Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 1. 2021
Líbí se mi

Vatové tyčinky do úší? Raději na ně zapomeňte!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 30. 1. 2021
Líbí se mi
Vatové tyčinky do úší? Raději na ně zapomeňte!

Vatové tyčinky do úší? Raději na ně zapomeňte!

Čistíte si uši s pomocí vatových tyčinek? Pak vězte, že svým uším nikterak neprospíváte. Naopak. Proč je lepší na „uchošťoury“ nespoléhat?

Odmala slýcháme, jak je důležité, abychom si pořádně čistili uši. Jen si vzpomeňte, kolikrát vám maminka nahlížela, když jste byli malí, do uší, a když zjistila nějakou nedokonalost, poslala vás zpátky do koupelny, dokud nebyla ouška pěkně čistá! Vatových tyčinek jsme při tom spotřebovali skoro celé balení. Ovšem i když to maminka jistě myslela dobře, dnes před takovou praxí lékaři spíše varují. A rozhodně nejen u dětí!

Více škody než užitku?

Uši se vlastně čistí skoro samy, vatové tyčinky k tomu nepotřebujeme. Vlastně k tomu není potřeba žádný speciální nástroj,“ říká otorinolaryngolog Mike Dilkes. Podle něj i dalších odborníků má ušní maz svou důležitou roli – chrání naše zvukovody před nečistotami a poškozením, je voděodolný, antibakteriální a protiplísňový. Pokud necháme naše uši zcela bez něj, naděláme více škody než užitku.

Navíc vatové tyčinky mohou k poškození uší přispět. Mimo jiné hrozí, že jimi ušní maz neodstraníte, ale zatlačíte jej hlouběji do ucha a tím dojde k poškození ušního bubínku. Především pokud používáte doma vyrobené „uchošťoury“, hrozí, že se vatová část při čištění oddělí a zůstane ve zvukovodu. Bez pomoci lékaře často vatu zpět nedostanete… Poměrně časté je i poškození bubínku mechanicky – přílišným tlakem na tyčinku. Drobné ranky, které zůstanou ve zvukovodu po použití nekvalitní tyčinky či jiného ostrého předmětu, který někteří lidé pro čištění uší používají, mohou navíc způsobit nepříjemnou infekci.

Jak tedy uši čistit

Říkáte si po přečtení výše napsaných řádků, že přece nebudete chodit po světě se špinavýma ušima? K ničemu takovému vás samozřejmě nenabádáme! Nicméně snažte se k tomu nepoužívat příliš dlouhé nebo ostré předměty, jako jsou právě vatové tyčinky.

Namísto toho uši čistěte jen s pomocí svých prstů a například vlhké žínky. Nikdy se nesnažte prstem zajíždět co nejvíc do zvukovodu, čistěte skutečně jen zevní část ucha (zjednodušeně řečenu tu, která je vidět). Vatové tyčinky uplatníte jinak – třeba při líčení apod.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 31. 1. 2021

Já se bez tyčinek neobejdu, ale používám ty silné pro děti

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 1. 2021

nedávno jsem slyšela o čištění uší nějakou reportáž. Vím už roky, že se nemají uši čistit denně a ani drasticky, ale dělám to.... denně i 3x....

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 1. 2021

vím, že by se tyčinky používat neměly, ale jsem tak navyklá a používám

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 572
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.