Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi

Jak zatočit s nezdravými chutěmi jednou provždy a nehřešit víc, než je nutné?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 4. 4. 2021
Líbí se mi
Jak zatočit s nezdravými chutěmi jednou provždy a nehřešit víc, než je nutné?

Jak zatočit s nezdravými chutěmi jednou provždy a nehřešit víc, než je nutné?

Určitě to známe všichni. Ráno nám začíná skvěle, dopřejeme si zdravou snídani, jsme motivovaní a snažíme se být maximálně výkonní. Ale v průběhu dne stačí jediná stresová situace a už nás honí mlsná na uklidňovací koblihu nebo dortík. Poznáváte se?

Všichni chybujeme

Můžete být sebevíce odhodlaní, ale nemůžete očekávat, že budete perfektně dodržovat dietu po celé dny, týdny, či měsíce. Každý zažíváme chvíle, kdy si dopřejeme něco, co bychom neměli. Klíčem k úspěchu je zjistit, jaké situace vás přivádí do potíží a začít s nimi bojovat.

Ano, je to tak. Chyby děláme všichni. Důležité však je se sebrat a nevzdávat svou cestu kvůli jednomu uklouznutí. Řešení je jednodušší, než by se mohlo zdát. Pokud ojediněle sníte něco nezdravého, nebo překročíte svůj denní kalorický limit, není třeba se hroutit. Zamyslete se však, co způsobuje tyto chutě a snažte se tomu v budoucnu předejít. A nezapomínejte, že v tomhle nejste sami.

Najděte příčinu

Ve většině případů se na touze po nezdravých svačinkách podílí hlavně stres. „Když lidé jedí, aby zahnali stres, myslí si, že jim malá odměna pomůže. Pravdou je, že po chvilce uspokojení přichází fáze výčitek, která opět způsobuje stres. Tím se člověk snadno dostane do začarovaného kruhu přejídání se,“ objasňuje výživová expertka Susan Bowerman.

Únava, osamělost, frustrace, nuda - existuje celá řada emocí, které ve vás vyvolávají tyto chutě. Někdy se dokonce stačí rozhlédnout kolem sebe, zda ve vašem životě nejsou lidé, kteří jsou problémem - jako ti, kteří vás vždy vyzývají k tomu, abyste si „výjimečně“ dopřáli něco nezdravého..

Emoce na uzdě

Pokud se emoční přejídání týká i vás, je třeba zapátrat, kde je ten spouštěč. Někdo tvrdí, že se přejídá, aby potlačil své emoce a necítil se smutně či osaměle. Ale mnozí lidé také říkají, že jídlem zahání strach z daných pocitů, v rámci jakési „prevence“.

U obou skupin je ovšem důležité se naučit ovládat a řešit emoční výkyvy jinak, než právě jídlem. Zkuste se ve chvílích úzkostí zastavit, zavolat své kamarádce, pustit si relaxační hudbu, nebo si své pocity sepsat do deníku.

Nic si nevyčítejte

V případě, kdy si dopřejete nějakou tu neřest, neměli byste hned o sobě přemýšlet jako o nejhorší osobě na světě. Místo negativních myšlenek o tom, jak jste slabí a nikdy nedosáhnete svých cílů, zaměřte se na vybudování zdravého sebevědomí a přijetí sama sebe. Čím více se budete vnitřně přesvědčovat o své neschopnosti, tím větší je pravděpodobnost, že tomu uvěříte a svůj boj vzdáte.

Zkuste se ve slabší chvíli zamyslet, co byste poradili svému kamarádovi ve stejné situaci. Určitě byste mu nezačali hned nadávat, ale snažili se ho uklidnit, že kvůli jedné koblize se svět nezboří. Chovejte se k sobě stejně tak, jako ke svým blízkým.

Jdeme na restart

Občas po menším selhání je dobré si dopřát malý „restart“. Zapřemýšlejte o tom, co vás motivovalo k tomu, abyste se sebou začali něco dělat. Nebo o tom, jak daleko jste už ušli a čeho všeho jste dosáhli. Nebuďte k sobě příliš kritičtí a nezapomínejte, že každý má jiné cíle a nemůžete srovnávat sebe s ostatními.

Buďte sami sobě motivací a až dojdete do fáze, kdy pro vás budou nezdravé pamlsky pouze občasným zpestřením, nikoli řešením problémů, máte vyhráno.

Foto: Shutterstock

Autorka: Nikola Strnadová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 7. 4. 2021

Zatím jsem spokojená

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 6. 4. 2021

když mám mlsnou, vezmu si jablko, pomeranč, mandarinku, nebo mandle koušu, sušené švetsky

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 4. 2021

Já jsme se svojí postavou spokojená až od doby, kdy jsem přestala držet diety

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 4. 4. 2021

No upřímně, párkrát za život jsem si již říkala, že bych se chtěla probudit štíhlá s tím, že mohu sníst, nač mám chuť a nepřiberu...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 359
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.