Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2020
Líbí se mi

Vědci potvrdili léčebné účinky kurkumy nejen na klouby

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 5. 3. 2020
Líbí se mi
Vědci potvrdili léčebné účinky kurkumy nejen na klouby

Vědci potvrdili léčebné účinky kurkumy nejen na klouby

Kurkuma, také známá jako koření králů, tvoří nezbytnou součást indické kuchyně, nicméně dokáže mnohem víc než jen okořenit jídlo. Studie se shodují na tom, že kurkuma má přímo zázračné účinky na lidský organismus. Její účinná složka, kurkumin, je zcela přírodní a netoxická, funguje jako antioxidant a působí protizánětlivě. A právě protizánětlivé účinky kurkuminu pomáhají při léčbě nemocí kloubů, jako je artróza nebo osteoporóza.

Kurkuma se používá v čínské i indické kuchyni a ajurvédské nauce o životě a dlouhověkosti již celá staletí. Kromě toho, že sušený nebo mletý kořen kurkumy pomáhá tlumit zánět, pomáhá při kožních problémech, podporuje normální činnost jater, pomáhá při hubnutí, přispívá k navození duševní rovnováhy a působí jako antioxidant, čímž posiluje imunitu.

Od imunity po klouby

To je také důvod, proč existuje více než 5  600 publikovaných farmakologických studií  na její účinky, včetně účinků na funkci kloubů. Studie ukazují, že pacienti, kteří do svého léčebného plánu přidali 200 miligramů kurkuminu denně, zaznamenali snížení bolesti a zlepšení pohyblivosti.  Pacienti užívající kurkumin v léčbě artrózy uváděli významně nižší výskyt nežádoucích účinků než pacienti léčení přípravkem na bázi jiné účinné látky a dokonce žádné nežádoucí účinky v podobě žaludečních potíží.  

Léčení kloubů kurkumou může být stále vnímáno jako jakási babská rada, ale výzkumy jasně ukazují jeho nesporné příznivé účinky. Protizánětlivé účinky kurkuminu působí proti akutní i chronické bolesti, chrání chrupavku a pomáhají ke zvýšení hybnosti,“ říká MUDr. Jakub Holešovský, lékař z nemocnice Rudolfa a Stefanie v Benešově.

Benefity i pro sportovce

Kurkuma, respektive kurkumin, pomáhá tlumit zánětlivé procesy, přičemž nevykazuje nežádoucí účinky na gastrointestinální trakt.  Řadou studií byl také prokázán efekt kurkuminu v protekci kloubních chrupavek. Komplexním působením na kloubní chrupavky snižuje tvorbu volných kyslíkových radikálů a podporuje funkci antioxidantů, které jsou přirozenou součástí lidského těla. 

Navíc pomáhá proti ztuhlosti a bolesti kloubů, které trápí lidi s artritidou nebo revmatem. Doplnit svoji stravu o přípravky s kurkumou by měli i aktivní sportovci, kteří dbají o zdraví svých kloubů.

Zázrak jménem kurkumin

Pokud chcete plně využít blahodárných účinků kurkuminu, bohužel nebude stačit jednoduše zařadit kurkumu do každodenní stravy. Kořen kurkumy obsahuje asi 3 % kurkuminu a pro lidský organismus je složité ho v přírodní podobě absorbovat, protože se nerozpouští ve vodě. V syrové formě dokáže lidské tělo vstřebat pouze 1 % kurkuminu.  Tím pádem pouze kořenit kurkumou nestačí.

Pro efektivní užití kurkuminu a jeho přirozené působení v organismu je nejlepší užívat extrakt z kurkumy nebo přípravek, který ho obsahuje spolu s jinými prospěšnými látkami. Tyto přípravky jsou k dostání v lékárnách a jsou volně prodejné.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Alena Otilová 2. 9. 2020

Kurkuma je úžasná. Já jsem se o jejích účincích dozvěděla skrze tento článek https://casnazdravi.cz/zdrave-potraviny/kurkuma/ a jsem ráda, že jsem narazila na něco dobrého a zároveň zdravého. Většinou ty zdravé věci totiž moc dobré nejsou . Kurkumu používám čas od času jako koření při vaření.

Odpovědět
avatar

Kurkumu doma používám, ale toto jsem třeba nevěděla. Díky za info. Co se týče těch kloubů, tak ty se snažím vyživovat pomocí mořského kolagenu, viz https://www.senzamedical.cz/senza-collagen-170g-kolagen-v-prasku/ Ten se mi ze všech věcí co jsem zkoušela zatím osvědčil nejvíc.

Odpovědět
cibulinecka
cibulinecka 19. 3. 2020

Kurkumu používám každý den,mám artritídu a kurkuma opravdu pomáhá.Každý den si dám lžičku kurkumy do sklenice vody,ale musím přidat i špetku pepře.To prý pomáhá lépe kurkumu v těle zpracovat a využít.Ze začátku mi to moc nechutnalo,ale už jsem si zvykla a ráda si sklenku dám

Odpovědět
sasidlo
sasidlo 19. 3. 2020

Odpovědět
Svata
Svata 9. 3. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 365
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.