Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 2. 2021
Líbí se mi

Co dělat, když vás trápí výtok nebo svědění?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 2. 2021
Líbí se mi
Co dělat, když vás trápí výtok nebo svědění?

Co dělat, když vás trápí výtok nebo svědění?

I když má většina žen potíže v intimních oblastech spojené především s létem, nejsou výjimkou ani v nynějších chladných dnech. Proč vás trápí nepříjemné svědění či neobvyklý výtok? A jak můžete situaci řešit?

Výtok nebo svědění nejsou neobvyklými stavy, ovšem to neznamená, že bychom je měly ignorovat. Mohou totiž signalizovat banální infekci, ale i vážnější onemocnění. Jak tedy svému klínu pomoci, abyste mohla žít „dole bez starostí“?

Kdy zpozornět

Výtok z pochvy je zcela normální – tedy pokud je bělavý a bez zápachu. Tímto přirozeným sekretem se naše intimní partie zvlhčují a také čistí. Jenže občas můžete zpozorovat, že výtok změnil barvu nebo také konzistenci. Připomíná najednou spíše tvaroh, nebo je naopak vodnatý? Je jeho zabarvení dožluta? Pak raději zpozorněte.

Proč? Takový výtok totiž může značit vaginální infekci. Způsobovat ji mohou bakterie, prvoci, kvasinky nebo viry. Často se objeví po léčbě antibiotiky, kdy je rovnováha poševní mikroflóry oslabená či narušená. Pak už stačí jen nepozornost při intimní hygieně (například při použití toalety) nebo nevhodné, neprodyšné spodní prádlo a problém je na světě. K nákaze také často dochází při pohlavním styku, kdy jeden z partnerů přenese infekci na druhého.

Vaginální infekce se projevuje nejčastěji právě změněným výtokem (u bakteriální je typický zapáchající žlutý výtok, u chlamydií žlutozeleným apod.), nepříjemným svěděním, pálením při močení a v některých případech také bolestmi v podbřišku či při sexu.

Co s tím?

Příčinu vašich obtíží samozřejmě určí lékař, který pak naordinuje potřebnou léčbu (často antibiotickou), nicméně jejímu bezproblémovému průběhu můžete pomoci i vy sama. Gynella pro tyto případy nabízí vulvo-vaginální pěnu GYNELLA Silver Foam a vaginální kapsle GYNELLA Silver Caps. Oba produkty jsou určeny k podpoře léčby bakteriálních, kvasinkových i virových vaginálních infekcí. Mají navíc antimikrobiální a hojivé účinky.

Aby se vám infekce – a s nimi i nepříjemné svědění či výtok – nevracely, vyplatí se vsadit také na preventivní opatření. Především byste měla používat kvalitní přípravky určené k intimní hygieně, které díky správnému pH pomáhají udržovat zdravou poševní mikroflóru, ale také pamatovat na zásady hygieny po použití toalety (očistu provádíme vždy odpředu dozadu, tedy od pochvy směrem ke konečníku).

Pomoci svým intimním partiím můžete v rámci prevence také nošením vhodného spodního prádla – satén či krajky a jiné syntetické materiály vyměňte za čistou bavlnu, která je prodyšná, takže nezadržuje vlhkost, která se nejrůznějším mikrobům náramně líbí a ve které se snadno a rychle množí. Zaměřte se také na svou stravu. Především pokud jste milovnicí sladkostí, hrozí, že se u vás budou vaginální infekce objevovat častěji. Vyplatí se proto cukr v jídelníčku eliminovat.

Zkrátka a dobře máte spoustu možností, jak žít „dole bez starostí“!

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 24. 2. 2021

právě končím období zánětu močových cest a braní dvou balení ATB, mívám tyhle problémy i 4 x do roka....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 21. 2. 2021

naštěstí mám již dlouhé roky klid

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.