Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 17. 5. 2018
Líbí se mi

Štítná žláza ovlivňuje celý organismus. Pravděpodobnost onemocnění poruchou štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů

Kristina|ŽENA s.r.o.
Kristina|ŽENA s.r.o.
Vloženo 17. 5. 2018
Líbí se mi
Štítná žláza ovlivňuje celý organismus. Pravděpodobnost onemocnění poruchou štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů

Štítná žláza ovlivňuje celý organismus. Pravděpodobnost onemocnění poruchou štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů

Stejně jako v předchozích letech se i letos ve dnech 21. 5. – 27. 5. 2018 koná celosvětová kampaň o onemocnění štítné žlázy s názvem 10. připomínkový týden štítné žlázy. Odbornou záštitu nad ním opět převzala Česká endokrinologická společnost ČLS JEP a nadnárodní pacientská organizace TFI – Thyroid Federation International.

Poruchou štítné žlázy trpí více než 200 milionů lidí na celém světě. Snížená funkce štítné žlázy (hypotyreóza) nebo zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) postihne v průběhu života až 10 % populace. Lidé však podceňují nespecifické příznaky, jako jsou například únava, pokles mentální výkonnosti, změny nálady až deprese či poruchy menstruačního cyklu, a pouze každý druhý si je své nemoci vědom a léčí se.

Štítná žláza je životně důležitý orgán motýlovitého tvaru v dolní části přední strany krku. Produkuje hormony, které regulují metabolismus, zajišťuje energetickou spotřebu buněk, fungování všech tkání a orgánů, vývoj a růst. Udržuje správnou funkci mozku a k výrobě hormonů potřebuje nezbytně jód. Potřebné množství jódu se odvíjí od věku, pohlaví, výživy, okolní teploty a hmotnosti. Dostatečné a bezpečné množství pro dospělé je 12 mikrogramy na kilogram hmotnosti. Jak bezpečně získat jód? V podobě jodidů (solí jódu) se vyskytuje především v mořských rybách, řasách a dalších mořských plodech. Ve zvýšené míře ho také najdeme v košťálové zelenině a v některých minerálních vodách.

V poslední době se potíže spojené se štítnou žlázou objevují stále častěji, pravděpodobnost onemocnění poruchou štítné žlázy je čtyřikrát vyšší u žen než u mužů. 

Až 10x více jsou právě ženy postiženy hypotyreózou (sníženou funkcí štítné žlázy), trpí jí zejména ve věku 4050 let. Hypertyreóza (zvýšená funkce štítné žlázy) je nejběžnější u žen ve věku 20–40 let, ale může se vyskytnout v každém věku. Projevem hypertyreózy bývá podráždění, nervozita, nesnášenlivost tepla, pocení, nespavost, bolesti hlavy, vysoký tlak, hubnutí apod., hypotyreóza se projevuje zimomřivostí, problémy s menstruací, únavou, ospalostí, svalovou slabostí, depresí, poklesem libida, padáním vlasů apod.

Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit. Důležitou roli při vzniku onemocnění štítné žlázy hraje dědičnost a životní styl.

Štítná žláza zastává v těle důležitý a citlivý regulační systém. Hormony, které produkuje, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány a procesy v těle. Kromě toho, že vyrábí důležité hormony, je svým způsobem nárazníkem pro stresy a emoce, tělo se její pomocí přizpůsobuje výkyvům životních situací. Její vyvážená funkce je proto zásadní i pro náš vnitřní život.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Marsy
Marsy 20. 5. 2018

opakovaně jsem měla žánět štítné žlázy 1a 1/2roku - léčba kortikoidy

Odpovědět
TerezaZlin
TerezaZlin 20. 5. 2018

Také mam sníženou funkci

Odpovědět
avatar
Nikola Geregová 20. 5. 2018

Já se se štítnou žlázou léčím,a kdyby byla na hubnutí,vůbec by mi to nevadilo,bohuzel to mam naopak

Odpovědět
k.eva
k.eva 18. 5. 2018

Odpovědět
Tvořilka97
Tvořilka97 18. 5. 2018

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.