Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 9. 2021
Líbí se mi

Mezinárodní den kávy je tady: jaké jsou kávové zvyklosti Čechů

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 1. 9. 2021
Líbí se mi
Mezinárodní den kávy je tady: jaké jsou kávové zvyklosti Čechů

Mezinárodní den kávy je tady: jaké jsou kávové zvyklosti Čechů

Káva se těší oblibě ve všech koutech světa, 1. říjen byl proto Mezinárodní organizací pro kávu (ICO) vyhlášen Mezinárodním dnem kávy. Kávová kultura zaznamenává velký boom i v České republice. Průzkum Instant Research agentury Ipsos ze září 2021 ukázal, že život bez kávy si neumí představit 6 z 10 lidí, 88 % Čechů vypije alespoň jeden šálek denně. Nejraději si kávu dopřáváme po probuzení a během dopoledne, pro téměř třetinu Čechů je neodmyslitelnou součástí pracovního dne. Zkušenosti ukazují, že stále více osob vnímá dostupnost kvalitní kávy na pracovišti jako žádaný zaměstnanecký benefit. 

Brazílie vévodí světové produkci kávy

Podle údajů Mezinárodní organizace pro kávu bylo v minulém sklizňovém období (2019/2020) vyprodukováno bezmála 10 milionů tun kávy. Pozici největšího producenta kávy potvrdila Brazílie s 3 492 660 tunami vyprodukované kávy, tedy více než třetinou z celkové produkce. Druhým největším kávovým producentem byl Vietnam, třetí příčka patřila Kolumbii. 

Skandinávci vedou žebříček konzumentů kávy

Káva je po ropě druhou nejvíce vyváženou komoditou na světě. Z celosvětového objemu se na spotřebě kávy Evropa podílí třetinou a je tak největším trhem s kávou. Nejvyšší roční spotřeba na obyvatele je ve skandinávských zemích. V přepočtu na osobu zkonzumují nejvíce kávy Finové (12 kg), průměrný Fin si dopřává téměř čtyři šálky kávy denně. Káva je ve Finsku tak oblíbená, že pro finské zaměstnance jsou zákonem stanoveny dvě desetiminutové přestávky na kávu. Prvních devět pozic v žebříčku konzumentů kávy zůstává na evropském kontinentu. U nás spotřeba kávy od roku 2015 roste, podle posledních údajů se meziročně zvýšila o 5,4 %. Češi tak ročně zkonzumují průměrně 2,2 kg kávy na osobu. 

Posun v kávových preferencích Čechů

„Vedle růstu samotného za pozornost stojí i změny v jednotlivých kávových kategoriích. Ze zpětné vazby od zákazníků je patrné, že přestože stále nejvíce Čechů konzumuje instantní nebo mletou kávu, jejich preference se čím dál více posouvají ke kávě zrnkové. Dlouhodobě roste také obliba kapslové kávy,“ říká Lumír Františák, sales manager JDE Professional, pod níž spadá značka prémiové kávy L’OR. Podle průzkumu Instant Research agentury Ipsos provedeném v září 2021 konzumuje zrnkovou kávu z plně automatického kávovaru téměř 20 % lidí. Některou z forem kapslové kávy upřednostňuje 9 % dotázaných. 

Kávové zvyklosti Čechů

Průzkum rovněž odhalil, že život bez kávy si nedokáže představit 6 z 10 lidí. 

Pro velkou část dotázaných (31,4 %) je káva zdrojem energie a vzpruhou k lepšímu soustředění se. Je nedílnou součástí startu dne a snídaně (19,2 %), bývá spojená s chvílemi odpočinku, ať už v práci (10,7 %), nebo doma po příchodu ze zaměstnání (9, 8 %). Pro mnohé (11,7 %) se stalo pití kávy rituálem. V neposlední řadě nedají Češi dopustit na její lahodnou chuť (14,7 %). 

88 % dotázaných si denně dopřává alespoň jeden šálek kávy, nejčastěji však vypijí 2-3 kávy (53,1 %). Pouze u jednoho šálku zůstává 23 % dotázaných, naopak 4 a více káv si užívá 11,9 % Čechů.

Češi jsou zvyklí pít kávu spíše v první půlce dne. Více než polovina z nás si kávu dává nejčastěji ráno, u snídaně nebo jednoduše po probuzení. Každý čtvrtý Čech kávu popíjí nejraději během dopoledne. Po obědě se na šálek kávy těší 10,4 % lidí. Obdobný počet dotázaných (13,7 %) si dopřává kávu nejraději během odpoledne. Jen necelé procento lidí kávě holduje ve večerních hodinách.

Češi pijí kávu nejčastěji u sebe doma (67,2 %). Nezanedbatelná část z nás si ale kávu dopřává v práci (29,1 %). Ruku v ruce s aktuálními trendy napříč kategoriemi kávy a posunem spotřebitelských preferencí k zrnkové potažmo kapslové kávě se mění i role kávy na pracovišti. „Není výjimkou, že zaměstnanci očekávají na pracovišti kávu na úrovni kávy z kavárny. Kvalitní káva se stává podstatným zaměstnaneckým benefitem. I to byl jeden z impulsů, proč jsme se rozhodli přinést na trh nový koncept pro B2B segment L’OR Professional, dodává Lumír Františák ze společnosti JDE. L’OR Professional nabízí prémiovou zrnkovou a kapslovou kávu do profesionálních kávovarů. Tyto kávovary jsou v rámci komplexní služby na pracoviště zdarma zapůjčeny a je zajištěna i jejich odborná údržba. Každé společnosti od 30 po tisíce zaměstnanců je sestavena nabídka přímo na míru.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 534
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.