Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 2. 2021
Líbí se mi

Jak to s těhotenstvím chodí, když na dortu máte 40 i více svíček?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 23. 2. 2021
Líbí se mi
Jak to s těhotenstvím chodí, když na dortu máte 40 i více svíček?

Jak to s těhotenstvím chodí, když na dortu máte 40 i více svíček?

Herečky Halle Berry a Nicol Kidman si rodinu pořídily až ve vyšším věku. Mají vaše sympatie? A jak to vlastně s těhotenstvím chodí, když na dortu máte 40 i více svíček? Před tímhle lékaři varují!

Mít dítě po 35. narozeninách je čím dál běžnější. Spousta žen dokonce otěhotní až ve čtyřiceti, v některých výjimečných případech je nastávající mamince dokonce i 50 let. To vše se děje díky reprodukčním technologiím, na které ženy spoléhají v momentě, kdy uspokojí svoji touhu po kariéře či cestování. (Ve skutečnosti se odhaduje, že průměrná žena má v době, kdy dosáhne věku 51 let, jen 1 000 vaječných buněk. Jedná se o drastický pokles z 500 000 vajíček v době puberty nebo z 25 000 vajíček ve zhruba 30 letech. I tak je však přirozené otěhotnění ve vyšším věku možné.)

Jaké jsou výhody otěhotnění v pozdějších letech?

Sázka do loterie

Když je vám kupříkladu 40, pravděpodobně máte finanční stabilitu a flexibilitu, která vám péči o děti usnadní. Rozhodně se také můžete opřít o nějaké zkušenosti svých sester, kamarádek či sousedek, jež už děti mají. Navíc platí, že pokud už doma jedno dítko máte, těšíte se z rodičovství – s menším stresem. Vědci z dánské univerzity v Aarhusu potvrdili, že starší matky přistupují ke svému těhotenství pozitivněji, mají méně obav z rodičovství a celkově pozitivnější postoj ke svým dětem. Na druhou stranu, každá mince má dvě strany.

Problémy ve škole i vrozené vady

Zatímco dítě v pozdějším věku pro někoho představuje skvělou volbu, existují i rizika, jež se s tímto stavem pojí. Řeč je v tomto případě o preeklampsii, což je druh vysokého krevního tlaku, který se vyvíjí během těhotenství. Lékaři také varují před gestačním diabetem, mimoděložním těhotenstvím, vyšším rizikem císařského porodu či potratem. Odborníci také zastávají názor, že čím později žena dítě má, tím víc jde naproti pozdějším poruchám učení u svého potomka, vrozeným vadám i nízké porodní váze. S tímhle vším se tedy musí počítat.

Obecnou radou je navštívit specialistu na plodnost, pokud jste se pokusili přirozeně otěhotnět šest měsíců bez jakýchkoli výsledků a je vám více než 35 let.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 24. 2. 2021

Moje dcera si pořídila první miminko ve 38. letech...dost pozdě

Odpovědět
sipeji
sipeji 24. 2. 2021

Znám dost žen, které měly miminko kolem čtyřicítky, on je rozdíl v tom jestli je dítě prví nebo už žena doma děti má.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 23. 2. 2021

Každý věk má to své....

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 416
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.