Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2020
Líbí se mi

Co zabírá na věčně studené nohy a ruce

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 10. 2020
Líbí se mi
Co zabírá na věčně studené nohy a ruce

Co zabírá na věčně studené nohy a ruce

Protože podzimní sezóna je tu, zahříváte se pod teploučkou peřinou. Trpíte totiž na chladné ruce a nohy. Jenže ta deka, na kterou tak spoléháte, příliš účinná není. Co je špatně a jaké rychlovky vám pomohou mnohem víc?

Chladné podzimní a zimní měsíce jsou proměnlivé jako počasí, ale o něm tento problém není. Trápí vás studené dlaně a nohy? Obvykle se nejedná o nic závažného, nicméně někdy může být pocit extrémního chladu signálem pro zdravotní problémy, jako je anémie, syndrom neklidných nohou, syndrom chronické únavy, poškození nervů, cukrovka, hypotyreóza nebo hypotermie.

Hovoří se i o Raynaudově syndromu, který charakterizuje nedostatečné krevní zásobování končetin. Leckdo ho označuje za nemoc zimomřivých žen. Charakterizuje ji nápadně bledá kůže na prstech, přičemž se pocit chladu zhoršuje ve stresových situacích. Dochází i ke ztrátě citu v prstech. V každém případě je vhodné kontaktovat svého lékaře, nicméně úlevy se můžete dočkat i s pomocí běžně dostupných domácích vychytávek. Co vám určitě pomůže?

Masáž teplým olejem

Masáž je nejjednodušší terapeutický způsob, jak obnovit teplo v chodidlech a dlaních. Tření studených oblastí stimuluje průtok krve a zvyšuje přísun kyslíku. Olej volte kokosový, sezamový či olivový. Jeho účinek zvýšíte tím, že jej promícháte s prohřívacím kořením. Řeč je pochopitelně o kajenském pepři.

Koupel s epsomskou solí

Epsomská sůl je takový malý zázrak. Připravte si z ní pečující lázeň! Do lavoru s horkou vodou přisypte šálek soli, která dodá tělu hořčík, a ponořte do něj svoje dolní končetiny. Takto setrvejte, dokud voda nezchladne.

Jídlo bohaté na železo

Nedostatek železa je jednou z nejčastějších příčin anémie, která může mít za následek studené ruce a nohy. V boji proti anémii konzumujte potraviny bohaté na železo, jako jsou datle, sója, špenát, jablka, sušené meruňky, olivy a červená řepa. Velké množství železa obsahují také luštěniny, obiloviny (zejména quinoa), brokolice, tofu, dýňová semínka, mák nebo tolik oblíbená hořká čokoláda.

Kdy rozhodně na nic nečekat?

Nohy a ruce studené jen občas rizikem nejsou, nicméně v některých případech se návštěva lékaře důrazně doporučuje. Pokud zaznamenáte únavu, horečku, úbytek nebo naopak přírůstek tělesné hmotnosti, bolest kloubů či vyrážku na pokožce, na nic nečekejte, protože se může jednat o poškození nervů.

Foto: Shutterstock

Autorka: Karolína Dostálová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 18. 10. 2020

Studené ruce a nohy mě provází celý život. Řeším to teplými ponožkami - na noc mám dokonce dvoje.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 17. 10. 2020

tento týden jsem si již 2x plnila termolahev a dávala si ji do postele k nohám. Nemohla jsem se vůbec zahřát. Ani horký zázvorový čaj mi nepomohl

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 357
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.