Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 9. 2021
Líbí se mi

Jaká je první pomoc, když vám stres přerůstá přes hlavu

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 19. 9. 2021
Líbí se mi
Jaká je první pomoc, když vám stres přerůstá přes hlavu

Jaká je první pomoc, když vám stres přerůstá přes hlavu

V dnešní době nenajdete nejspíš nikoho, kdo by neprožíval prakticky každý den nějakou stresovou situaci. Většina z nás navíc ve stresu žije dlouhodobě, což neprospívá ani duševnímu, ani tělesnému zdraví. Ačkoli proti stresu zabírají nejrůznější meditace a podobné techniky, těžko uprostřed denního shonu najdete čas a příležitost se na hodinku zavřít, relaxovat a meditovat.

Naštěstí existují i způsoby, jak snížit stres během chvilky, a představují jakousi první pomoc v situacích, kdy máte pocit, že vám vše přerůstá přes hlavu. Které k nim patří?

Zdravé mlsání

Jídlo je – bohužel – jednou z prvních záchran, po které ve stresu saháme. Jenže většinou si nevybíráme právě vhodné potraviny. Čokoládová tyčinka, balení chipsů, plato sušenek… Poznáváte se? Nejenže škodíme své postavě, ale i vlastně i zdraví. Naštěstí existuje zdravější alternativa. Když je vám úzko a chcete něco sníst, sáhněte po hrstce oříšků. Nezáleží na tom, které máte oblíbené, pomohou vám všechny druhy. Obsahují totiž hořčík, který uklidňuje a povzbuzuje. A aby toho nebylo málo, svému tělo dodáte spoustu dalších důležitých živin.

Žvýkám, žvýkáš, žvýkáme

Nemáte oříšky po ruce? Zkuste se podívat, jestli místo nich nemáte v zásobách žvýkačku. A je jedno, jakou má příchuť. Žvýkání uklidňuje (ostatně všimli jste si někdy, kolik hokejových nebo fotbalových trenérů během důležitých zápasů žvýká?) a zmírňuje tak míru stresu. Jen pozor, zatímco u trenéra nad žvýkáním většina lidí mávne rukou, existují situace a posty, u kterých je pochutnávat si na žvýkačce zapovězené.

Pomoc z přírody

Že zelená uklidňuje a podporuje dobrou náladu, je všeobecně známá věc. Možná proto, že nám asociuje čistotu a klid přírody. Těžko se sice uprostřed stresem nabitého dne jen tak seberete a vydáte se do lesa, nicméně to neznamená, že sílu přírody, respektive zelené barvy, nemůžete využít. Ideálně v podobě živých rostlinek, kterými ozdobíte svůj pracovní stůl nebo parapet v jeho blízkosti. Pokud tak docela nedůvěřujete svým zahradnickým schopnostem, můžete si pořídit i rostlinku umělou, ale živá přece jen lepší.

Všemi smysly

K úlevě od stresu můžete však využít všechny své smysly, tedy nejen zrak a chuť, ale i čich, hmat nebo sluch. Co se hmatu týče, spoustě lidí pomáhají od napětí nejrůznější antistresové balonky, které mačkají v ruce, a tím se uklidňují. Osvědčeným „lékem“ na stres je také hudba – dokáže rychle zlepšit náladu a odvést myšlenky optimističtějším směrem.

Posledním ze smyslů je čich, který spousta lidí zbytečně podceňuje. Nicméně i ten můžete využít pro boj s nervy! Poslouží vám k tomu nejrůznější esenciální oleje, které díky jejich velikosti můžete mít kdykoli u sebe a přivonět k nim, když to bude situace vyžadovat. Osvědčenými vůněmi jsou levandule, heřmánek, ale také citrusové vůně, jež zlepšují náladu a nabíjí energií.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 20. 9. 2021

To se občas stane, jen je třeba včas přibrzdit.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 19. 9. 2021

Nikdy jsem nebyla žvýkačkový tip a spíš by mě to rozčilovalo, než uklidňovalo....Vůbec si nepamatuji, kdy snad bych nějakou žvýkačku koupila, pro mne naprosto zbytečný sortiment

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 19. 9. 2021

žvýkačky jsou mí každodenní pomocníci...dá se říci, že nevylezu z bytu a nesednu do auta bez žvýkačky...

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 19. 9. 2021

Snažím se mít čas pro sebe

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 292
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.