aby tělo spalovalo tuky, potřebuje energii. A energie přichází s jídlem a pitím. Výživový specialisté vám potvrdí, že k tomu abyste dlouhodobě zhubla a váhu si hlavně udržela je nutné jíst. A to hlavně pravidelně!

Omyl: „Hubnoucí pilulky jsou cestou k vysněné postavě.“

Pravda: Bohužel ne všechny hubnoucí tablety a doplňky stravy jsou bezpečné. Existuje celá řada složek, u kterých je navíc dokázáno, že mohou poškodit vaše zdraví. Pokud trpíte výraznou nadváhou poraďte se se svým lékařem. Pokud ale nechcete vstát z gauče a jít se projít, žádná pilulka vás nespasí. A pokud ano, tak rozhodně v krátkodobém termínu. Plus může mít vážné následky pro vaše zdraví.

Omyl: „Potraviny označené jako nízkotučné nebo takzvaně dietní jsou pro hubnutí nejlepší volbou.“

Pravda: Jedním z nejrozšířenějších mýtů o hubnutí je, že potraviny s nula procenty tuku jsou to pravé. Pravdou ale je, že takové potraviny vás nejen nezasytí, ale navíc neposkytnou vašemu tělu žádnou energii. V praxi to znamená, že po sněžení „light“ jogurtu budete mít za chvilku hlad, špatnou náladu ze sebe sama a svůj dietní režim začnete po pár dnech nenávidět. Proto je daleko vhodnější volbou například klasický bílý jogurt, který obsahuje zdravý prospěšné tuky, déle vás zasytí, pochutnáte si na něm a nebude zpomalovat váš metabolismus. 

Omyl: „Když budu místo jídla pít víc vody, snadno zhubnu.“

Pravda: Ano, pití vody je pro jakýkoliv hubnoucí proces zásadní. Voda vás bude udržovat hydratovanou a váš metabolismus nastartovaný. Pokud však začnete vodu používat jako náhražku jídla a doufat, že vás zasytí, jste na omylu. Jídlo ke svému hubnoucímu procesu potřebujete. A čím pravidelněji a zdravěji budete jíst, tím dříve zhubnete. To vše v kombinaci s kvalitním pitným režimem.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 7. 4. 2021

Tomu nevěřím

Odpovědět
Amanda
Amanda 6. 4. 2021

Zhubnout tedy tzv. nežrat....

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 4. 2021

tak ani jednomu nevěřím, na to už jsem dosta "stará"

Odpovědět
sipeji
sipeji 6. 4. 2021

něco je až úsměvné

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.