Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 12. 2019
Líbí se mi

VZPoura úrazům: S vážným úrazem dítěte se nikdy nesmíříte

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 12. 2019
Líbí se mi
VZPoura úrazům: S vážným úrazem dítěte se nikdy nesmíříte

VZPoura úrazům: S vážným úrazem dítěte se nikdy nesmíříte

Pro každou ženu a maminku je představa těžce zraněného dítěte noční můrou. Leckdy stačí jedna vteřina nepozornosti a celý váš život se obrátí vzhůru nohama. Nic vám pak není platné, že jste se opravdu snažily dítě uhlídat. S jeho úrazem se zkrátka nelze smířit. Většině úrazů ale můžete předejít.

Základem je prevence

Ve Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) se sešel tým osmi hendikepovaných pracovníků, tzv. ambasadorů, kteří jsou již více než čtyři roky součástí programu prevence dětských úrazů. Projekt VZPoura úrazům je postaven na lidech, kteří se po vážném úrazu ocitli na vozíku nebo se s následky úrazu celoživotně potýkají. Tito ambasadoři projektu pořádají edukační setkání s dětmi v mateřských, základních, středních i vyšších odborných školách a snaží se jim problematiku úrazů přiblížit, upozornit je na rizikovost určitých životních situací a naučit je, jak se úrazů vyvarovat.

Statistiky mluví jasně

Každoročně bývá v České republice ošetřeno s úrazem na 350 tisíc dětí ve věku do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky, jako jsou ztráta zraku, končetin, upoutání na invalidní vozík nebo na lůžko. Z toho téměř 80 tisíc úrazů se stane v domácím prostředí, tedy na místě, kde to děti dobře znají. Většině z těchto úrazů se přitom dá zabránit bezpečnou úpravou prostředí a zodpovědným chováním dětí i dospělých.

„Věříme, že k řadě těchto úrazů by nemuselo dojít, kdyby se děti včas naučily, jak se bezpečně chovat v rizikových situacích. Právě o to se v našem programu snažíme,“ vysvětluje účel projektu jeho vedoucí Eliška Vacková Marková.

Právě hendikepovaní pracovníci VZP z vlastní zkušenosti vědí, jaké je to žít s trvalými následky po úrazu, a dokážou děti a studenty motivovat k zodpovědné péči o vlastní zdraví a zdraví lidí v jejich okolí. Společným úsilím tak přispíváme k tomu, aby nepřibývalo dětí, jež v důsledku úrazu žijí s celoživotním postižením.

Jak besedy probíhají?

Za celou dobu trvání projektu stihli ambasadoři VZPoury úrazům navštívit přes 1 300 škol a poučit o úrazech více než 87 000 dětí. Jak čas běží a počet edukačních setkání narůstá, získávají ambasadoři stále více zkušeností. Přesně vědí, co na koho nejvíce zapůsobí, a dokážou své přednášky přizpůsobit věkově odlišným skupinám žáků. „Menší děti jsou zpravidla kontaktnější a komunikace s nimi probíhá formou rozhovoru. Na rozdíl od starších studentů, pro které mají ambasadoři připravená videa a prezentace, mladším dětem nejvíce vyhovují velké obrázky rizikových a naopak bezpečných situací. Výborné je využití různých rekvizit, jako je například model obratlů,“ přibližuje průběh besed Eliška Vacková Marková.

Jak si přednášky objednat?

Veškeré informace k projektu jsou dostupné na webových stránkách www.vzpoura-urazum.cz. Zde je také možné si návštěvu ambasadorů VZPoury úrazům objednat on-line prostřednictvím jednoduchého rezervačního formuláře nebo si stáhnout edukační materiály. Pro studenty jsou navíc na stránkách připraveny další interaktivní materiály a zábavné aktivity. Najít nás můžete také na instagramovém profilu @vzpoura_urazum, kde s námi děti a studenti mohou sdílet fotografie a videa přímo ze setkání s ambasadory.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Macina Nováková 30. 1. 2020

Perfektně napsané. Díky za článek. Možná jsem trochu úzkostlivá, ale třeba já mám neustále strach, že se něco stane mému malému. Asi největší obavy mám z toho, aby třeba nespadl ze schodů. Právě proto jsem začala uvažovat nad tím, že na schody dám nějakou takovouto zábranu: https://www.luceda.cz/detske-zabrany-pupyhou/ Díky tomu bych snad mohla mít větší klid.

Odpovědět
lemur
lemur 17. 12. 2019

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 603
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.