Méně přijatých kalorií, snadnější hubnutí a jako bonus tonizace obličejových svalů či zdravé dásně. Skutečně má obyčejná žvýkačka bez cukru takovou moc?
Žvýkačka, pro kterou má angličtina krásný výraz chewing gum či bubble gum, se nestará jen o svěží dech. Podle vědců prý žvýkání podporuje kognitivní funkce (díky žvýkačce se množství kyslíku do mozku zvyšuje o 25 až 40 procent).
„Guma“ v ústech zároveň snižuje stres a úzkost, ta s obsahem máty peprné bojuje proti nevolnosti a kyselému refluxu, zvyšuje bdělost díky neustálému pohybu čelisti, vyrovnává tlak v uších a posiluje zubní sklovinu. Některé studie dokonce poukazují na to, že žvýkačka může pomoci snížit hlad a chutě na sladké a zároveň prodloužit pocit sytosti. Tak jak to je?
Strategický tah po jídle
Vědci tvrdí, že při žvýkání se můžete cítit plnější, což pomáhá krotit hlad a chuť k jídlu. A co důkaz? V jedné nedávné studii výzkumníci požádali několik účastníků, aby po jídle 30 minut žvýkali. Tito dobrovolníci uvedli, že se cítí plnější a sytější, zvlášť pokud žvýkají mezi snídaní a obědem.
Akademici proto naznačují, že proces žvýkání skutečně snižuje příjem potravy díky uvolňování specifických střevních hormonů. Na druhou stranu se však u některých jedinců vyvinula touha po ovoci – přírodním cukru.
Umírá naděje poslední?
I přesto však výzkum z University of Rhode Island prokázal, že lidé, kteří žvýkali, nakonec přes den spolkli o 67 kalorií méně než kontrolní skupina. Ve skutečnosti i oběd jedinců se žvýkačkou byl na kalorie o něco chudší. A to potvrzují i další vědecké práce.
Studie z Louisianské státní univerzity zjistila, že žvýkačky pomáhají kontrolovat chuť k jídlu a snižují denní příjem účastníků v průměru o 40 kalorií, což je asi 60 gramů brambor nebo 100 gramů pomela. Je to hodně, nebo málo?
Bylinka, jejíž síla se nevytrácí
I když se tato zjištění zdají být slibná, jedná se jen o zanedbatelné výsledky. Nelze však nezmínit, že žvýkání údajně zvyšuje srdeční frekvenci a dokonce rychlost chůze, což ke spalování tuků může, i když nepřímo, přispět. Pokud si vyberete žvýkačku s přírodní mátou, ne její náhražku, dočkáte se pomoci při střevních problémech, potížích se žlučníkem a žlučovými kameny, dále pocítíte úlevu při nadýmání, nechutenství i zvracení. Máta je také užitečná při nachlazení, neboť působí protizánětlivě a dezinfekčně.
Foto: Shutterstock
Autorka: Karolína Dostálová

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account