Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 10. 2020
Líbí se mi

Co je pravdy na tom, že žvýkání pomáhá při hubnutí

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 10. 2020
Líbí se mi
Co je pravdy na tom, že žvýkání pomáhá při hubnutí

Co je pravdy na tom, že žvýkání pomáhá při hubnutí

Méně přijatých kalorií, snadnější hubnutí a jako bonus tonizace obličejových svalů či zdravé dásně. Skutečně má obyčejná žvýkačka bez cukru takovou moc?

Žvýkačka, pro kterou má angličtina krásný výraz chewing gum či bubble gum, se nestará jen o svěží dech. Podle vědců prý žvýkání podporuje kognitivní funkce (díky žvýkačce se množství kyslíku do mozku zvyšuje o 25 až 40 procent).

„Guma“ v ústech zároveň snižuje stres a úzkost, ta s obsahem máty peprné bojuje proti nevolnosti a kyselému refluxu, zvyšuje bdělost díky neustálému pohybu čelisti, vyrovnává tlak v uších a posiluje zubní sklovinu. Některé studie dokonce poukazují na to, že žvýkačka může pomoci snížit hlad a chutě na sladké a zároveň prodloužit pocit sytosti. Tak jak to je?

Strategický tah po jídle

Vědci tvrdí, že při žvýkání se můžete cítit plnější, což pomáhá krotit hlad a chuť k jídlu. A co důkaz? V jedné nedávné studii výzkumníci požádali několik účastníků, aby po jídle 30 minut žvýkali. Tito dobrovolníci uvedli, že se cítí plnější a sytější, zvlášť pokud žvýkají mezi snídaní a obědem.

Akademici proto naznačují, že proces žvýkání skutečně snižuje příjem potravy díky uvolňování specifických střevních hormonů. Na druhou stranu se však u některých jedinců vyvinula touha po ovoci – přírodním cukru.

Umírá naděje poslední?

I přesto však výzkum z University of Rhode Island prokázal, že lidé, kteří žvýkali, nakonec přes den spolkli o 67 kalorií méně než kontrolní skupina. Ve skutečnosti i oběd jedinců se žvýkačkou byl na kalorie o něco chudší. A to potvrzují i další vědecké práce.

Studie z Louisianské státní univerzity zjistila, že žvýkačky pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a snižují denní příjem účastníků v průměru o 40 kalorií, což je asi 60 gramů brambor nebo 100 gramů pomela. Je to hodně, nebo málo?

Bylinka, jejíž síla se nevytrácí

I když se tato zjištění zdají být slibná, jedná se jen o zanedbatelné výsledky. Nelze však nezmínit, že žvýkání údajně zvyšuje srdeční frekvenci a dokonce rychlost chůze, což ke spalování tuků může, i když nepřímo, přispět. Pokud si vyberete žvýkačku s přírodní mátou, ne její náhražku, dočkáte se pomoci při střevních problémech, potížích se žlučníkem a žlučovými kameny, dále pocítíte úlevu při nadýmání, nechutenství i zvracení. Máta je také užitečná při nachlazení, neboť působí protizánětlivě a dezinfekčně.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Pawlii
Pawlii 29. 10. 2020

Mě to spíš vždy zvětší hlad.

Odpovědět
avatar
Florence Gabriel 28. 10. 2020

Po šesti měsících rozvodu a odloučení s mým manželem jsem zjistil, že miluji svého manžela tak každý den, že mi chybí, ale důvod, proč jsme se rozvedli, byl ten, že mě podváděl, měl snoubence mimo naše manželství, takže vedl k našemu rozvodu, odcházel je život, ale nemohl jsem se bez něj obejít, tak jsem si přečetl online, jak doktor Sacre z Afriky pomohl mnoha lidem napravit tam manželství s velkou silou, kontaktoval jsem ho a vysvětlil mu věci , udělal nějakou modlitbu a řekl mi, že můj manžel mě přestane podvádět a on se ke mně vrátí, poté, co dostal hmotnou potřebu pro modlitbu, udělal modlitby a můj manžel se ke mně vrátil, přestal podvádět mě mě miluje a váží si se vším srdcem, je nyní mužem změny a velmi slušným mužem a velmi čestným mužem, takto mi Dr. Sacre pomohl zachránit mé manželství, pokud potřebujete pomoc, kontaktujte ho na čísle WhatsApp +2349076034359 nebo mu pošlete e-mail na adresu Sacretempleofpower@gmail.com Paní Florence Gabriel

Odpovědět
lemur
lemur 27. 10. 2020

Zajímavé.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 25. 10. 2020

Já tedy žvýkám snad denně už přes 20 let, ale že bych hubla, to ani náhodou. Žvýkám proto, že se mi lépe dýchá, hlavně venku nebo v autě. jsem astmatik, tak mi žvýkání pomáhá i od suchosti v ústech...Nikoliv od kil hmotnosti

Odpovědět
sipeji
sipeji 25. 10. 2020

Zajímavé také jsem o tom slyšela, ale myslím, že logicky to opravdu žádný zázrak nebude, lepší jít si zaběhat

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 253
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.