Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 10. 2019
Líbí se mi

Za ploché nohy může špatná obuv, genetika ale i dlouhé stání

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 1. 10. 2019
Líbí se mi
Za ploché nohy může špatná obuv, genetika ale i dlouhé stání

Za ploché nohy může špatná obuv, genetika ale i dlouhé stání

Trápí váš často bolesti  chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy, které jsou často spouštěčem mnoha tělesných problémů u dospělých i dětí. Na zdraví svých chodidel bychom proto neměli zapomínat, přeci jenom jsou nejvíce namáhanými končetinami našeho těla.

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla a to je příčná a podélná. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let, je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek. U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.

Týkají se ploché nohy i vás?

Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat.

Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově jak stojíme a jak se hýbeme a mohou tak způsobovat bolesti zad.

Kdo za to může

Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ní dá „svádět“ svoje udělá i životní styl především v době růstu.

„Častý důvodem je i  důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba.

Dětem nedávejte boty moc brzy

U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí. 

„Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postaveni kolen a kyčlí. Bolest není moc častá. Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty + jednoduchá cvičení např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování za pomoci rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje je krajním řešením operace,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

Jaké jsou možnosti léčby

U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně. U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme, vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok.

Pomůže barefoot?

Mezi časté trendy patří také chodit bez bot tzv barefoot jak toto působí na ploché nohy?

„Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s plochou nohou. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ uzavírá Mgr. Peter Hafič.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 18. 9. 2020

Ploché nohy trápí i mě a to mám sedavé zaměstnání. Těžko říct, čím to je, ale zkouším to vyřešit tím, že jsem si koupila speciální vložky do bot a nosím barefoot boty, které si objednávám z https://www.littleshoes.cz/ , tak doufám, že se mi nohy časem zlepší . Máte někdo s plochými nohami zkušenosti? Za jak dlouho se vám klenba srovnala?

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 795
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.