Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 6. 2020
Líbí se mi

Zubní kámen není jen vadou na kráse, může ohrozit vaše zuby

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 6. 2020
Líbí se mi
Zubní kámen není jen vadou na kráse, může ohrozit vaše zuby

Zubní kámen není jen vadou na kráse, může ohrozit vaše zuby

Stále více lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejen vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik paradontózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

Zubní kamen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Kámen vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká způsobením bakterií, které metabolizují cukry z potravy – správné a důkladné čištění našeho chrupu by měl být základ veškeré dentální péče.

Prevence existuje

Důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě, tyto pomůcky dokážou vyčistit i ty „nejzapadlejší“ místa v ústech. Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc.

Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci. Dobré je i omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

Pozor na babské rady

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod.

„Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.  

Jak to vidí odborníci

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kterým se tvoří    zubní kámenčastěji, je vhodné chodit i 2krát do roka.

„Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální lešticí pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

bezva informace

Odpovědět
sipeji
sipeji 8. 6. 2020

Pravidelně chodím na dentální hygienu a od té doby jsou moje zuby nejen krásnější, ale i dásně jsou zdravější.

Odpovědět
INOMA
INOMA 6. 6. 2020

Myslím si, že za pár let bude dentální hygiena tak běžná věc, jako je pro většinu z nás návštěva zubního lékaře.

Odpovědět
potkanek
potkanek 5. 6. 2020

dbám na prevenci

Odpovědět
lemur
lemur 5. 6. 2020

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
94 628
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.