Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 8. 2021
Líbí se mi

Jak se bránit víkendovému přejídání a neposlat svůj zdravý životní styl v čase volna k šípku

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 8. 2021
Líbí se mi
Jak se bránit víkendovému přejídání a neposlat svůj zdravý životní styl v čase volna k šípku

Jak se bránit víkendovému přejídání a neposlat svůj zdravý životní styl v čase volna k šípku

Od pondělí do pátku pravidelně cvičíte a hlídáte si jídelníček. Pak ale přijde víkend, vy se neudržíte a porušujete svou dietu. Poznáváte se? Dodržovat zdravý životní styl nemusí být ale těžké! Důležité je držet se správných návyků za každou cenu. 

Pokud máte chuť na něco dobrého, ale nezdravého, dopřejte si jen nárazově a v malém množství. Rozhodně se vyvarujte mlsání po celý den. Váha jde nahoru velmi snadno, hubnutí už ale tak rychlé nebývá. Jediný promlsaný a proválený víkend může absolutně pošlapat vaši celotýdenní snahu zhubnout. Navíc vám rozhodí váš zdravý životní styl a vám bude chvilku trvat, než najedete zpět do těch správných kolejí.

Snažte se každý den myslet na to, co jíte, a nevynechávejte ani fyzickou aktivitu. Jakmile odsunete oboje stranou, dostanete se do začarovaného kruhu.

Cvičení by nemělo být jen kompenzací špatného jídelníčku. Vyvážená strava je důležitá každý den v týdnu. A samozřejmě není dobré se neustále odměňovat něčím nezdravým.

Jak si tedy naplno užít víkend a zároveň se nevzdat svých cílů, ať už jde o stravování, nebo cvičení?

Není třeba hladovět

Nezmenšujte své porce, nebo dokonce nedržte hladovku jen proto, abyste si mohli večer na oslavě nebo večírku dopřát pořádné jídlo. Vynecháním snídaně nebo oběda se vám nepodaří vyhnout se přibírání na váze. Je hned několik důvodů, proč tato taktika nemůže fungovat.

Pokles krevního cukru, nedostatek energie a nedostatek koncentrace jsou jen některé z následků hladovění a následného přejídání. Je velmi pravděpodobné, že pokud budete celý den čekat, až si večer dopřejete, budete už tak hladoví, že sníte dvakrát tolik jídla než obvykle.

Během dne si dopřávejte svačiny bohaté na proteiny. Dodají vám pocit sytosti a vy se vyhnete přejídání během hlavních jídel.

Příležitosti k pohybu

Využijte víkend jako příležitost k podniknutí nějaké aktivity s přáteli, při které se budete hýbat. I chůze se počítá jako cvičení. Naplánujte si na odpoledne výšlap nebo procházku po městě. Můžete také popřemýšlet, jaké cvičení byste si rádi vyzkoušeli, ale přes týden na něj nemáte čas, a vyrazte zkusit něco nového.

Ke štíhlé postavě se můžete i protančit! Řádění na tanečním parketu je skvělý způsob, jak si užít zábavu s přáteli a současně spálit pořádnou porci kalorií. Vyvarujte se však konzumaci alkoholu, který by vám spálené kalorie vrátil.

10 minut stačí

Máte chvilku čas? Zkuste si 10 minut zacvičit hned po probuzení a pak předtím, než půjdete spát. Jednoduché cvičení po ránu založené na bázi intervalového tréninku vám pomůže spálit víc kalorií a udrží vás aktivní po celý víkend. Na večer pak zvolte spíše uklidňující protahovací cvičení, které můžete spojit s meditací.

Držte se své ranní rutiny

Jaká je jedna z nejlepších věcí, kterou pro své tělo můžete udělat? Nevynechávejte ranní cvičení a neměňte spánkový režim! Příliš dlouhý spánek způsobí, že se budete cítit letargičtí celý den. Únava vás pak nutí k nezdravému mlsání. Vstaňte proto ve váš obvyklý čas i o víkendu. Pomůže vám to udržet si energii a naplno si tak užít celý víkend.

Pozor na nepřátele ve sklenici

Vyhněte se pití sladkých drinků! Je neuvěřitelné, kolik kalorií se skrývá v kávových nebo alkoholických nápojích. Pokud udržíte dostatečnou hydrataci a dopřejete si čistou vodu, klidně i z kohoutku, snáze se vyhnete slazeným alternativám.

Každá minuta je důležitá

Stále přemýšlejte o tom, co můžete pro své tělo udělat. Vyjděte si schody, zaparkujte na nejvzdálenějším místě na parkovišti nebo se jděte projít ven. Podlehnout lenivosti v pohodlí domova je velmi snadné. Snažte se ale být aktivní. Čím víc se vám to bude dařit, tím méně času budete mít na nezdravé svačinky a mlsání.

Užijte si víkend, odpočívejte a bavte se. Držte se ale svého zdravého a aktivního životního stylu a správných návyků.

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 5. 8. 2021

Já naopak o víkendu mám sotva čas nasnídani.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 4. 8. 2021

snažíme se jíst pořád stejně, ostatně, jsme s manželem doma, tak tomu nic nebrání

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 8. 2021

přes léto je to v pohodě, ale horší pak v zimě...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 424
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.