Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2021
Líbí se mi

Pozor na zubní kámen! Ohrožuje vaše zuby i vaše zdraví

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 3. 2021
Líbí se mi
Pozor na zubní kámen! Ohrožuje vaše zuby i vaše zdraví

Pozor na zubní kámen! Ohrožuje vaše zuby i vaše zdraví

Stále více lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejen vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik paradontózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

Zubní kamen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Kámen vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká způsobením bakterií, které metabolizují cukry z potravy – správné a důkladné čištění našeho chrupu by měl být základ veškeré dentální péče.

Prevence existuje

Důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě, tyto pomůcky dokážou vyčistit i ty „nejzapadlejší“ místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc.

Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci. Dobré je i omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

Pozor na babské rady

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod.

„Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.  

Jak to vidí odborníci

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kterým se tvoří    zubní kámenčastěji, je vhodné chodit i 2krát do roka.

„Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální lešticí pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 23. 3. 2021

Chodím na dentální hygienu 2x ročně a cítím se pak báječně, zoubky jako nové

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 3. 2021

2 x do roka při prevenci mi vždy paní doktorka zubní kámen čistí

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 3. 2021

tak to máte štěstí, zde daleko široko to už zubní lékaři nedělají a honí lidi na placenou zubní hygienu

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 249
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.