Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 6. 2021
Líbí se mi

Často vás bolí hlava? Možná za tím stojí sloučenina ukrytá v jistých potravinách. Kterým dobrotám se vyhnout?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 6. 2021
Líbí se mi
Často vás bolí hlava? Možná za tím stojí sloučenina ukrytá v jistých potravinách. Kterým dobrotám se vyhnout?

Často vás bolí hlava? Možná za tím stojí sloučenina ukrytá v jistých potravinách. Kterým dobrotám se vyhnout?

Často vás bolí hlava? Možná za tím stojí sloučenina ukrytá v jistých potravinách. Skutečně ji potřebujete? A tušíte, kterým dobrotám se vyhnout? Kromě zralých sýrů zapomeňte i na oblíbené pivo.

Milujete vzduchem sušené klobásy nebo sójovou omáčku? Obojí je plné tyraminu, což je látka přirozeně se vyskytující nejen v určitých potravinách, ale i v těle či v některých rostlinách. Některé výzkumy přitom naznačují, že právě tyramin může vyvolat migrénu. Znamená to, že je potenciálně nebezpečný? A pokud ano, co s tím můžete dělat?

Kdy jídlo ohrožuje zdraví

Tyramin je monoamin (sloučenina patřící do rodiny neurotransmiterů), která sama o sobě není škodlivá, neboť pomáhá regulovat krevní tlak. Jeho „zdravé podíl“ v dané dobrotě se však významně navyšuje souběžně s tím, jak potraviny stárnout a prochází fermentací. Jakmile tak slupnete něco prošlého nebo zrajícího, můžete si zadělat na pořádnou migrénu a markantní zvýšení krevního tlaku, jenž může ohrozit život.

Konec piv?

Z tohoto důvodu lékaři varují hlavně před zralými sýry (mezi ty, které jsou přípustné, patří ricotta a odstředěná mozzarella), nesprávně skladovaným masem, vzduchem sušenými klobásami a jinou uzeninou, všemi alkoholickými nápoji (včetně nepasterizovaného piva) a fermentovanými sójovými výrobky, jako je sójová omáčka, sójová pasta, fermentované tofu, tamari, miso polévka nebo tempeh. Samozřejmostí by měla být konzumace potravin před datem expirace, nebo ještě lépe, hned po jejich otevření, kdy jsou nejčerstvější. (Udává se, že maximálně do dvou dnů od nákupu.) A kdo všechno by se tomuto seznamu nežádoucích jídel měl vyhnout?

Řešením jsou přijatelné a zdravější náhrady

Lidé, kteří buď netolerují aminy (jako je tyramin nebo histamin). Pokud i vy trpíte nesnášenlivostí aminů, můžete pociťovat bušení srdce, již zmíněné bolesti hlavy, zvracení a nevolnost. Někteří lidé si také po konzumaci čehosi s obsahem tyraminu stěžují na rychlý tep, dýchavičnost, rozmazané vidění a pocení.

V případě, že se tak stane, příště nahraďte laskominy s tyraminem čerstvou nebo konzervovanou zeleninou, čerstvým masem a vejci, ale také luštěninami, ořechy, celozrnným chlebem, ovocnými šťávami, mlékem a mléčnými jogurty. Klasickou kávu vyměňte za tu bezkofeinovou. Vyvarujte se kvašených a nakládaných potravin. A věřte, že bude líp.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 16. 6. 2021

Tohle mě netrápí

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 6. 6. 2021

naštěstí na bolesti hlavy až tak netrpím, povětšinou bolí jen ze stresu a tomu se snažím pokud možno vyhýbat

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 6. 2021

pivo nepiju, klobásu mám tak 2 x za rok, možná ani ne, sojovku používáme, ale ne každý den.... u mě vyvolává bolest hlavy stres, změna počasí a čokoláda...proto ji nemohu

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 289
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.