Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Irena Pravoslavná
Vloženo 15. 5. 2019
Líbí se mi

Jedlé květy - na ozdobu jídla i pro zdraví

avatar
Irena Pravoslavná
Vloženo 15. 5. 2019
Líbí se mi
Jedlé květy - na ozdobu jídla i pro zdraví

Jedlé květy - na ozdobu jídla i pro zdraví

I když to venku aktuálně zatím moc nevypadá, jaro už je na samém vrcholu a hodně rostlin je v květu. Rozkvetlými rostlinami se můžeme nejen pokochat, ale také se s nimi dají léčit některé neduhy. Věděly jste, že spousta květů je jedlých? Které to jsou, jaké účinné látky obsahují a s čím vám mohou případně pomoci? V článku najdete výčet nejčastějších kvetoucích rostlin, které určitě dobře poznáte a rostou všude kolem nás.

Květy pampelišky

Ze žlutých květů pampelišek se pletou nejen krásné jarní věnce. Připravuje se z nich také pampeliškový med. I její listy a kořen mají široké využití. Dnes se však podíváme hlavně na pampeliškové květy. Můžete je jíst klidně za syrova tak, jak je utrhnete venku v čisté přírodě. Nebo otrhat okvětní lístky a přisypat si je třeba do salátu nebo si s nimi ozdobit polévku. Listy pampelišky jsou bohaté na lecitin, flavonoidy, karotenoidy, silice a další. Působí jako prevence proti chřipce a angíně.

Sedmikrásky

Drobných, bílých sluníček se žlutým středem bývá obvykle plný trávník. A můžete je použít i na další věci než jen na hru “má mě rád, nemá mě rád” . Jsou bohaté na vitamíny i minerály, hlavně vitamín C a vápník. Výborné na podporu imunity, což se hlavně teď na jaře hodně hodí. Květy sedmikrásek můžete použít kamkoliv, klidně si s nimi můžete ozdobit svůj oblíbený zdravý zákusek nebo smoothie.

Fialky

Kdo by neznal fialky s jejich typickou barvou a vůní? Fialky udělají z každého jídla naprosto luxusní pokrm a okamžitě ho vylepší. Jejich nadýchané květy vás potěší i svými účinky - působí antioxidačně, proti bolestem hlavy a podporují imunitu. Jsou také skvělé proti kašli, při bolestech kloubů a působí močopudně. Kromě zdobení jídla si z nich můžete připravit i sirup nebo je kandovat.

Mezi další jedlé květy patří: květy ovocných stromů, květy růži (určitě ale nejezte ty z růží z květinářství - jsou většinou stříkané a mnohdy dobarvované), maceška, levandule, lichořeřišnice, květy měsíčku, květy cukety, pažitky, bezové květy…. a spousta dalších .


S jedlými květy se nebojte zaexperimentovat. Použijte je na ozdobu salátů, zmrzlin, dortů a dalších dezertů, do domácích limonád, prostě si s tím vyhrajte .

Při sběru jedlých květů platí to stejné jako pro sběr ostatních bylinek - čisté prostředí, ne tam kde se venčí psi, ideálně na vlastní zahradě.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Tvořilka97
Tvořilka97 24. 5. 2019

Vypadá to moc pěkné

Odpovědět
sipeji
sipeji 18. 5. 2019

Nádhera

Odpovědět
lemur
lemur 18. 5. 2019

Vypadá to krásně.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 5. 2019

je to krásná ozdoba pro slavnostní chvíle

Odpovědět
Daniele
Daniele 17. 5. 2019

Vypadá to skvostně.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
91 451
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.