Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 1. 2020
Líbí se mi

V boji s akné využijte sílu potravin, jako jsou kefír nebo avokádo

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 22. 1. 2020
Líbí se mi
V boji s akné využijte sílu potravin, jako jsou kefír nebo avokádo

V boji s akné využijte sílu potravin, jako jsou kefír nebo avokádo

Ačkoli akné trápí především dospívající, nezřídka s nepříjemnými pupínky bojují i lidé, kteří svým teenagerovským letům dávno odrostli. Důvodů může být spoustu, nicméně ke zdraví a kráse pokožky často nepřispívá ani náš životní styl, především nezdravá strava. Kterými dobrotami můžeme pleť povzbudit a pomoci tělu v boji s akné?

Nezapomeňte na talíř zařadit následující potraviny.

Není sacharid jako sacharid

Cukr a jednoduché sacharidy obecně jsou velcí nepřátelé naší pokožky. Podporují totiž zánětlivé procesy v těle a navíc si umí „pohrát“ s hladinou inzulinu a glukózy v krvi, což akné rovněž nahrává. Nicméně to zdaleka neznamená, že se máte sacharidům vyhýbat! Pokud do jídelníčku zahrnete složité sacharidy, tedy například zeleninu, luštěniny nebo celozrnné potraviny, udržíte nejen glukózu a inzulin v normě, ale navíc tělu dodáte i spoustu dalších prospěšných látek, o kterých se cukru či potravinám z klasické bílé mouky (bílé pečivo, těstoviny apod.) může jen zdát.

Minerál, co pomáhá

O zinku většina z nás slyšela především v souvislosti s jeho úlohou v posilování imunitního systému například v rámci prevence chřipky či nachlazení. Ovšem tento minerál toho umí mnohem víc. Jak vyplynulo z nejrůznějších výzkumů, dokáže pomoci například v prevenci osteoporózy, některých typů rakoviny, pomáhá hojit zranění a také prospívá kůži. A týká se to i té, již trápí akné. Ještě než se vydáte do lékárny pro pilulky, zkuste spíš vsadit na zinek z přírodních zdrojů – pochutnávejte si na dýňových semínkách, kešu oříšcích, quinoe nebo třeba čočce. Pro milovníky masa je dobrou zprávou, že zinek najdete i v hovězím a krůtím.

Nejen pro lepší zrak

Vitamin A je většinou spojován se zdravým našich očí a tím i dobrým zrakem. Nicméně aknózní pleti také umí pomoci. Vzhledem k tomu, že patří k vitaminům, jimiž je možné se předávkovat (a rozhodně to není nic dobrého), rozhodně jej bez porady s lékařem nedoplňujte pilulkami. Namísto toho vsaďte na vajíčka, sladké brambory, mrkev, dýni, ale také na játra, mastnější druhy ryb nebo sýry (u nich to ale nepřehánějte s množstvím – přemíra tuků pleti neprospívá).

Srdce, mozek… a pleť

Dalším vitaminem, který byste měli doplnit, pokud vás trápí akné, je vitamin E (opět raději sáhněte po dobrotách z talíře než z lékárny, i tady totiž hrozí předávkování). Tento vitamin je spojován s prevencí řady nemocí (včetně tech srdečních či mozkových), hlídat by si jeho příjem měly i nastávající maminky. Kde ho najdete? Ve vlašských ořeších, slunečnicových semínkách nebo třeba v mandlích, ale také v rybím mase. A dobrá zpráva, pokud máte rádi avokádu – tam je vitaminu E také zásoba.

Dobrá nálada i odraz v zrcadle

Omega-3 mastné kyseliny jsou také skloňované ze všech stran. Prospívají srdci, mozku, pomáhají bojovat s depresemi, dodávají energii a optimismus… A také podporují zdraví a krásu naší pleti. Jejich zdrojem jsou například vejce, ryby, olivový olej, lněná semínka, ořechy… Dopřávejte si dávku omega-3 mastných kyselin každý den!

Opravdu přátelské bakterie

Probiotika také nejsou žádnou novinkou v oblasti zdravé výživy. Víme, že prospívají trávení, hrají roli v prevenci rakoviny, napomáhají vstřebávání živin ze střev, podporují fungující imunitní systém, bojují proti zánětlivým procesům. A protože vše souvisí se vším, dokáží ovlivnit i zdraví naší pleti. Ano, dokonce i té, kterou trápí akné. Do jídelníčku tedy zařaďte také jogurty, kefíry, kysané zelí, ale také třeba korejské kimchi nebo vegetariány oblíbený tempeh.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
beata0063
beata0063 23. 1. 2020

Dobre vedieť

Odpovědět
Hkohoutice
Hkohoutice 23. 1. 2020

pene

Odpovědět
lemur
lemur 23. 1. 2020

Dobré vědět.

Odpovědět
Ovace
Ovace 22. 1. 2020

Pomohl mi ostropestřec

Odpovědět
gustawka
gustawka 22. 1. 2020

To potřebuji

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 834
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.