Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 6. 2020
Líbí se mi

Zdraví srdce prospívají banány, ale i čokoláda

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 20. 6. 2020
Líbí se mi
Zdraví srdce prospívají banány, ale i čokoláda

Zdraví srdce prospívají banány, ale i čokoláda

Vzhledem k tomu, že srdce patří k nejdůležitějším orgánům našeho těla, měli bychom o něho každý den pečovat. Jak? Základem je samozřejmě zdravý životní styl, do kterého patří i vyvážená strava, jež tělu neškodí, ale naopak pomáhá.

Chcete-li prospět svému srdci, měli byste na jídelníček zařadit i následující potraviny.

Pomeranče

Většinou jsou spojovány se zdravím pro svůj vysoký obsah vitaminu C, ale rozhodně toho dokáží mnohem více. Obsahují pektin (druh vlákniny), který pomáhá bojovat proti zvýšené hladině cholesterolu a navíc neutralizuje protein, který má na svědomí zjizvení srdeční tkáně. A aby toho nebylo málo, jsou pomeranče poměrně bohaté na draslík, jenž ovlivňuje krevní tlak.

Banány

A když už jsme zmínili draslík – jeden z nejlepších zdrojů tohoto minerálu představují banány. Jeden jediný plod dokáže tělu poskytnout až 600 miligramů draslíku. Vzhledem k tomu, že normální krevní tlak je jednou ze základních podmínek zdravého srdce, není od věci banány zařadit do jídelníčku.

Rajčata

Obsahují kombinaci vitaminů C a A, draslíku a vlákniny. Kromě toho jsou zdrojem lykopenu, který hraje důležitou roli v prevenci řady chorob, včetně těch srdečních. Zajímavostí je, že množství lykopenu, který je naše tělo schopné zpracovat, stoupne poté, co rajčata přejdou varem. Ačkoli se tím sníží hladina vitaminu C, účinky na zdraví srdce se zvýší.

Čokoláda

Abych na chvíli opustili svět ovoce a zeleniny, máme dobrou zprávu – lidskému srdci prospívá i čokoláda. Samozřejmě mluvíme o čokoládě skutečně kvalitní, hořké, s vysokým podílem kakaa (minimálně 75 %). Právě kakao obsahuje flavonoidy, jež zvyšují pružnost cév a tím působí na zdraví srdce.

Losos

Losos a jemu podobné ryby jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin. A jak vyplynulo z bádání Americké kardiologické asociace, dopřát si pořádnou porci těchto mastných kyselin (ať už v podobě ryby nebo třeba ořechů apod.) dvakrát denně znamená výrazně snížit riziko srdečních obtíží.

Zelený čaj

Jak je vidět, nejen obsah talíře, ale sklenice (tedy v tomto případě hrníčku) dokáže mít na zdraví srdce pozitivní vliv. Zelený čaj, jak vyplynulo z několika vědeckých studií, snižuje v těle hladinu triglyceridů a také škodlivého (LDL) cholesterolu. Kromě toho obsahuje řadu velmi silných antioxidantů, které (mimo jiné) působí na zdraví našich cév.

Červené víno

Dobrá zpráva pro milovníky vína, zvláště toho červeného – polyfenoly, jež jsou v tomto nápoji obsažené, mají velmi dobrý vliv na zdraví našich cév, navíc alkohol podle některých výzkumů zvyšuje hladinu dobrého (HDL) cholesterolu v krvi. A antioxidant resveratrol pak ovlivňuje zdraví srdce jen v tom nejlepším slova smyslu. Nicméně odborníci varují, že nic se nemá přehánět. Nadměrné pití alkoholu srdci jednoznačně škodí!

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Šimanská 8. 7. 2020

Já právě slyšela, že na srdce dobře působí občas si někde zarelaxovat. Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli někdo z vás nebyl tady na Šumavě? https://coolzazitky.cz/pobyty-na-horach/148-kouzelna-sumava-doba-trvani-3-dny-2-noci-pocet-osob-2-lokalita-jihocesky-kraj.html

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

super

Odpovědět
Nadin
Nadin 27. 6. 2020

Dobrý

Odpovědět
lemur
lemur 20. 6. 2020

Super.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 417
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.