Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 6. 2019
Líbí se mi

Nedovolte mu zvítězit. Naučte se bojovat se strachem

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 26. 6. 2019
Líbí se mi
Nedovolte mu zvítězit. Naučte se bojovat se strachem

Nedovolte mu zvítězit. Naučte se bojovat se strachem

Kolikrát jste něco chtěla udělat, s někým promluvit, vyjádřit svůj názor, požádat o lepší podmínky, ale strach vás zastavil? Už to stačilo, nemyslíte? Je čas s tím něco udělat. A to hned!

Strach je prázdná emoce. Zatímco vztek vás nakopne, pocit štěstí dodá kreativitu a nadhled, stres z vás vytlačí maximum, tak strach vás paralyzuje. Nic vám nedá, jen vás okrádá o příležitosti, možnosti a lepší život. Nedovolte mu to a zabojujte.

Jak se zbavit strachu

Konfrontujte ho

Nemávněte nad dalším zastavením rukou, ale rozeberte, z čeho máte opravdu strach (často je to více obav dohromady). Bojíte se reakce, zesměšnění, toho, že na to nemáte…? Představte si, kdyby tuto situaci prožívala vaše kamarádka a měla vaše vlastnosti a kvality. Co byste jí řekly? Určitě byste jí dostatečně odargumentovaly, proč se nemá bát. Pěkně si sedněte a všechny tyto argumenty si napište.

Postavte se mu

Na svůj velký moment se ale musíte připravit. Ať už se bojíte čehokoliv. Pokud chcete více peněz a bojíte si o ně říct, připravte si soupis bodů, proč si myslíte, že si zvýšení zasloužíte, bojíte se ozvat, když je k vám někdo nespravedlivý? Nebude to lepší, když se neozvete, a možná ani potom, ale aspoň budete vědět, že jste se za sebe postavila a třeba i začnete hledat místo, kde vás ocení. 

Najděte si kouče

Nemusí to být ale člověk, který se tím živí, stačí opravdu dobrý přítel, který vám upřímně poradí, sehraje s vámi scénku a bude vám držet palce. Nemáte okolo sebe nikoho, kdo má jinou náturu než vy? Nevadí, pokud se přátelíte s lidmi, kteří také bojují se strachy, podpořte se navzájem. Dejte si malé cíle a ty postupně splňte.

Pozitivně se nalaďte

I to je důležité, abyste se zbavily vnitřních křečí ze strachu. Svalstvo se totiž stahuje a vy máte potřebu se hrbit, sklánět, klopit hlavu, a to škodí i páteři. Veselá a pozitivní hudba umí naladit, příjemná komedie a samozřejmě sport, který vyplavuje endorfiny (hormony štěstí). Můžete také začít poslouchat mantry – psaly jsme o nich v článku Zázrak jménem MANTRA.

Přepište svůj příběh

Vaše strachy vznikly v minulosti. Udělejte si odpoledne nebo večer pro sebe, kdy vás nikdo nebude rušit a zapátrejte ve své paměti, kdy a jak to všechno začalo. Ten příběh nejdříve napište tak, jak se opravdu stal. A pak ho zaznamenejte tak, jak byste se zachovala, kdybyste se nebála. Dejte do toho vše. Byl by to jiný příběh? Jak moc by ovlivnil život, který žijete teď?Jak se vám líbí ta nebojácná žena na papíře?

Prodýchejte to

Dýchací cvičení nejlépe zabírají, když se spojí dohromady s vizualizací. Podle dýchacích instruktorů byste si měly při výdechu představovat, že z vašich úst odchází černý kouř (symbolizuje strach). Nadechovat byste měly barvu zlatou, která znamená neomezené možnosti. Toto dýchací cvičení můžete provádět každý den. Stačí pár minut, nebo tak dlouho, dokud nepocítíte uvolnění.

Palte v mysli svůj strach

Další velmi účinné cvičení je pálení strachu. Vaše strachy představují polena, která v mysli pálíte v obrovském krbu. Sledujte, jak hoří a přestavujte si, jak je vám lehčeji a cítíte se lépe. 

Nebojte se neúspěchu 

Je součástí života každého z nás, i když si myslíte, že máte okolo sebe jen samé úspěšné lidi, i ti zažívají kopance od života, jen se s nimi umí lépe poprat, nebo je dovedně skrývají. Neúspěchy nás posunují, říkají nám, že máme něco změnit, někde přidat nebo ubrat. 

Jak se vypořádáváte se strachem vy? Máte super recept? Podělte se...

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Hkohoutice
Hkohoutice 29. 11. 2019

Taky jsem se bála, macechy, bohužel si táta vzal druhou manželku a vždycky na mě něco měla, její synové byli úžasní, váleli se na gauči a já kolem nich uklízela, že jsem ženská a musím. Pak jsem se přistihla jak se úplně klepu, když jsem věděla že se vrací z práce, vysvobodil mě internát. Paradoxem je, že pak měla mrtvici a byla ležák a kdo se o ní staral? Můj táta a já, jelikož jsem byla na RD. A její synáčkové? Nepřišli za ní, nezavolali a když už tak jen "nezhoršila se?" A její urnu nikdo nechce, tady je přísloví o božích mlýnech.

Odpovědět
KamilaK
KamilaK 13. 7. 2019

Odpovědět
Jana101
Jana101 12. 7. 2019

Ještě je dobrá vizualizace nadechovat zlatou barvu (též zezhora, přes hlavu) a vypouštět ji dolů skrze nohy do země, a tam ji spálit... přeci jen je to energie, takže není dobré vypouštět negativitu ji ústy před sebe - ale pomocí vizualizace pouštět negaci do země, v zemi ji pomyslně spálit.

Odpovědět
Jana101
Jana101 12. 7. 2019

dobré rady, hezky napsané

Odpovědět
Babina
Babina 3. 7. 2019

Super článek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 018
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.