Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 6. 6. 2019
Líbí se mi

Buddhovy citáty, podle kterých můžete žít i dnes

avatar
Sabrina Harris
Vloženo 6. 6. 2019
Líbí se mi
Buddhovy citáty, podle kterých můžete žít i dnes

Buddhovy citáty, podle kterých můžete žít i dnes

Někdy to člověk potřebuje slyšet. To, co ví už dávno. Jen si to musí občas připomenout. A tak to je i s citáty, které už milionkrát obletěly svět, a přesto je lidé znovu nalézají. Stojíte na rozcestí? Bojíte se udělat rozhodnutí? Poslední dobou se vám nedaří? Možná v našem článku najdete slova, která s vámi zarezonují. Říká se jim vzkaz od Vesmíru. 

Kdo byl Buddha

Siddhárta Gautama byl zakladatelem Buddhismu. Na své pouti asketickým životem se snažil najít osvícení a potravu pro duši. I když se narodil jako princ a významnou část života si užíval vše, co tento statut nabízí, ze dne na den se rozhodl jít jinou cestou. Své tělo trýznil hlady a nedostatkem dechu, protože věřil, že utrpení na zemi vede ke štěstí v budoucích životech. Později ale měl vidění, které mu pomohlo přehodnotit některé jeho názory a myšlenky. Tak vzniklo učení, které na svých poutích šířil.

Buddhovy citáty

"Nejšťastnější je ten, kdo má nejméně žádostí."

Neznamená to ale, že se máte vzdát všech svých přání, jen to, že pokud jich máte příliš, nikdy nebudete šťastné, protože se budete stále soustředit na to, co ještě nemáte. Ať už svá přání vysíláte do Vesmíru vědomě nebo ne, přemýšlejte nad tím, co je pro vás opravdu důležité.

"Štěstí se vždy vyhne těm, kteří si neváží toho, co už mají."

Možná si říkáte, že až budete mít vysněnou práci, nebo byt, který jste si přály, tak budete opravdu šťastné. Možná ale to, v čem žijete vy teď, je snem někoho jiného. Vždy se v životě najde něco, za co můžete být vděčné. A možná, že když se opravdu zamyslíte, tak zjistíte, že už teď máte v životě vše, co pravdu potřebujete. Zkuste si vést deník vděčnosti a do něj si každý den pište, za co jste vděčné. Obklopte se vděkem a radostí za dary, které už máte a uvidíte, že brzy přijdou další.  

"Vše, co vám nepatří, nechte jít. Budete z toho mít dlouhotrvající užitek.“ 

Není to o majetku, tento citát hovoří o pocitech. Často na sebe bereme zodpovědnost za druhé, jejich strachy, přejímáme i negativní myšlenky, které pak složitě zpracováváme, hlavně proto, že situace či příběh nejsou naše a nemáme tak nad nimi kontrolu. Nikdy nevíme, zda to, co se děje našim blízkým není pro ně důležitou lekcí, či možností, jak se posunout dál. Neznáme všechny okolnosti. Proto pomáhejte jen, pokud jste požádány.

"Tři věci neskryješ na dlouho: Slunce, Měsíc a pravdu.”

Pokud vás něco trápí, řekněte to. Jestliže vám někdo ublížil, vysvětlete mu, jak se cítíte. Do hlavy nám nikdo nevidí a my často žijeme v očekávání, že ten druhý přece musí vědět, co nám způsobil. NENÍ TO TAK. Každý z nás žije podle jiných měřítek. Netrapte se a neuchovávejte si v sobě negativní pocity. Jakmile vyřknete svou pravdu nahlas, už nikdy nemůže být pochyb a nikdo nemůže říci, že nemohl vědět…

Na internetu najdete spousty Buddhových citátů, ale některé jsou mu jen přisuzovány. Odborníci jich podle jeho učení a zápisků i tak vybrali mnoho, které jsou poplatné i této době. Jaký máte oblíbený citát vy?

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 29. 1. 2021

moc pěkné

Odpovědět
lemur
lemur 22. 6. 2019

Krásné citáty.

Odpovědět
avatar
Anna Csanádiová 12. 6. 2019

Odpovědět
Agapé
Agapé 8. 6. 2019

Moc ráda čtu citáty!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 8. 6. 2019

Určitě souhlasím s těmito citáty, díky

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 290
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.