Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 10. 2018
Líbí se mi

Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 10. 2018
Líbí se mi
Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Proč chodit naboso

Příroda vytvořila lidskou nohu pro co nejefektivnější pohyb. Chodidlo je dokonalý mechanismus, který tvoří 19 svalů, 107 vazů a 26 kostí. Doširoka (přirozeně) rozevřené prsty nám umožňují maximální stabilitu a senzitivitu co se určování našlapovaného povrchu týče. Boty, především ty špatně tvarované, tomuto přirozenému rozprostření prstů u nohou brání a dlouhodobě deformují klenbu chodidel. Výsledkem jsou problémy s klouby, ploché nohy a někdy až nestabilní chůze, křečové žíly, problémy s kotníky, s koleny, s kyčlemi, s bedry nebo i s krční páteří ústící v migrény atd.

Chodidlo podle boty (červený obrázek), nebo raději botu podle chodidla?

Co je to barefoot?

Barefoot (anglicky bare = bosá, foot = chodidlo) neboli bosá obuv si získala popularitu po celém světě díky své ultra tenké podrážce, která je odolná proti oděru a chrání chodidlo proti poranění. Zároveň ale dopřává chodidlu volnost a podporuje naprosto přirozený pohyb vaší nohy.

Bosé boty jsou správně o 1 číslo větší než klasické (přesněji by to mělo být o 1,2-1,5 mm) z důvodu přirozeného roztahování zatíženého chodidla. Obuv by měla být vždy bez zvýšené paty, neohebné přizvedlé špičky a jakékoli podpory klenby. Naopak má mít maximálně ohebnou podrážku, široký prostor pro prsty a měla by být opravdu lehká. Taková obuv je prospěšná pro nohu i pro celkové zdravé držení těla.

Naboso je jedna z mnoha prodejních sítí, kde lidem opravdu záleží na zdraví vašich chodidel. Můžete si zde vybírat z široké škály barev, tvarů a samozřejmě také sezóny. Barefoot totiž neznamená jen ultra tenké botky na léto, ale i zimní boty či gumáky, sportovní obuv, balerínky či střevíčky a polobotky. Někteří výrobci obuvi se konečně zamysleli a výsledkem je nepřeberné množství krásných bot, co vaši nohu ozdobí a ochrání, ale neoklestí. 

V mnoha případech jde výroba barefoot ruku v ruce s ekologií a tak i vybírané materiály zaručí "eco friendly" přístup a na své si přijdou také vegetariáni a ochránci zvířat – vybírat můžete z takzvané "eco kůže". Další přidanou hodnotou je ruční výroba některých bot.

První botičky by měly být 100% bosé

Především u dětí, které se teprve učí chodit je naprosto esenciální, aby botička byla co nejohebnější. Možná už jste slyšeli o takzvaných "capáčcích", které jsou pro vaše batole jako dělané. První krůčky tak dítě zvládne lehce a s jistotou, protože cítí na co šlape. Cítit znamená masírovat chodidlo a jeho instinktivně stabilizační body. Bosá botka tak vašemu nejistému dítku pomůže udržet stabilitu – pokud vám to počasí a terén dovolí, nechte děti ťapkat zcela bosky. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Navrátilová 18. 11. 2019

Musím se přiznat, že barefoot boty jsem si hlavně teď za poslední léto hodně oblíbila. Dokonce natolik, že jsem se je rozhodla koupit i své malé. Koukala jsem, že dětské barefoot boty nejsou zrovna nejlevnější, ale mně se je naštěstí povedlo sehnat za docela dobrou cenu odtud: https://www.littleshoes.cz/detske-letni-boty/

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 13. 11. 2018

Odpovědět
Jana7
Jana7 9. 11. 2018

doma chodím bosa

Odpovědět
avatar
Marika Korcová 16. 11. 2018

Doma na boso nestačí, tam je podlaha rovná a pokud to není podlaha dřevěná, například dlažba, tak je to to nejhorší... na boso se má chodit po trávě a po písku, tedy po nerovném terénu

Jana101
Jana101 30. 10. 2018

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 273
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.