Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2019
Líbí se mi

Téma, o kterém se příliš nemluví: Jak na intimní hygienu dívek?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 2. 9. 2019
Líbí se mi
Téma, o kterém se příliš nemluví: Jak na intimní hygienu dívek?

Téma, o kterém se příliš nemluví: Jak na intimní hygienu dívek?

O intimní hygieně žen se dnes mluví poměrně otevřeně. Ovšem jiná situace nastává, pokud nakousnete téma intimní hygieny holčiček. Přitom právě tato problematika by v žádném případě neměla být tabu!

Proč se vyplatí zaměřit se na správnou intimních hygienu svých dcer?

Péče již od plínky

Intimní hygienu by měla každá maminka u své dcerky řešit prakticky již po narození. Správná péče o zevní rodidla totiž znamená nejen nižší výskyt nejrůznějších podráždění (včetně plenkové vyrážky a opruzenin či alergických reakcí na nevhodný prací prášek apod.), ale také je prevencí srůstů stydkých pysků holčičky (odborně se mu říká synechie). Ta se nejčastěji vyskytuje u dívek mezi 2. a 5. rokem života, ale lékaři se setkávají i s případy synechie u miminek. Právě pečlivou hygienou a u dětí nosících plínku i pravidelným přebalováním můžete srůstům (a nejen jim) snadno předejít.

Dalším rizikovým obdobím bývá často nástup do školky. V té době se totiž dívka poprvé musí o hygienu starat sama – a často začínají první problémy. Malá slečna totiž často zapomíná na hygienu po použití toalety či ji vykonává špatně. Proto byste s ní měla probrat především správnou techniku používání toaletního papíru (otírání vždy vedeme od močové trubice ke konečníku, nikdy naopak).

Spousta maminek bohužel právě tyto hygienické základy podceňuje. Jenže už u malých holčiček se lékaři setkávají s nejrůznějšími infekcemi intimních partií. Potíže mohou vzniknout nejen nesprávnou hygienou, ale například nošením nevhodného oblečení nebo mokrých plavek. Mimochodem, pokud si u své dcery, která ještě nevstoupila do puberty, všimnete výtoku (či dokonce krvácení) z pochvy, vyhledejte co nejrychleji lékaře.

Jako velká holka

Ačkoli výše napsané může působit téměř hrozivě, věřte, že prevenci máte často jako maminka ve svých rukou. A není nijak složitá! Právě vy totiž máte šanci formovat u své holčičky správné hygienické návyky, které ji budou provázet celý život.

Důležitou roli hraje také každodenní hygiena intimních partií během koupání či sprchování. Většina z nás dospělých používá speciální intimní gel – tak proč ne i naše dcera? Jen pozor, pro děti není „dospělácký“ gel vhodný, protože tyto přípravky jsou určeny pro ženy, které již menstruují. Proto byste se měla poohlédnout po gelu určeném přímo pro intimní partie dětí. Malá slečna si navíc bude připadat jako velká holka, když bude mít svůj vlastní mycí gel, jako má maminka. Díky takovému nadšení také bude snazší jí vysvětlit, proč je intimní hygiena tak důležitá a jak ji správně provádět.

Že si nejste jistá, který gel bude pro vaši holčičku ten pravý? Skvělým tipem je intimní mycí gel Gynella Girl Intimate Wash, který je určen pro dívky od 3 let věku. Gel je šetrný k dívčí citlivé pokožce a chrání ji před vznikem infekcí. Obsahuje extrakt ze šalvěje, který je obecně známý zklidňujícími a zároveň dezinfekčními účinky na pokožku, a bisabolol, jenž má protizánětlivé a regenerující účinky při podráždění. Podobně působí i další složka – alantoin, který chrání pokožku a sliznice.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
avatar
Ivana Mrázková 24. 3. 2021

Já na holení používám strojek. Se žiletkou nejsem kamarádka od té doby, co jsem se na stehně pořezala a s přítelem jsme si potom nemohli skoro ani lehnout do postele. Měla jsem totiž stehna celá od krve a to bylo fakt nepříjemné. Různé věci spojené se zdravím a hygienou jsem se v průběhu let naučila objednávat přes internet přes https://www.panzdravi.cz

Odpovědět
libka5
libka5 3. 9. 2019

Tak, jako pravidelné čištění zubů, tak i intimní hygiena patří k návykům, které rodiče předávají svým dětem. Tudíž než souhlasit s informacemi v článku.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 3. 9. 2019

Souhlasím s autorem článku, hygienu je třeba učit od malička, aby to dívka brala jako běžnou součást života. Když někdy vidím v TV, že si dívenky nejen neutírají po WC svou "pinďulku", ale nemyjí ani ruce automaticky, je mi z toho zle. Je to vina rodičů, že ji to nenaučili...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
95 998
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.