Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 3. 2021
Líbí se mi

Jak zhubnout? Toto je 10 tipů výživových odborníků, které skutečně fungují

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 3. 2021
Líbí se mi
Jak zhubnout? Toto je 10 tipů výživových odborníků, které skutečně fungují

Jak zhubnout? Toto je 10 tipů výživových odborníků, které skutečně fungují

Hubnutí je věda! Existuje tolik informací a doporučení, jak by měly ženy hubnout, ale vybrat si pro sebe to pravé je opravdu obtížné. Proto jsem pro vás sestavila jednoduchý žebříček tipů, které vám pomohou dopracovat se k vašemu štíhlejšímu a hlavně zdravějšímu já. Nebudu vám tady říkat, že si máte jít zaběhat minimálně deset kilometrů nebo snídat, obědvat či večeřet salát. Vlastně právě naopak! Hubnout můžete i s plným talířem jídla a oblíbenými procházkami po okolí vašeho bydliště. Pokud se budete držet těchto tipů a pravidelně je dodržovat, snadno začnete hubnout a hlavně si svou váhu udržíte. 

1. Pijte celý den

Není nic snažšího a vašemu tělu prospěšnějšího než správný pitný režim. Přesto se tím opravdu málo žen řídí. Žízeň lze snadno zaměnit za hlad, zejména ráno. Pokud začnete svůj den snahou uhasit žízeň jídlem, pravděpodobně ve stejném režimu vydržíte celý den. Naopak, když začnete svůj den sklenicí (nebo dvěma) vody, vaše tělo se nastartujete a váš metabolismus bude fungovat daleko efektivněji. Skutečné množství toho, co bychom za den měli vypít se liší, ale obecně lze napsat, že ideálním množstvím jsou 2 litry vody. Zkuste si třeba dnes napsat přesný počet vody, který jste vypila? Blíží se k 2 litrům nebo máte v této oblasti mezery. Zapracujte na nich!

Tip: Nechutná vám čistá voda. Přidejte si do ní plátek citrónu, okurku, jahodu nebo kousek ananasu. Můžete si ovoce také zamrazit do kostek ledu a ty si přidávat do vody.

2. Jezte více, ne méně

Tolik ženských tipů na hubnutí se zaměřuje na počítání kalorií a omezení příjmu nezdravých potravin. Snížení příjmu vám může v krátkodobém horizontu jistě pomoci zhubnout, ale nebude to příliš efektivní, pokud jde o jeho udržení. Žít nízkokalorický životní styl, který se zaměřuje výhradně na menší stravování zkrátka dlouhodobě nefunguje. Místo toho se zaměřte na to, abyste jedli více. Ovoce a zelenina jsou plné vlákniny, vody a mikroživin, díky nimž se vaše tělo bude cítit sytě. Pokud se budete snažit jíst více takových potravin, automaticky skončíte s konzumací těch méně zdravých. Zároveň se zbavte předsudku, že ovoce má příliš mnoho cukru. Díky této vláknině a vodě má ovoce stále mnohem méně kalorií než většina jiných potravin. Navíc vláknina znamená, že cukry se uvolňují pomaleji a rovnoměrněji, což zabraňuje jejich ukládání.

3. Mějte zdravé jídlo na očích

Pokud si dáte předsevzetí, že budete jíst více zdravých potravin, nejsnadnějším způsobem je udržovat je stále na svých očích. Tímto způsobem, i když se ocitnete v kuchyni a bude vás „honit mlsná“, místo po sušence sáhnete po jablku nebo misce s jahodami. Pokud si navíc sušenku nekoupíte, budete mít menší pokušení ji sníst. 

4. Objevujte zdravější potraviny

I přestože chcete zhubnout nemusíte se vyhýbat svým oblíbeným jídlům. Pokud si totiž chcete vytvořit dlouhodobý zdravý jídelníček, který budete ráda dodržovat, rozhodně v něm vaše oblíbené jídlo nesmí chybět. Můžete si ho však mnohdy dopřát v jeho zdravější verzi. Například pokud si ráda sednete večer k televizi s pytlíkem brambůrek, zkuste je nahradit například miskou popcornu. Klidně si ho třeba můžete posypat parmazánem, mořskou solí nebo chili práškem. Uspokojíte tím chuť „něco zobnout“ u televize a zároveň se budete držet svého hubnoucího plánu. Totéž lze udělat například v případě cukru, který vyměníte za stéci, sladké brambory za chléb k večeři nebo saláty vycucané citronem a octem místo oleje.  

