Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 2. 2021
Líbí se mi

Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 10. 2. 2021
Líbí se mi
Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy

Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy

Trápí váš často bolesti  chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Za viníkem těchto obtíži mohou být i ploché nohy, které jsou často spouštěčem mnoha tělesných problémů u dospělých i dětí. Na zdraví svých chodidel bychom proto neměli zapomínat, přeci jenom jsou nejvíce namáhanými končetinami našeho těla.

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla a to je příčná a podélná. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let, je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek. U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížení klenby za pomocí podoskopického vyšetření.

Týkají se ploché nohy i vás?

Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat.

Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově jak stojíme a jak se hýbeme a mohou tak způsobovat bolesti zad.

Kdo za to může

Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ní dá „svádět“ svoje udělá i životní styl především v době růstu.

„Častý důvodem je i  důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí by měli mít kvalitní ortopedickou obuv,“ říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba.

Dětem nedávejte boty moc brzy

U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí. 

„Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postaveni kolen a kyčlí. Bolest není moc častá. Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty + jednoduchá cvičení např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování za pomoci rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje je krajním řešením operace,“ říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

Jaké jsou možnosti léčby

U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně. U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme, vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok.

Pomůže barefoot?

Mezi časté trendy patří také chodit bez bot tzv barefoot jak toto působí na ploché nohy?

„Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s plochou nohou. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky,“ uzavírá Mgr. Peter Hafič.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Dendok98
Dendok98 23. 6. 2021

Barefoot je špatná volba pro děti, není vhodná na chodník, silnice, beton jednoduše všechny tvrdé povrchy... a to že “jen”přeběhnou přes silnici, není tak zcela “jen” jak si dost matek myslí...

Odpovědět
avatar
Jana Krauzová 7. 5. 2021

Hezký den ve spolek. Díky za pěkný článek. Barefoot boty jsou fajn, a myslím že je hodně fajn dát si záležet aby kvalitní obuv měli naše děti. Pak se vyhnou těmto (možná mnohdy zbytečným komplikacím). Tady mají barefoot capáčky pro děti https://www.kkboty.cz/detske-capacky-babice/ našim dvěma prckům už jsme tam koupili. Investice do zdraví je nejlepší investice, podle mě

Odpovědět
jankac
jankac 28. 2. 2021

Ploché nohy nemám, ale pri dlhšej chôdzi ma bolia chodidlá.

Odpovědět
libka5
libka5 12. 2. 2021

Já mám také ploché nohy.

Odpovědět
sipeji
sipeji 11. 2. 2021

Ploché nohy mohou za mnoho obtíží.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 508
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.