Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2019
Líbí se mi

Kdo tančí, ten má lepšího pamatováka i pevnější kosti

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2019
Líbí se mi
Kdo tančí, ten má lepšího pamatováka i pevnější kosti

Kdo tančí, ten má lepšího pamatováka i pevnější kosti

Chcete si pojistit větší ochranu před Alzheimerovou chorobou i budoucími potížemi s pamětí? Tančete. Je to ta nejlepší prevence, která vám navíc vybrousí tělesné proporce, posílí kosti a zreguluje cholesterol!

Na fakt, že fyzická aktivita nepomáhá jen štíhlým křivkám, ale i kondici mozku, odborníci poukazují neustále. A platí to zejména pro tanec! Ukázalo se totiž, že jeho „vedlejší účinky“ jsou ještě blahodárnější, než se původně myslelo. Jak moc vám prospěje, když si sem tam „hodíte botou“?

Krok sum krok k psychickému zdraví

Studie publikovaná v magazínu Frontiers in Human Neuroscience srovnávala různé styly tance s tradičním cvičením, jako je například posilování, běh či chůze. Do tohoto zajímavého průzkumu bylo zahrnuto několik stovek jedinců s průměrným věkem 68 let, kteří každý týden po dobu 18 měsíců absolvovali dvě choreografické lekce. Po této stanovené době, ukončení pokusu a nashromáždění dat odborný tým k vlastnímu překvapení zjistil, že se mozková struktura všech tančících účastníků dramaticky zlepšila, a to obzvláště v jedné konkrétní části. To samé se nedalo říct o kategorii sportovců.

Kdo trsá, ten má lepšího pamatováka

Vědci si nejvýraznějších změn všimli v oblasti hypotalamu, jež je rozhodující pro vytváření nových vzpomínek, přičemž se dává do souvislosti také s učením a emocemi. Z tohoto důvodu autoři studie vnímají rytmické pohyby jako báječnou prevenci Alzheimerovy choroby, která navíc upevňuje paměť a mozek do jisté míry „omlazuje“. Zrovna si říkáte, že si jen tak z legrace hodíte pár figur? Dobře děláte. A to z těchto důvodů!

Pevnější kosti a skvělá kondice

Další výzkum, jehož závěry zveřejnil magazín Journal of Strength and Conditioning, zase sděluje, že „trdlování“ za poslechu hudby zlepšuje fyzickou výkonnost, vytrvalost, flexibilitu i rovnováhu těla. Tato činnost také funguje jako prevence osteoporózy, neboť příznivě ovlivňuje stav svalů i kloubů. Možná to zní neuvěřitelně, ale tímto způsobem si můžete také zregulovat škodlivý cholesterol. O tom, že hodina tance je co do spalování kalorií srovnatelná se 60 minutami aerobiku, snad ani nemluvě!

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 17. 9. 2019

Moc ráda jsem chodila tančit.

Odpovědět
beata0063
beata0063 16. 9. 2019

tanec vie dodat ešte viac energie ako zoberie častokrát

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
96 274
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.