Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 11. 2020
Líbí se mi

Každodenní užívání dýňového oleje prospěje srdci i vlasům

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 11. 2020
Líbí se mi
Každodenní užívání dýňového oleje prospěje srdci i vlasům

Každodenní užívání dýňového oleje prospěje srdci i vlasům

Dýně nás provázejí od podzimu prakticky celou zimou. Aby ne! Dá se z nich snadno a rychle uvařit spousta dobrot. Připravujete z nich polévky a semínka sušíte v troubě? V pořádku, ale nezapomínejte ani na dýňový olej. Oranžovočervený zázrak pomáhá při vypadávání vlasů nebo zmírňování příznaků menopauzy!

Olej z dýňových semen se prodává jako doplněk stravy či dochucovadlo pokrmů. Vědci o něm hovoří pouze v superlativech, přičemž vyzdvihují hlavně schopnost snižování cholesterolu (díky obsahu fytosterolů) a zmírnění příznaků benigní hyperplazie prostaty u mužů. Tenhle olej je však mnohem všestrannější. Co všechno umí?

Delší vlasy

Studie publikovaná v časopise Evidence-based Complementary and Alternative Medicine odhalila, že když užíváte 400 miligramů oleje z dýňového semene denně (ve formě tobolek), a to po dobu 24 týdnů, začnou vám rychleji růst vlasy – a méně vypadávat.

Zmírnění příznaků menopauzálních symptomů

Pilotní studie provedená na 35 menopauzálních ženách poskytuje naději všem, kdo se bojí přechodu. U všech žen, které užívaly dýňový olej, došlo ke zvýšení hladiny „dobrého“ cholesterolu a naopak ke snížení diastolického krevního tlaku. Zároveň ustoupily návaly horka, bolesti hlavy a kloubů.

Zdraví močových cest

Výzkum spojil dýňový olej se zdravím prostaty a úlevou od hyperaktivního močového měchýře, na což poukázala studie publikovaná v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine. Uvedenou potravinu oje však zapotřebí užívat aspoň po dobu 12 týdnů.

Možná léčba metabolické choroby

Vědci také zjistili, že dýňový olej může být užitečný při prevenci nebo léčbě metabolických poruch u potkanů, kterým byla podávána dieta s vysokým obsahem tuků. Studie na hlodavcích však neposkytují silný důkaz. Je nutné ve výzkumu pokračovat dál.

Možná léčba krevního tlaku a prevence srdečních chorob

Další vědecká práce, tentokrát uveřejněná v časopise Journal of Medicinal Food, odkryla, že dýňový olej má potenciál ke snižování krevního tlaku a může poskytnout další výhody k prevenci srdečních chorob. Navíc je „dýňák“ bezpečný, tedy aspoň pokud je konzumován orálně a vhodně. Při nákupu vždy volte olej lisovaný za studena. Jedině ten si zachovává cenné látky.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 14. 2. 2021

podívám se po něm ve zdravé výživě, díky

Odpovědět
potkanek
potkanek 2. 11. 2020

ještě jsem ho neviděla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.