Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2020
Líbí se mi

Vlasy nešediví jen z leknutí nebo kvůli genům

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 15. 9. 2020
Líbí se mi
Vlasy nešediví jen z leknutí nebo kvůli genům

Vlasy nešediví jen z leknutí nebo kvůli genům

Škodliviny v životním prostředí nebo kouření? Ano, i tohle má vliv na to, že se vám dělají nenáviděné šediny, kvůli kterým vypadáte o něco starší. Svou roli zde sehrává také stres, s nímž si organismus už neví rady!

Ještě před pár lety by kdekdo zřejmě přísahal, že šediny jsou typickým příznakem požehnaného věku. Dnes se první „bílé vlasy“ mužům objevují zhruba kolem třicítky, ženy je pak registrují o pět let později. Podle názoru odborníků za to může postupně klesající produkce pigmentu zvaného melanin. Že tento proces urychluje jenom přirozené stárnutí? Ale kdepak, pomyslné prsty v tom mají i tyto faktory!

Špatné životní prostředí jako viník?

Že to s momentálními podmínkami k životu není žádná hitparáda, to je všeobecně známý fakt. Hodně často na to poukazuje i Světová zdravotnická organizace známá pod výstižnou a snadno zapamatovatelnou zkratkou WHO. Ta se poměrně nedávno vytasila s tvrzením, že přibližně 92 % světové populace, což odpovídá devíti lidem z deseti, dýchá naprosto nekvalitní a nevyhovující ovzduší. Všudypřítomné toxiny, volné radikály a znečišťující látky nejenže ohrožují zdraví, ale negativně ovlivňují i zevnějšek, neboť nahrávají tvorbě vrásek a poškozují výše zmíněný melanin. Výsledkem je pak světlá kštice, která nepotěší asi nikoho.

Ani cigareta není přítelem hřívy

Dalším pachatelem, který šedinám hraje hezky do karet, je kouření. Tento zlozvyk totiž neblaze působí na krevní cévy, čímž se podstatně snižuje i tok nejcennější tekutiny proudící v žilách. „Pocítí“ to kromě jiných částí těla také vlasové folikuly, jejichž stav a kondice se s každou další cigaretou zhoršuje. Tedy alespoň takový názor mají experti, kteří varují před tím, že tabákové výrobky obsahují tisíce škodlivin, jež se dávají do souvislosti s předčasným úmrtím.

Stres? Ten za všechno může

Ze stresu obecně nekouká nic dobrého. Vždyť hormony, které se při něm uvolňují, se podílejí na zvýšené tělesné hmotnosti, srdečních onemocněních a nespavosti. Ve vědecké profesi se permanentní nervozita spojuje také s depresemi, cukrovkou nebo demencí. Věřte, nebo ne, dlouhodobý psychický tlak se neblaze „podepíše“ i na vlasech, které šediví, slábnou a nadměrně vypadávají.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 4. 10. 2020

super rady

Odpovědět
lemur
lemur 24. 9. 2020

Dobré rady.

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 23. 9. 2020

za vše může stres

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 18. 9. 2020

zajímavé, mně bude za rok 60, tak mám na nějaké šediny asi nárok

Odpovědět
potkanek
potkanek 16. 9. 2020

hold budu šedivá

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.