Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 3. 9. 2021
Líbí se mi

Jak vybrat zdravou svačinku pro děti do školy nebo školky, kterou budou milovat

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 3. 9. 2021
Líbí se mi
Jak vybrat zdravou svačinku pro děti do školy nebo školky, kterou budou milovat

Jak vybrat zdravou svačinku pro děti do školy nebo školky, kterou budou milovat

Nový školní rok je tady! A to je pro mnohé rodiče výzva nejen, co se týče ranní výpravy dětí do školy nebo školky, ale také co připravit ke svačině? Mnoho dětských svačinek, které naše děti milují, jsou všechno jen né příliš zdravé. Odborníci na výživu, ale říkají, že připravit (nebo koupit) zdravou svačinku, která bude chutnat, není zase tak těžké. Stačí vedět, co hledáte...

Jak vybrat zdravé svačinky pro vaše děti krok za krokem:

1. Podívejte se na minimální množství přidaných cukrů

Mnoho štítků to nyní má oddělené a čím budou nižší tím lepší. Na svačinu se hodí produkty, které míří maximálně k 5 - 8 gramům přidaného cukru.

2. Podívejte se na první tři ingredience

Pokud na těchto prvních příčkách najdete celozrnné produkty, ovoce, zeleninu, ořechy nebo jiný zdroj bílkovin, je to dobré znamení. Pokud je to cukr, třtinový cukr, med, sukralóza nebo něco souvisejícího s cukrem, raději vraťte zpět do regálu.

3. Pokud je to možné vybírejte celozrnné produkty

Pokud nese výrobek označený „celozrnný“ dle platné legislativy musí obsahovat alespoň 80% celozrnné mouky, která obsahuje všechna části zrna: endosperm, klíčky i obalové vrstvy (otruby). Takové pečivě a celkově mouka má mnohem více nutričně hodnotných látek jako jsou vitamíny skupiny B, vitamín E a D a vysoké množství minerálních látek, stopových prvků a esenciálních mastných kyselin.

4. Podívejte se na množství sodíku

Zejména u potravin, které nejsou speciálně pro děti, je dobré kontrolovat vysoký obsah sodíku. Pokud budete mít možnost, vyberte ty se snížením obsahem sodíku.

5. Podívejte se na velikost porce, abyste si byli jistí, že rozumíte kontextu nutričního označení

Zjednodušeně lze velikost porce, a to dokonce bez ohledu na věk nebo pohlaví strávníka, přirovnat k velikosti dotyčného zaťaté pěsti, případně velikosti dlaně. Tato pomůcka se používá při interpretaci Pyramidy výživy pro děti. 4 - 5 porcí ovoce nebo zeleniny tedy odpovídá celkovému množství o velikosti 4 - 5 zaťatých pěstí. Proto je nutné zvážit množství jídla, které vaše dítě potřebujete ke svačině, a zkontrolovat jeho nutriční obsah dohromady. 

6. Podívejte se na obsah bílkovin a tuků, které dodají svačině sílu, takže udrží děti déle syté

Správná svačina by měla obsahovat sacharidy (například chléb nebo pečivo), bílkoviny (například sýry, vejce nebo kvalitní šunku) a tuky. Vždy by pak měla být doplněna porcí ovoce nebo zeleniny. 

7. Nebojte se vymýšlet zajímavé jídelní kombinace

Pokud například hlavní svačina neobsahuje bílkoviny ani tuky, přidejte mléko, pitný jogurt, kefír nebo smoothie. Můžete nakrájet i kostky avokáda, přidat ořechové máslo nebo natvrdo uvařené vejce. 

Náš tip z MARKET ŽENY s.r.o.:

Chytré ovoce Rebarberry jsou 100% ovocné plátky, které si můžete přibalit jako zdravou svačinku kamkoliv s sebou. Ovocné plátky jsou ideální jako svačinka do školy, ale třeba i na výlet. Díky extra praktickému balení ho může mít každá maminka stále v kabelce a uspokojí tak dítě, které má hlad nebo „chuť na něco dobrého“. Vše navíc bez jakéhokoliv přidaného cukru!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 5. 9. 2021

není to snadné udělat dobrou svačinu

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 9. 2021

nejhorší je dát svačinu, kterou mládě přinese zpět domů...tak to raději dám to,co má rád

Odpovědět
sipeji
sipeji 4. 9. 2021

Vybrat správnou svačinu to je skutečně oříšek....

Odpovědět
konatovka
konatovka 3. 9. 2021

Pěkný článek, vhodný i pro dospělé, kteří chtějí zhubnout.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 9. 2021

prima rady

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 400
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.