Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 10. 2019
Líbí se mi

Zubní kámen domácími triky neodstraňujte. Naděláte jen více škody

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 10. 2019
Líbí se mi
Zubní kámen domácími triky neodstraňujte. Naděláte jen více škody

Zubní kámen domácími triky neodstraňujte. Naděláte jen více škody

Stále více lidí trápí nehezký zubní kámen, který nejenže vizuálně kazí náš úsměv, ale také podporuje vznik parodontózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit i ztrátu zubu.

Zubní kámen je jednoduše řečeno ztvrdlý zubní plak. Kámen vzniká usazením iontů kalcia ze sliny do měkkého zubního plaku. Plak vzniká způsobením bakterií, které metabolizují cukry z potravy  správné a důkladné čištění našeho chrupu by měl být základ veškeré dentální péče.

Důležité je také nezapomínat na doplňky v podobě mezizubních kartáčků či zubní nitě, tyto pomůcky dokážou vyčistit i ta „nejzapadlejší“ místa v ústech.

Pravidelně také vyměňujte kartáček. Ideální doba je jednou za měsíc. Pokud si budete každý den zuby dobře čistit, tak kámen nemá šanci. Dobré je i omezit konzumaci potravin bohatých na cukry. Ty jsou hlavní potravou bakterií, které podporují tvorbu kazu, ale také usazování zubního kamene.

Jak je to se „zaručenými tipy“

Mnoho lidí si od zubního kamene pomáhá „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod.

„Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek.

Příliš bezpečné není také bez odborného „dozoru“ používat speciální zubní škrabky. Jsou velmi ostré a při nevhodné manipulaci si můžeme ve sklovině vytvořit vrypy, do kterých se následně bude zubní kámen usazovat mnohem snadněji.  

Svěřte se odborníkům

Zubní kámen nejlépe odstraní specialista na pravidelné zubní hygieně, která by měla být minimálně jednou za rok. U lidí, kteří trpí na častý zubní kámen je vhodné chodit i 2krát do roka.

„Odborníci nejčastěji k odstranění kamene používají mechanické prostředky jako ruční škrabku scaler, kyretu, nebo ultrazvukový přístroj. Na dočištění kamene se používají speciální lešticí pasty či airpolishing, který zuby vyhladí a preventivně působí proti usazování kamene nového,“ dodává MDDr. Ondřej Šrámek.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Amanda
Amanda 21. 10. 2019

Zoubky jako perlicky

Odpovědět
beata0063
beata0063 21. 10. 2019

Tiež som už videla veľa tých článkov so ,,zaručenými,, typmi ale radšej to prenechávam môjmu zubárovi

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 20. 10. 2019

zubní kámen mi tak 1 x za rok vyčistí zubař

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 691
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.