Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 3. 2021
Líbí se mi

Jak na jarní úklid vašeho šatníku? Podle psychologů očista pomůže vašemu psychickému zdraví

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 29. 3. 2021
Líbí se mi
Jak na jarní úklid vašeho šatníku? Podle psychologů očista pomůže vašemu psychickému zdraví

Jak na jarní úklid vašeho šatníku? Podle psychologů očista pomůže vašemu psychickému zdraví

Znáte přísloví „co oči nevidí, to srdce nebolí“? Za poslední rok, který mnoho z nás strávilo prací z domova, se s nadsázkou řečeno může zdát, že teď naše oči vidí naprosto vše. Roky staré baterie, které se válejí v šuplíku s haraburdím, hromada zapomenutých vánočních ozdob v komoře, nikdy nenošené oblečení na dně skříně, krabice s botami, které jsou dávno pohřbené pod vaší postelí. Ano, hranice mezi prací a domovem byly skutečně v minulých letech hodně rozmazané a mnoho věcí jsme byly schopné a ochotné přehlížet právě díky nedostatku času, který jsme doma trávili. Teď je ale situace naprosto opačná.

V loňském roce se jarní úklid stal celoročním sportem. První karanténu většina z nás trávila tříděním, darováním a organizováním potřebných i nepotřebných věcí ve vaší domácnosti. Pandemický fenomén, ale pokračuje i letos. A podle psychologů a terapeutů je to jen dobře. O lidské povaze totiž víme, že nepořádek nás může v životě zpomalit. Takže zorganizovat si svůj prostor a mít takzvaně čistý stůl bude zvyšovat naši produktivitu a efektivitu. Na druhou stranu sama dobře vím, že někdy není rozloučení se s pátým šedým svetrem a 10 růžovými lesky snadné. 

8 tipů pro perfektní organizaci vašeho šatníku:

1. Nepodceňte přípravu

Než se vrhnete do třídění, organizování a uklízení, připravte se na to. Na svém přehrávači si připravte playlist, který si ráda zazpíváte, zapalte si vonnou svíčku a uvařte si kávu nebo čaj (nebo si nalijte víno). Příprava zahrnuje i dostatečné množství krabic, boxů či pytlů, kam budete roztříděné věci odkládat. Mějte po ruce nůžky, lepenku a popisovací fix, kterým krabice označíte. 

2. Všechno musí ven

Podstatou je dostat se až do nitra samotného problému. Chcete-li například opravdu důkladně uklidit vaši skříň, je nutné ji celou vyndat. Opravdu celou. Žádné výmluvy! Pohled na obrovskou hromadu věcí se tak může zdát na první pohled skličující, ale věřte mi, že výsledek vám vše vynahradí. Tento způsob vám totiž zaručí to, že všechno, co budete chtít vrátit do šatníku zase zpátky, budete muset vzít do ruky a zamyslet se nad tím, jestli opravdu daný kousek ve svém šatníku (nebo životě) potřebujete.  

3. Buďte nemilosrdná

Džíny, do kterých jste plánovala zhubnout v roce 2015, halenka s flekem od červeného vína, kterou jste si chtěla dát vyčistit, tričko z dob studií, které má pro vás sentimentální hodnotu… Položte si vždy otázku: budu je ještě nosit? Pokud na ni neznáte odpověď, kousek si zkuste vyzkoušet. Během jedné vteřiny pohledu do zrcadla budete znát odpověď.  

4. Rozdělte oblečení podle sezón

Během úklidu a organizace šatníku je důležité dívat se na sezónní kousky z určité perspektivy. Je totiž možné, že jste aktuálně už unavení z nošení bund, kabátů a džínů a těšíte se až obléknete všechny jarní či letní barevné kousky. Snadno se tak můžete zbavit věcí, které by vám ještě za půl roku udělali laskavost. Myslete na to! Na druhou stranu všechno zimní oblečení, které jste letos neměla na sobě, musí pryč. Pokud máte dostatek prostoru nechte oblečení na podzim-zimu a jaro-léto v jedné skříni. Pokud nikoliv, sezónní oblečení pečlivě zabalte do krabic a ty popište. 

5. Držte se pravidla „jednoho roku“

Všichni máme v šatníku naděje a sny, které bohužel nikdy nepřijdou. Možná pro vás bude bolestivé zbavit se džín ve velikosti 25, které jste oblékla naposledy jako náctiletá, a proto je pravidlo „jednoho roku“ skvělou spásou. Cokoliv, co jste rok neměla na sobě, nepotřebujete mít v šatníku. Pravděpodobnost, že si to znovu obléknete je prakticky nulová. 

6. Zapojte do hry pomocníky

Jakmile se rozhodnete, jaké věci si necháte, jaké darujete a jaké vyhodíte, zaměřte se na uspořádání toho, co vám zbylo. Pořiďte si látkové organizéry, speciální ramínka na kalhoty či pásky, úložné boxy na šperky či šátky. Vše skládejte do šatní skříně v logickém pořadí: nejpoužívanější věci dopředu, méně používané dozadu.  

7. Vyberte si charitu, kterou podpoříte

Věci, které nejsou zničené, darujte dále. Záleží jen na vás pro jakou dobročinnou organizaci se rozhodnete. Dbejte však na to, že každá má svá vlastní pravidla pro darování, proto si na internetu vyhledejte v jakém stavu věci mají být předány a podle toho se řiďte. 

8. Doplňte mezery ve výbavě

Možná pro vás bude překvapením, že z vašeho obrovského arzenálu ponožek, prošlo revizí pouze několik párů. Napište si proto během úklidu a třídění seznam položek, které máte pocit, že vám v šatníku chybí a máte v nich nedostatek.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Edmond
Edmond 30. 3. 2021

jarní motivace, o velikonocích začnu s vyřazováním

Odpovědět
Terez/habibi
Terez/habibi 30. 3. 2021

super o víkendu se do toho pustím

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 3. 2021

oblečení moc nemám, vleze se mi do jedné šatní skříně a třídím a vyřazuji každým rokem

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 565
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.