Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 10. 2018
Líbí se mi

Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 30. 10. 2018
Líbí se mi
Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Víte co to je barefoot? Fenomén, který se vrací k tomu nejpřirozenějšímu pro vaše chodidla

Proč chodit naboso

Příroda vytvořila lidskou nohu pro co nejefektivnější pohyb. Chodidlo je dokonalý mechanismus, který tvoří 19 svalů, 107 vazů a 26 kostí. Doširoka (přirozeně) rozevřené prsty nám umožňují maximální stabilitu a senzitivitu co se určování našlapovaného povrchu týče. Boty, především ty špatně tvarované, tomuto přirozenému rozprostření prstů u nohou brání a dlouhodobě deformují klenbu chodidel. Výsledkem jsou problémy s klouby, ploché nohy a někdy až nestabilní chůze, křečové žíly, problémy s kotníky, s koleny, s kyčlemi, s bedry nebo i s krční páteří ústící v migrény atd.

Chodidlo podle boty (červený obrázek), nebo raději botu podle chodidla?

Co je to barefoot?

Barefoot (anglicky bare = bosá, foot = chodidlo) neboli bosá obuv si získala popularitu po celém světě díky své ultra tenké podrážce, která je odolná proti oděru a chrání chodidlo proti poranění. Zároveň ale dopřává chodidlu volnost a podporuje naprosto přirozený pohyb vaší nohy.

Bosé boty jsou správně o 1 číslo větší než klasické (přesněji by to mělo být o 1,2-1,5 mm) z důvodu přirozeného roztahování zatíženého chodidla. Obuv by měla být vždy bez zvýšené paty, neohebné přizvedlé špičky a jakékoli podpory klenby. Naopak má mít maximálně ohebnou podrážku, široký prostor pro prsty a měla by být opravdu lehká. Taková obuv je prospěšná pro nohu i pro celkové zdravé držení těla.

Naboso je jedna z mnoha prodejních sítí, kde lidem opravdu záleží na zdraví vašich chodidel. Můžete si zde vybírat z široké škály barev, tvarů a samozřejmě také sezóny. Barefoot totiž neznamená jen ultra tenké botky na léto, ale i zimní boty či gumáky, sportovní obuv, balerínky či střevíčky a polobotky. Někteří výrobci obuvi se konečně zamysleli a výsledkem je nepřeberné množství krásných bot, co vaši nohu ozdobí a ochrání, ale neoklestí. 

V mnoha případech jde výroba barefoot ruku v ruce s ekologií a tak i vybírané materiály zaručí "eco friendly" přístup a na své si přijdou také vegetariáni a ochránci zvířat – vybírat můžete z takzvané "eco kůže". Další přidanou hodnotou je ruční výroba některých bot.

První botičky by měly být 100% bosé

Především u dětí, které se teprve učí chodit je naprosto esenciální, aby botička byla co nejohebnější. Možná už jste slyšeli o takzvaných "capáčcích", které jsou pro vaše batole jako dělané. První krůčky tak dítě zvládne lehce a s jistotou, protože cítí na co šlape. Cítit znamená masírovat chodidlo a jeho instinktivně stabilizační body. Bosá botka tak vašemu nejistému dítku pomůže udržet stabilitu – pokud vám to počasí a terén dovolí, nechte děti ťapkat zcela bosky. 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 21. 4. 2021

Já pro sebe barefoot boty nekupuju. Přijde mi to zbytečné, když už mám nohu vyvinutou a naštěstí nechám žádný zdravotní problém . Dceři kupuji dětské boty superfit z https://www.kkboty.cz/superfit/ , které sice nejsou barefoot, ale jsou kvalitní . Za boty se vyplatí připlatit, obzvlášť u dětí .

Odpovědět
avatar
Ivana Navrátilová 18. 11. 2019

Musím se přiznat, že barefoot boty jsem si hlavně teď za poslední léto hodně oblíbila. Dokonce natolik, že jsem se je rozhodla koupit i své malé. Koukala jsem, že dětské barefoot boty nejsou zrovna nejlevnější, ale mně se je naštěstí povedlo sehnat za docela dobrou cenu odtud: https://www.littleshoes.cz/detske-letni-boty/

Odpovědět
sisinkaj
sisinkaj 13. 11. 2018

Odpovědět
Jana7
Jana7 9. 11. 2018

doma chodím bosa

Odpovědět
avatar
Marika Korcová 16. 11. 2018

Doma na boso nestačí, tam je podlaha rovná a pokud to není podlaha dřevěná, například dlažba, tak je to to nejhorší... na boso se má chodit po trávě a po písku, tedy po nerovném terénu

Jana101
Jana101 30. 10. 2018

zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 435
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.