Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 6. 2020
Líbí se mi

V boji s akné vám pomůže kefír nebo avokádo

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 24. 6. 2020
Líbí se mi
V boji s akné vám pomůže kefír nebo avokádo

V boji s akné vám pomůže kefír nebo avokádo

Ačkoli akné trápí především dospívající, nezřídka s nepříjemnými pupínky bojují i lidé, kteří svým teenagerovským letům dávno odrostli. Důvodů může být spoustu, nicméně ke zdraví a kráse pokožky často nepřispívá ani náš životní styl, především nezdravá strava. Kterými dobrotami můžeme pleť povzbudit a pomoci tělu v boji s akné?

Nezapomeňte na talíř zařadit následující potraviny.

Není sacharid jako sacharid

Cukr a jednoduché sacharidy obecně jsou velcí nepřátelé naší pokožky. Podporují totiž zánětlivé procesy v těle a navíc si umí „pohrát“ s hladinou inzulinu a glukózy v krvi, což akné rovněž nahrává. Nicméně to zdaleka neznamená, že se máte sacharidům vyhýbat! Pokud do jídelníčku zahrnete složité sacharidy, tedy například zeleninu, luštěniny nebo celozrnné potraviny, udržíte nejen glukózu a inzulin v normě, ale navíc tělu dodáte i spoustu dalších prospěšných látek, o kterých se cukru či potravinám z klasické bílé mouky (bílé pečivo, těstoviny apod.) může jen zdát.

Minerál, co pomáhá

O zinku většina z nás slyšela především v souvislosti s jeho úlohou v posilování imunitního systému například v rámci prevence chřipky či nachlazení. Ovšem tento minerál toho umí mnohem víc. Jak vyplynulo z nejrůznějších výzkumů, dokáže pomoci například v prevenci osteoporózy, některých typů rakoviny, pomáhá hojit zranění a také prospívá kůži. A týká se to i té, již trápí akné. Ještě než se vydáte do lékárny pro pilulky, zkuste spíš vsadit na zinek z přírodních zdrojů – pochutnávejte si na dýňových semínkách, kešu oříšcích, quinoe nebo třeba čočce. Pro milovníky masa je dobrou zprávou, že zinek najdete i v hovězím a krůtím.

Nejen pro lepší zrak

Vitamin A je většinou spojován se zdravým našich očí a tím i dobrým zrakem. Nicméně aknózní pleti také umí pomoci. Vzhledem k tomu, že patří k vitaminům, jimiž je možné se předávkovat (a rozhodně to není nic dobrého), rozhodně jej bez porady s lékařem nedoplňujte pilulkami. Namísto toho vsaďte na vajíčka, sladké brambory, mrkev, dýni, ale také na játra, mastnější druhy ryb nebo sýry (u nich to ale nepřehánějte s množstvím – přemíra tuků pleti neprospívá).

Srdce, mozek… a pleť

Dalším vitaminem, který byste měli doplnit, pokud vás trápí akné, je vitamin E (opět raději sáhněte po dobrotách z talíře než z lékárny, i tady totiž hrozí předávkování). Tento vitamin je spojován s prevencí řady nemocí (včetně tech srdečních či mozkových), hlídat by si jeho příjem měly i nastávající maminky. Kde ho najdete? Ve vlašských ořeších, slunečnicových semínkách nebo třeba v mandlích, ale také v rybím mase. A dobrá zpráva, pokud máte rádi avokádu – tam je vitaminu E také zásoba.

Dobrá nálada i odraz v zrcadle

Omega-3 mastné kyseliny jsou také skloňované ze všech stran. Prospívají srdci, mozku, pomáhají bojovat s depresemi, dodávají energii a optimismus… A také podporují zdraví a krásu naší pleti. Jejich zdrojem jsou například vejce, ryby, olivový olej, lněná semínka, ořechy… Dopřávejte si dávku omega-3 mastných kyselin každý den!

Opravdu přátelské bakterie

Probiotika také nejsou žádnou novinkou v oblasti zdravé výživy. Víme, že prospívají trávení, hrají roli v prevenci rakoviny, napomáhají vstřebávání živin ze střev, podporují fungující imunitní systém, bojují proti zánětlivým procesům. A protože vše souvisí se vším, dokáží ovlivnit i zdraví naší pleti. Ano, dokonce i té, kterou trápí akné. Do jídelníčku tedy zařaďte také jogurty, kefíry, kysané zelí, ale také třeba korejské kimchi nebo vegetariány oblíbený tempeh.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Maruš11
Maruš11 7. 7. 2020

Bezva, asi vyzkouším, obojí mám v lednici

Odpovědět
Ovace
Ovace 29. 6. 2020

Vše k moc rád

Odpovědět
benca
benca 24. 6. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 052
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.