Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi

Zatočte s vysokým tlakem pomocí přírodních prostředků

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi
Zatočte s vysokým tlakem pomocí přírodních prostředků

Zatočte s vysokým tlakem pomocí přírodních prostředků

Není váš tlak tak docela v normě? To chce okamžitý zásah špenátu, celeru nebo bílého jogurtu. Tyhle potraviny jsou na arteriální hypertenzi „jako dělané“!

Arteriální hypertenze sice nebolí a není vidět, přesto představuje hrozbu. Při vysokém tlaku totiž cévy odolávají zvýšené síle krevního proudu. Po čase zbytní, ztuhnou a ztratí pružnost, kvůli čemuž se mohou snadno protrhnout, jinak poškodit nebo ucpat.

To samozřejmě naprosto odporuje správné cirkulaci krve a podstatně zvyšuje riziko závažných komplikací, a to včetně ischemické choroby srdeční nebo infarktu myokardu. Takhle to uvádí Americká kardiologická asociace s tím, že vhodnou „léčbu“ může představovat pravidelná fyzická aktivita i jídelníček obohacený o potraviny, které mají v moci tlak normalizovat. O jaké přesně se jedná?

Špenátu není nikdy dost

Ke konzumaci špenátu nabádal už svalnatý hrdina Pepek námořník, a to zhruba od 30. let minulého století, kdy se poprvé objevil na filmovém plátně. Víte ale i vy, proč je tato listová zelenina tolik prospěšná? Díky obsahu hořčíku pomáhá zachovávat optimální srdeční rytmus a reguluje tlak. Souběžně zlepšuje vidění, posiluje kosti a omezuje pravděpodobnost rakoviny.

I celer má co nabídnout

Celer se v Evropě začal pěstovat až po třicetileté válce. Lepší ale později, než vůbec! I tento kořenový poklad má své nesporné zdravotní přednosti. Může se pochlubit vysokým podílem jistých fytochemických látek, které se ve vědeckých kruzích nazývají ftalidy. Kromě toho, že fungují jako spolehlivý lék na hypertenzi, ulevují při bolestech kloubů, příznivě ovlivňují tok krve a snižují úrovně stresových hormonů. Opomíjený celer je tedy dopingem pro srdce i nervy, který se vyplatí jíst častěji.

Jogurt? Ten se nezdá

Lékaři z výše zmíněné kardiologické asociace se na základě vlastního výzkumu domnívají, že tlak pomáhá normalizovat i „obyčejný“ bílý jogurt. Prý je to proto, že platí za neskromný zdroj vápníku, hořčíku a draslíku, což jsou živiny, jež hypertenzi dokáží usměrnit. Sluší se zmínit, že pokud si ho dopřejete pravidelně, podpoříte i svůj metabolismus a zabojujete proti infekcím. A to se rozhodně počítá!

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Aktivko
Aktivko 12. 12. 2020

zajímavý článek

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 12. 2020

mám opačný problém, tlak spíš nízký

Odpovědět
lemur
lemur 5. 12. 2020

Zajímavé.

Odpovědět
Tamara
Tamara 3. 12. 2020

Odpovědět
sipeji
sipeji 30. 11. 2020

Tak jogurt mě opravdu překvapil ¨

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 421
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.