Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 10. 2020
Líbí se mi

Světlice barvířská je žlutá kráska s blahodárnými účinky

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 14. 10. 2020
Líbí se mi
Světlice barvířská je žlutá kráska s blahodárnými účinky

Světlice barvířská je žlutá kráska s blahodárnými účinky

Žlutooranžové květy světlice barvířské jsou nejen ozdobou, ale rostlina přináší i celou řadu praktických využití. Dříve sloužila jako přírodní barvivo, ukázalo se však, že má rovněž pozitivní vliv na zdraví i krásu.

Vysoká bodlákovitá rostlina může dosahovat až do výšky jednoho metru a pyšní se sytě barevnými květy, které se používaly kdysi v barvířství – právě odtud také pochází její druhové jméno. Jednoletou květinu s pozoruhodnými účinky znali již v období antiky. Ne nadarmo se takzvaný saflor označoval jako „falešný šafrán“ nebo též „planý šafrán“ – dokázal stejně jako vzácné koření barvit do odstínu žluté. Pozůstatky této letničky se našly i v Tutanchamonově hrobce. Staří Egypťané však u světlice barvířské dokázali využít nejen výrazné květy, ale rovněž ze semen lisovali blahodárný olej, jehož účinky využíváme dodnes.

Olej plný zdraví

Semena rostliny z čeledi hvězdnicovitých se mohou někdy pražit jako oříšky, pokud se ovšem lisují za studena, vzniká z nich takzvaný saflorový olej – tekutina prospěšná organismu v mnoha směrech. Vysoce kvalitní za studena lisovaný olej ze světlice barvířské obsahuje množství nenasycených mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny. Dokonce vysoce převyšují i ten nejkvalitnější olivový olej. Tyto kyseliny pomáhají v těle udržovat správnou hladinu cholesterolu, ale také cukru v krvi. Jsou tak prospěšné pro diabetiky i lidi trpící vysokým krevním tlakem. A užitek přinášejí i těm, kdo se snaží shodit přebytečná kila.

Krásná hříva i pleť

Olej ze světlice barvířské zároveň obsahuje 80 % kyseliny linolové, která brání vysoušení a vypadávání vlasů, ovlivňuje kvalitu nehtů i pleti. „Je to způsobeno tím, že esenciální konjugovaná kyselina linolová, označovaná často zkratkou CLA, upravuje metabolismus tuků. Tím zabraňuje vysoušení a vypadávání vlasů a spolu s vitaminem E pomáhá při potížích se suchou pokožkou, akné i stárnutím buněk,“ vysvětluje beauty specialistka Martina Přívratská, jak dokáže olej ze světlice barvířské ovlivňovat naši krásu. V neposlední řadě saflorový olej též snižuje negativní vliv hormonálních změn v průběhu věku – zpomaluje přeměnu pohlavních hormonů u mužů i žen. Dokonce díky regulaci prostaglandinů v těle může eliminovat symptomy premenstruačního syndromu.

Vlasy budou pevnější a lesklejší

Protože si organismus neumí kyselinu linolovou vytvořit sám, můžete tělu pomoci prostřednictvím užívání doplňků stravy, které olej ze světlice barvířské obsahují. Patří mezi ně například přípravek GS Eladen Premium, určený pro krásu a zdraví vlasů, nehtů a pokožky. „Důležité je ovšem dlouhodobé pravidelné užívání. Pro zaručený výsledek je nutná alespoň tříměsíční kúra, při níž se bere jedna kapsle denně. Po třech měsících užívání tři čtvrtiny žen pozorovaly viditelný a výrazný vliv na kvalitu a zdraví vlasů,“ tlumočí kadeřnice Martina Přívratská nejen zkušenosti svých zákaznic, ale i výsledky studie účinnosti, do níž se od roku 2018 zapojilo přes 200 farmaceutek a lékárnic. Zároveň dodává, že se zdravými vlasy je pak možné při úpravě mnohem lépe pracovat. Jsou pevnější a lesklejší, zvyšuje se jejich odolnost a lépe se regenerují.

Foto: Shutterstock 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 25. 2. 2021

nádherná bylinka

Odpovědět
k.eva
k.eva 20. 10. 2020

ještě jsem o ní neslyšela

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 20. 10. 2020

Děkuju moc!

dasenaK
dasenaK 16. 10. 2020

I já slyším o té bylince poprvé

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 17. 10. 2020

To mám radost, že se článek líbí

hudlenka
hudlenka 16. 10. 2020

krásná bylinka

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 17. 10. 2020

Nádherná

sipeji
sipeji 15. 10. 2020

o této bylince slyším poprvé

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 15. 10. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 435
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.