Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 8. 3. 2021
Líbí se mi

Mezinárodní den žen poráží v popularitě Valentýn

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 8. 3. 2021
Líbí se mi
Mezinárodní den žen poráží v popularitě Valentýn

Mezinárodní den žen poráží v popularitě Valentýn

Obliba mezinárodního dni žen jen už několik let na vzestupu a tento trend bude pravděpodobně pokračovat i do budoucna. Mezi hlavní důvody patří podle odborníků z Asociace komunikačních agentur (AKA) generační obměna a také příležitost obchodníků pro zvýšení prodejů. Oblibu mezinárodního dne žen potvrzují například i data společnosti Shoptet. Podle ní totiž letos před MDŽ stoupla v e-shopech poptávka po rozvozu květin téměř trojnásobně oproti svátku svatého Valentýna.

Speciální dny jako právě Mezinárodní den žen, anebo například Valentýn, patří podle Asociace komunikačních agentur k hlavním příležitostem, kdy mohou obchodníci a marketéři zvýšit zájem zákazníků. „Tak jako kdysi populárnější Svátek matek, tak později Valentýn a dnes opět i MDŽ jsou firmy připraveny marketingově uchopit. Valentýn z našeho pohledu zatím vítězí – objevují se speciální kampaně, balení a nabídky. Je to přirozená reakce na potenciální poptávku. Konečně připomínka jmenin napsaná křídou na tabuli každého květinářství není v zásadě nic jiného,“ uvádí Marek Hlavica, ředitel AKA.

Růže místo karafiátů

Symbol Mezinárodního dne žen v českém prostředí představoval karafiát, který je spojován zejména s politickou tradicí minulého režimu. Po roce 1989 zájem o tento den opadl, avšak v roce 2004 se opět vrátil do českého kalendáře a jeho význam stále stoupá. Nejoblíbenějším darem jsou stále květiny, v současnosti ale především růže. V případě MDŽ Češi sázejí hlavně na květiny, ke kterým nejčastěji dokupují čokolády nebo přání. Online poptávka po rozvozu květin je dokonce téměř třikrát větší než v případě Valentýna. Bezpochyby tomu nahrávají i současná vládní opatření,“ uvádí Miroslav Uďan, CEO společnosti Shoptet.

Větší poptávku zákazníků v tomto období podle Asociace komunikačních agentur zaznamenávají rovněž parfumerie či bižuterie. Stále oblíbenějšími se ale stávají také knihy, kvalitní vína, anebo dekorační předměty. Řada obchodů proto na tyto druhy sortimentu během posledních týdnů zaměřuje svou reklamu. „Dlouhodobá pandemická situace přenesla oslavy i tohoto svátku zejména do online prostředí. Spolu s tím tak krátkodobě stoupá i vytíženost přepravních služeb. Tu ovšem u těchto příležitostí nelze srovnávat s každoroční hlavní sezonou před Vánoci,“ doplňuje Marek Hlavica.

Tradice MDŽ vznikla v protestech

Historie Mezinárodního dne žen se datuje již od roku 1908 v New Yorku, kde tamní dělnice demonstrovaly za kratší pracovní dobu, lepší platy a ukončení dětské práce. Protesty se následně rozšiřovaly do dalších států. Cílem protestů se postupně stalo také volební právo žen. Od roku 1975 je svátek uznáván OSN jako den mezinárodní solidarity žen, rovnoprávnosti a spravedlnosti. V Česku se přestal slavit po revoluci v roce 1989, do kalendářů se oficiálně vrátil jako významný den až v roce 2004.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 20. 8. 2021

U nás doma se slaví všechno . Valentýn, MDŽ, 1. Máj, den matek a pak samozřejmě svátky a narozeniny. Jsem za tyto dny ráda, protože si je manžel hlídá a dostanu díky nim kytku. Jinak ho nenapadne, že by mi ji dal jen tak. To si ji musím koupit sama a jak se pak vždy ptá, kdo mi ji dal . Vloni jsem si našla službu rozvoz květin Brno u https://www.fleurop.cz/rozvoz-kvetin-brno , tak si pokaždé objednám nějaké růže přes internet a nechám si je dovést domů .

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 10. 3. 2021

krásný svátek

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 9. 3. 2021

dostala jsem od manžela krásnou orchidej a kalanchoi

Odpovědět
sipeji
sipeji 9. 3. 2021

Je to hezký svátek a byla by škoda ho neslavit.

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 8. 3. 2021

Mám ráda oba

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.