Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi

Také trpíte pylovou alergií? Co ji způsobuje a jak se jí bránit?

avatar
Ifča Edith | ŽENA s.r.o.
Vloženo 15. 6. 2018
Líbí se mi
Také trpíte pylovou alergií? Co ji způsobuje a jak se jí bránit?

Také trpíte pylovou alergií? Co ji způsobuje a jak se jí bránit?

Jaro vítáme po zimě s otevřenou náručí, těšíme se na hřejivé paprsky slunce, první jarní rostlinky, pučící stromy... Některým z nás však přináší bujení přírody i starosti.

Květy, vůně, rozkvetlé louky, radost pohledět. Ne každý z nás se ale může v této pestrobarevné době plné přírodních krás skutečně radovat. Přes dvacet procent naší populace trpí nepříjemnou alergickou rýmou, kterou doprovází zánět spojivek. Co alergii způsobuje, jak ji poznat a jak se nejlépe bránit? 

Jaké jsou příčiny pylové alergie?

Mezi nejčastější alergie v České republice patří senná rýma neboli polinóza. Alergii na pyl vyvolávají pyly větroplašných rostlin – stromů, keřů, trav, bylin, obilí, plevelů, případně plísně a spory hub.

Když se pylové zrnko dotkne vlhké sliznice, zvětší se a následně praskne. Tím se sliznice dostane do kontaktu s antigeny a enzymy, její povrch se naruší a dochází k alergické reakci zapříčiněné protilátkou IgE. Ta se v těle člověka objevuje v malém množství, ovšem při styku s alergenem uvolní dráždivý histamin, který vyvolá alergické symptomy.

Co způsobuje sennou rýmu?

Hlavními příznaky alergie je kýchání s frekvencí 10 až 30 krát v jednom sledu, dotyčný pociťuje svědění hluboko v nose, má neustálý pocit ucpaného nosu a nosní sliznice je oteklá. Nadměrné množství velice řídkého hlenu a opakovaná rýma jsou dalšími symptomy alergie na pyly. Nemocného postihuje zánět očních spojivek, který doprovází slzení, svědění a pálení očí. Při mnutí očí se tvoří více slz, zvyšuje se řezání a oční sliznice se stává citlivější a červenější. Vedlejšími příznaky jsou bolesti hlavy, ekzém na hlavě nebo v podkoleních jamkách, pocit velké únavy a potíže se spánkem. Velice výjimečně se vyskytuje zvýšená teplota a bolest kloubů.

Jak s alergií bojovat?

S alergií je možné bojovat i léky bez předpisu. Účinné medikamenty by měly obsahovat antihistaminika, která blokují látku histamin a potlačují alergickou reakci. Histamin totiž uvolňuje alergické reakce z buňky. Inhalátory s kortikosteroidy mají protizánětlivý účinek a působí preventivně na alergický zánět, antileukotrieny zabraňují vytváření leukotrienu, který vznikne při alergické reakci a je příčinou tvorby zánětlivých buněk. Pocitíte-li první příznaky alergie, můžete užít ihned léky na alergii bez předpisu s dávkováním dle přiloženého příbalového letáku.

Zkusit můžete i homeopatika

Další léčba je možná díky homeopatikům na alergii, ze kterých můžete využít lék Pollens 30CH, Poumon histamine 15CH a mezi nejoblíbenější patří Boiron Rhinallergy, určený speciálně pro pylové alergie.

Při prvních příznacích alergie navštivte lékaře, který vám provede příslušná vyšetření, stanoví přesnou diagnózu a také vám nasadí vhodné léky. Alergickou reakci může doprovázet astma či kombinované druhy alergií, a proto není vhodné tyto potíže podceňovat. 

Prostudujte si pylový kalendář

Byliny nás mohou trápit od dubna do září. 

 

 Trávy už od března do října.

Na lísku je třeba si dát pozor už v lednu, nejobtížnější měsíce jsou u stromů duben a květen. Lípa nás může potrápit ještě v červenci.

 

Jakou zkušenost s alergií máte vy? A co vám nejlépe pomáhá?

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
KamilaK 16. 6. 2018

Naštěstí netrpím.

Odpovědět
avatar
Veronika Povová 13. 4. 2017

U me je jedno leto skoro bez leku,dalsi kdy bez nich nemuzu fungovat

Odpovědět
avatar
hudlenka 10. 4. 2017

bohužel znám pylový kalendář moc dobře...

Odpovědět
avatar
sipeji 10. 4. 2017

Já prskám celý květen

Odpovědět
avatar
t.e.d.y 9. 4. 2017

U nas trpi kazdy rok manzel

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

1
žena na začátku (naše Eva)
3.
rok startujeme v novém
10
regionálních Pracoven ŽENY s.r.o.
3 000
žen v průměru na jedné akci v OC
83 838
registrovaných inspirativních žen
2 922
testovaných produktů
43 290
odeslaných produktů
165 073
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.