Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

CathB
CathB
Vloženo 16. 5. 2021
Líbí se mi

Jak se naučit přijímat sama sebe? Najděte cestu k sebelásce pomocí jednoduchých čtyř kroků

CathB
CathB
Vloženo 16. 5. 2021
Líbí se mi
Jak se naučit přijímat sama sebe? Najděte cestu k sebelásce pomocí jednoduchých čtyř kroků

Jak se naučit přijímat sama sebe? Najděte cestu k sebelásce pomocí jednoduchých čtyř kroků

Jak už to tak bývá, nikdo není dokonalý. I přesto můžete prožít život naplněný sebeláskou a v úctě ke svým přednostem i nedokonalostem. Zajímá vás, jak toho konečně docílit? Odpověď najdete v tomto článku.

V době, kdy na vás z televizní obrazovky a změti nejrůznějších ženských časopisů útočí tipy, jak být ve všech ohledech dokonalou ženou, může být pro mnoho žen těžké přijmout fakt, že nezvládají všechno tak, jak by chtěly. 

Správná žena by podle dnešních norem měla zvládat rodinu, domácnost, kariéru a zároveň být odpočatá, stále dobře naladěná, reprezentativní a fit. Někde mezi vysáváním by měla dětem zkontrolovat úkoly, upéct super zdravou, ale chutnou buchtu, vařit večeři, vyřídit služební telefon a držet tempo v konverzaci s manželem. V žádném případě by neměla být unavená nebo nenaložená po náročném dni v práci a měla by i do pozdních večerních hodin vypadat tak, jako by se chystala přinejmenším do státní opery.

Vidíte, jak absurdně to zní? 

I přesto se ale najdou ženy, které velmi těžce nesou, že tento ideál moderní ženy ani zdaleka nesplňují. Vyčítají si kila navíc, příliš mnoho času stráveného v práci nebo naopak svou přílišnou orientaci na děti a rodinný život. 

Milé ženy, nemusíte samy sebe trýznit vidinou společenského prefabrikátu. Cesta k úspěchu vede prostřednictvím sebelásky a přijetí. Co pro to můžete udělat? 

1. V čem jsem nejlepší?

Když se soustředíte na příliš věcí najednou, obvykle to dopadá tak, že nic neuděláte na sto procent. Prvním krokem k sebelásce je přiznání, že nemáme talent ani čas na všechno, co od vás společnost žádá. Pokud marně přemýšlíte, čeho byste si na sobě mohla vážit, není nic jednoduššího, než se upřímně zeptat rodiny či kamarádek, čím jste pro ně výjimečná nebo co vám opravdu jde. 

Najednou zjistíte, že pečete nejlepší buchty v okolí, umíte si v každé situaci udržet nadhled nebo se nebojíte poskytnout dobrou radu. Velmi ceněná je i schopnost naslouchat druhým. 

2. Vím, že nic nevím 

Cítíte se trapně, kdykoliv se máte někoho na něco zeptat? Máte pocit, že by vaše otázky vyzněly hloupě a proto to ani nezkusíte? 

Pak byste si měla rychle osvojit, že nevědět je naprosto normální. Naopak – čím víc toho víte, tím více se ptáte. I kdyby se vám vaše otázka zdála sebevíc triviální, nebojte se ji vyslovit. Vystavujete se pak zbytečnému riziku toho, že něco pokazíte. A jak jistě uznáte, to vašemu sebevědomí zrovna dvakrát neprospěje. Navíc - tím, že se zeptáte, se spíš něco naučíte.

Pokud potřebujete trochu postrčit, pak si zapište za uši, že žádná otázka není hloupá.

3. Co na to řekne okolí?

Ta věc s ,,Co na to řekne okolí‘‘ je doslova metla dnešní společnosti. Z nějakého důvodu vám víc záleží na tom, co si myslí Helena na konci ulice než to, co si myslíte vy. Neustále tak žijete pod tlakem, že když nebudete perfektní, určitě vás někdo za rohem pomluví. 

Pokud to s vlastním přijetím myslíte vážně, pak se budete muset odnaučit nad těmito věcmi přemýšlet. Chcete jet na dovolenou na Šumavu, ale bojíte se, že si na vás zlé jazyky smlsnou, protože jste nebyla u moře? Nebo vás baví hrát divadlo, ale myslíte si, že si na vás lidé budou na ulici ukazovat prstem? 

Tak ať. Je to váš život a měla byste se řídit především tím, co chcete nebo nechcete dělat vy sama. Jen proto, že něco dělají ostatní neznamená, že to musíte dělat za každou cenu také. (Cenou obvykle bývá pocit jistého psychického diskomfortu.) Nebojte se odvázat a dělat to, co jste chtěla dělat vždycky. Věřte tomu, že tak, jako se soudů obáváte vy, se jich obávají i lidé ve vašem okolí. Pro svůj vlastní klid se tedy nenechte odradit. 

4. Zasloužím si lásku

Nemusí to být pouze láska partnerská, může se jednat i o lásku dítěte, přátel či domácích zvířat. V neposlední řadě jste zdrojem lásky vy sama. Netrestejte se za své chyby tím, že budete ve svém žebříčku priorit vždy na posledním místě. I vy máte právo na to si jednou za čas vychutnat kávu a zákusek v kavárně, koupit si novou knihu nebo nosit hezké oblečení.

Jakmile se naučíte láskyplně pečovat sama o sebe, pak věřte, že už nikdy nebudete mít potřebu zabývat se tím, co vám ubližuje či nejde. Čím více lásky budete vyzařovat, tím spíše se vám jí bude dostávat i z vnějších zdrojů.

A to přece všechny chceme, nebo ne?

Zdroj obrázků: Shutterstock, Pexels

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tamara
Tamara 20. 5. 2021

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 16. 5. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 5. 2021

Je to tak

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 16. 5. 2021

Velmi důležité

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.