Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Maddalena
Maddalena
Vloženo 12. 7. 2021
Líbí se mi

Existují náhody? Zamyslete se nad tím, co se skrývá za jejich poselstvím

Maddalena
Maddalena
Vloženo 12. 7. 2021
Líbí se mi
Existují náhody? Zamyslete se nad tím, co se skrývá za jejich poselstvím

Existují náhody? Zamyslete se nad tím, co se skrývá za jejich poselstvím

Shoda náhod. Nahodilé souvislosti překvapující subtilní logikou. Princip skrytě smysluplné nečekané shody okolností, kterým nám naše duše, často úsměvně, naznačuje svou neustálou přítomnost, a tím nás obrací k sobě, do našeho nitra.

Každý někdy zažil zdánlivě nevysvětlitelné události, řetězení jakoby náhodných výroků, situací a odkazů, které spolu ne zcela přímo souvisely, ale které nás překvapily svým propojením. Události, které jsme nemohli nazvat pouhou náhodou, protože nás nutily ptát se, zajímat se o to, co se skrývá za jejich poselstvím.

Carl Gustav Jung, slavný psychoterapeut a zakladatel analytické psychologie, studoval učení velkých myslitelů a věděl, že myšlenka o synchronním propojení je nedílnou součástí spirituality všech náboženství. Ale jako první zvolil slovo synchronicita a dal mu ucelený obsah, mimo jiné i na základě mimořádné události, kterou zažil.

Léčil ženu, která velmi přeceňovala své racionální myšlení na úkor hlubších a jemnějších oblastí své bytosti a tato extrémní nadřazenost rozumu jí komplikovala život. Jeho snahou bylo dovést ji k uvědomění, že kromě rozumu je důležitá také intuice, imaginace a cit. Přál si, aby se jeho pacientce přihodilo něco významného, co podpoří směr jím vedené terapie.

A to se skutečně stalo. Zanedlouho se jí zdál sen, který si zapamatovala do všech detailů. Ve snu jí kdosi daroval vzácný šperk – zlatého skarabea. Následující den Jungovi svůj sen vyprávěla a při tomto sezení se přihodilo něco velmi zvláštního a výjimečného. Jung popisuje:

„Zatímco mi tento sen vyprávěla, zaslechl jsem, jak za mnou něco tiše klepe na okno. Otočil jsem se a spatřil dost velký létající hmyz, který zvenku narážel do okenic a snažil se dostat do potemnělé místnosti. To se mi zdálo zvláštní. Okno jsem otevřel a přilétající hmyz jsem chytil. Byla to Cetonia aurata, Scarabaeidae, zlatohlávek zlatý, který se díky své zelenozlaté barvě podobá skarabeovi. Podal jsem brouka své pacientce se slovy: ‚Tady máte svého skarabea.‘ Tato situace způsobila zlom v jejím racionalismu a léčba mohla úspěšně pokračovat.“

Klíčové slovo je smysluplnost. Vesmír nám synchronicitami – které mají někdy téměř magický náboj – dává najevo, že je smysluplné všímat si propojenosti zdánlivě náhodných událostí a přemýšlet nad nimi. Co pro nás znamenají, jakým poselstvím jsou a proč nám toto poselství naše duše sděluje.  

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 13. 7. 2021

Občas se mi nějkaá náhoda stane

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 7. 2021

vždy se říkalo, že nehoda není náhoda...něco na tom asi bude

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 7. 2021

Také na náhody moc nevěřím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 456
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.