Víno dodává jídlům šmrnc, proto patří k báječným univerzálním dochucovadlům. Parádu nadělá ve spojení se sezónní zeleninou, doladí houby, mořské plody, ovoce i sladké dezerty. Které použít a proč byste se při vaření měli řídit vlastní intuicí?
Ano, ano, ve víně je pravda. Ale taky neskutečná chuť. Všechny odrůdy vín obsahují přírodní cukry, kyseliny a taniny, takže platí, že každá z těchto složek se bude nacházet ve všech dobrotách, které připravíte. A co obecné zásady, kterými se při přípravě pokrmů řídit? Tady jsou!
Nevařte s vínem, které byste nepili
Rozděláte lahvinku a ochutnáte. Víno je pro vás nezajímavé, trpké či příliš sladké, navíc vám nesedí závěrečná tečka, která se vám usazuje na jazyku. Jednoduché a rozumné pravidlo při vaření s vínem zní: Nevařte s ničím, co byste sami nevypili. Navíc vaše intuice může být správná. Některá vína pocházejí z nekvalitní základny, jsou plné konzervantů a dokonce obsahují i přidanou sůl, která by výsledné jídlo jen zkazila. (Sůl prodlužuje trvanlivost po otevření lahve.) Zkrátka a dobře, vsaďte na odrůdy, jež máte rádi a nepodceňujte svůj šestý smysl.
Pohrávejte si s množstvím
Chcete-li v receptu udržet úroveň kyselosti nebo sladkosti, musíte si při přidávání vína počínat obezřetně a zároveň přihlížet k tomu, zda si recept žádá citronovou šťávu, ocet či naopak cukr. Jde o to, aby výsledný pokrm nebyl příliš sladký nebo kyselý. Začněte vínem, to povařte zhruba 10 minut, pak podle potřeby přidávejte další suroviny.
Nebojte se pečení
Víno bývá vynikající náhradou tuků a olejů v mnoha receptech. Je to ideální nápoj, který nahradí máslo nebo olej a dochutí houby, cibuli a jarní smaženou zeleninu. A věděli jste, že se dá použít i při pečení dortů a jiných sladkých laskomin? U některých koláčových směsí můžete při míchání těsta nahradit až 3/4 šálku oleje červenou, bílou nebo sladkou dezertní odrůdou. A co se týče marinád, tak pokud nějaká z nich víno skutečně obsahuje, přispívá ke křehnutí masa.
Mějte to správné nádobí
Nereaktivní nádobí je takové nádobí, které neovlivňuje barvu ani chuť jídla. K takovým patří nerezová ocel, sklo, smaltovaná pánev či hliníkové nádobí, které je potažené nereaktivní vrstvou (takže je bezpečné s kyselými potravinami a tekutinami, jako jsou třeba rajčata nebo právě víno). Pomalé vaření kyselé složky potřebné pro redukci může poškodit povrch nádobí a vede k přenosu kovové chuti. A jaké víno je to nejlepší?
Hlavně ochutnávejte
Recepty se často odkazují na „1 šálek vína“, ale často nenaznačují, o jakou odrůdu jde, což může mít významný dopad na chuť (a radost) z jídla. Obecně platí, že bílá vína jsou dobrým společníkem pro bílé maso, jako jsou ryby, mořské plody, vepřové maso, drůbež, telecí maso, vegetariánská jídla a smetanové omáčky. Červená vína se hodí pro tmavá a kořeněná masa či výrazná jídla, ke kterým patří kachna, zvěřina, husa, dušená masa, chilli a omáčky z těstovin na bázi rajčat. Včasná ochutnávka však napoví, zda daný druh vína s ostatními surovinami doopravdy ladí.
Foto: Shutterstock
Autorka: Kateřina Málková

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account