Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 3. 2019
Líbí se mi

Mezinárodní den žen a opomíjená krása červených karafiátů

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 7. 3. 2019
Líbí se mi
Mezinárodní den žen a opomíjená krása červených karafiátů

Mezinárodní den žen a opomíjená krása červených karafiátů

Okázalé oslavy MDŽ a rudé karafiáty pro pracující ženy s příchutí komunistické propagandy jsou naštěstí minulostí. Přesto i dnes má tento svátek stále cejch dne besídky na povel. Naprosto nezaslouženě.

Možná proto nekupujeme karafiáty tak často jako růže, protože tato květina se stala symbolem manipulativního výkladu zásadního dne moderních dějin, svátku Mezinárodního dne žen.

Na počátku ženského sebevědomí stály ženy-bojovnice

Tento veskrze sociální svátek soudržnosti a úcty k ženám všech národností, ras, vyznání i profesí vznikl jako reakce na demonstraci za práva žen 8. března 1908 v New Yorku. Tehdejší shromáždění tisíců statečných žen bylo tvrdě rozehnáno policií. Demonstrovalo se za volební právo i všeobecná práva pro ženy, zkrácení neúměrně dlouhé pracovní doby a zvýšení mezd. Jednoduše za sociální a ekonomickou rovnoprávnost žen a mužů.

Proč ho slavíme 8. března a jaký je jeho původ? 

Ženy se na počátku 20. století právem cítily ekonomicky využívané a sociálně a politicky opomíjené, světu vládli muži. 8. březen 1908 tak pomyslně odstartoval boj za práva žen v dosud ryze mužském světě. Do obecného povědomí se tento den dostal velmi rychle, ve Spojených státech se slavil každou poslední únorovou neděli, v Evropě byl jako Den žen uzákoněn v roce 1910. Ale až v roce 1975 Organizace spojených národů oficiálně stanovila 8. březen Mezinárodním dnem žen.

Bonboniéra, karafiáty a papaláši na komunistické besídce

Komunistický režim tento důležitý den dokonale zprofanoval a z výjimečné události feministického hnutí zůstaly často trapné partajní a podnikové oslavy s předepsanou bonboniérou a pugétem karafiátů. Zúčastnit se bylo často groteskní, nezúčastnit se někdy i nebezpečné. Ale i v časech normalizace byli muži, kteří 8. března obdarovávali své ženy a kolegyně z lásky a úcty, a nikoli na povel stranických bossů. 

Mezinárodní den žen na počátku 21. století

Dnes, více jak sto let po newyorské březnové demonstraci za práva žen, máme skvělou možnost si tento významný den připomenout jinak. S úctou, která mu náleží, s úctou, která náleží ženám, a se vzpomínkou na první stovky a tisíce statečných žen, které spustily lavinu ženského sebeuvědomění. A proto: rehabilitujme karafiáty!

 

 Foto: Pinterest

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 29. 1. 2021

mám je velmi ráda

Odpovědět
matejm
matejm 17. 3. 2019

Karafiáty mám ráda, krásně ozdobí stůl a dlouho vydrží.

Odpovědět
koudynka
koudynka 15. 3. 2019

Karafiáty mám ráda...

Odpovědět
avatar
Hana Musilová 12. 3. 2019

Karafiáty se mi líbí.

Odpovědět
hašlerka1
hašlerka1 12. 3. 2019

Karafiáty nemusím, mám je právě spojené s časy minulými. Ale chápu, že ty květiny za svoji degradaci nemohou.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.