5. Choďte, choďte, choďte

Abyste byla úspěšná ve svém hubnoucím programu, musíte se hýbat. To je problém většiny z nás! Při představě 60 minut kardio tréninku jde většina z nás do mdlob a raději se pohodlně usadí na gauči. Vy však nic takového pro své hubnutí nepotřebujete. Začněte s chůzí! V dnešní době není nic co by vás nabilo více pozitivní energií než procházka po vašem okolí. Nejlepší na chůzi je, že při ní můžete navíc ještě pěstovat nějaký z vašich oblíbených koníčků. Zkuste si třeba pustit při chůzi do sluchátek audio knihu nebo oblíbený podcast. Nebudete věřit, jak vám procházka svižnou chůzí rychle uteče a možná ji vůbec nebudete považovat za „sport“. Bude to zkrátka radost! Důležité je procházet se pravidelně. Nemusíte si hodinovou procházku ordinovat denně (kdo by na to také měl čas), ale zkuste vyrazit alespoň na 30 minut 3x týdně. Třeba s rodinou nebo se psem.

6. Jezte pomalu

Další položka na vašem hubnoucím seznamu je velice jednoduchá, přesto ji zřídkakdo dodržuje. Většina z nás ve svých hektických životech rychle zhltne snídani, rychle skočí pro oběd, rychle sní snídani a možná u večeře si teprve užije trošku klidu. Věřte tomu nebo ne, vašemu tělu trvá několik minut, než zjistí, jak je skutečně plné. To znamená, že když jíte příliš rychle, možná jste dosáhli bodu, kdy se můžete cítit plní, než to váš žaludek dokáže sdělit vašemu mozku. Místo toho zkuste:

- ocenit každé sousto, které si dáte

- důkladně žvýkat a polykat

- nenabírat si nové jídlo na vidličku, dokud nepolknete to, co máte v ústech

- pokuste se udržet komunikaci se svou rodinou

- vyvarujte se sledování televize, abyste se mohli soustředit na své jídlo 

7. Jděte včas spát

Spánek je zásadní pro vaše zdraví. Podporuje téměř všechny tělesné funkce a může pomoci udržet stresové hormony, které vedou k ukládání tuků, na uzdě. Spánek také ovlivňuje hormony, které regulují hlad a sytost. Ukázalo se, že hormon hladu (ghrelin) zůstává mnohem vyšší u jedinců, kteří nemají dostatek spánku. To znamená, že pravidelné spaní cca 8 hodin denně by mohlo výrazně přispět k vašemu úbytku hmotnosti a potlačit přirozenou chuť k jídlu.

8. Jezte podle svého plánu

Ze všech tipů na hubnutí pro ženy je tento bod v seznamu ten nejdůležitější. Nenechte nikoho jiného, aby vám říkal, kdy potřebujete jíst. Pokud nemáte hlad, nemusíte mít pocit, že musíte snídat jen proto, že to dělají všichni ostatní. Totéž platí pro oběd nebo večeři. Pokud vynecháte jídlo, nebudete chřadnout. Jezte podle svého plánu. Pokud se ráno na snídani necítíte, snězte třeba jen banán a kolem jedenácté hodiny si dopřejte vydatnou svačinu. Pokud naopak ráno toužíte po velké snídani, užijte si ji. Důležité je jíst s rozmyslem a naplánovat si tři větší jídla během dne a dvě menší. Jejich načasování je jen na vás!

9. Odpočívejte

Toto je další tip na hubnutí, kterému mnoho žen nepřikládá velký význam. Stres ale hraje při hubnutí velkou roli. Pokud jste ve stresu, vaše hladina kortizolu je vysoká a přebytek kortizolu znesnadňuje spalování tuků. Stres navíc přispívá k přejídání. Když jste totiž ve stresu mnoho lidí se uchyluje ke konzumaci čehokoliv (většinou nezdravého). Proto je důležité věnovat každý den chvilku času správnému odpočinku. Co třeba vstát o 30 min dřív než vaše děti a užít si chvilku pro sebe jen se šálkem čaje. Nebo vyrazit na procházku s hezkou písničkou ve sluchátkách. Cokoliv co vám pomůže uvolnit se počítá. 

10. Postupujte podle pravidla 80/20

Poslední položka na seznamu hubnutí vás potěší. Pokud jste ještě o tomto pravidle neslyšeli, tak zde je jeho výklad: 80% potravin, které sníte, by měli být zdravé a 20% můžete věnovat těm nezdravým oblíbeným. Tímto způsobem si čas od času můžete dopřát nějaké jídlo, které třeba není úplně zdravé, ale máte ho ráda a vyhnete se pocitu deprivace. Zbavení se jakéhokoliv oblíbeného jídla je totiž nepřítelem dlouhověkosti. Pokud se vám zdravá strava nelíbí a nechutná vám, jen těžko ji budete jíst věčně. Naopak, když ji budete moci bez výčitek proložit oblíbeným řízkem nebo svíčkovou, vám dá v životě správný balanc, díky kterému budete hubnout. 

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 2. 3. 2021

Nedržím dietu, ale jak čtu tato pravidla, vlastně je dodržuji.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 3. 2021

dobré rady, ale já vím, že jím málo...

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 1. 3. 2021

Cenné rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.