Jsou to právě žaludeční šťávy, díky kterým náš žaludek správně a rychle tráví přijatou potravu. Jakou přesně plní v našem těle funkci? A jak poznat, jestli jich máme v těle dostatek? V článku vám také poradíme, jak poznat, že se žaludečních šťáv tvoří nedostatečné množství a co v takovém případě dělat.

Základní funkce žaludečních šťáv

Je důležité, abychom měli žaludečních šťáv dostatek a aby byly dostatečně kyselé. Hrají totiž zásadní roli při trávení a pokud je s nimi něco v nepořádku, dojde ke změně v trávení. To se pak může projevovat i velmi nepříjemnými problémy a zapříčinit vznik závažnějšího onemocnění. Žaludeční šťávy navíc naše tělo chrání. Brání vstupu bakterií do trávicího traktu, například Helicobacter pylori a jiným, které se v žaludku rychle množí a mohou způsobovat žaludeční vředy či rakovinu žaludku. Kyselé prostředí v žaludku navíc zabíjí i další patogeny nebezpečné pro náš život. Kromě toho žaludeční šťávy rozkládají přijatou stravu na důležité živiny, minerální látky a vitamíny, které naše tělo dokáže vstřebat. Žaludeční šťávy aktivují produkci pepsinu, což je enzym nezbytný pro vylučování trávicích enzymů ze slinivky nebo žluči z jater. Jsou to právě žaludeční šťávy, díky kterým je přijatá strava posouvána dále do tenkého střeva. Dostatečné množství žaludečních šťáv má tedy vliv i na správné fungování jiných orgánů v našem těle.

Jak se projevuje nedostatek žaludečních šťáv?

Lidé si většinou myslí, že nejčastější problém se žaludečními šťávami je jejich nadbytek. Tím si totiž vysvětlují pálení žáhy. Ve skutečnosti ale k pálení žáhy dochází při špatné funkci svěrače jícnu, skrze který se kyselina dostává ze žaludku do jícnu a způsobuje zde typické pálení. O správnou funkci svěrače jícnu se starají právě žaludeční šťávy a pálení žáhy je způsobováno naopak jejich nedostatkem. Nedostatečné množství žaludečních šťáv je tedy tím nejčastějším problémem. Ten se projevuje různě. Slabá tvorba šťáv se pozná podle říhání a plynatosti po jídle (zhruba do 1 hodiny), pálení žáhy, ztráty hmotnosti, nadýmání a žaludečních křečí, zápachu z úst, zácpy nebo průjmu. Pokud se u vás tyto potíže objevují pravidelně a často, doporučujeme konzultovat své problémy s lékařem. Nedostatek žaludečních šťáv se může rovněž projevovat anémií (chudokrevností), špatnou kvalitou vlasů či nehtů (nedostatek vitamínu B) a také rychlým nasycením a výraznou únavou po každém jídle.

Jak zajistit správnou tvorbu žaludečních šťáv?

Existuje mnoho pomocníků, které můžete využít pro optimalizaci hladiny žaludečních šťáv, zlepšení stavu žaludečního prostředí a trávení celkově. Je důležité, abyste se nepřejídali a nejedli ve stresu. Stravu pořádně rozžvýkejte, nehltejte a nejezte příliš rychle. Po jídle si odpočiňte, raději si ale nelehejte a zůstaňte sedět. Dbejte také na správný pitný režim. Doporučuje se nepít nic během jídla a ani půl hodiny po něm. Tvorbu žaludečních šťáv zlepšuje máta, kardamon, koriandr či zázvor. Zdravé trávení zajistí také fermentovaná zelenina, fermentované nápoje či jablečný ocet. Velmi účinným pomocníkem je také Chioská masticha. Masticha zajistí nejen dostatečnou tvorbu žaludečních šťáv, optimalizuje také žaludeční prostředí a chrání je proti bakteriím včetně Helicobacter Pylori. Chioská masticha, pryskyřice keře řečíku lentišku, se užívá také při mnoha žaludečních potížích a je velmi nápomocná i při Crohnově chorobě a dalších onemocněních trávicího traktu. Její pravidelné užívání vám zajistí správné fungování a trávení a vy se budete cítit mnohem lépe.

Foto: Shutterstock

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account