Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi

Vonné svíčky zklidňují psychiku, ale zdraví většinou neprospívají

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi
Vonné svíčky zklidňují psychiku, ale zdraví většinou neprospívají

Vonné svíčky zklidňují psychiku, ale zdraví většinou neprospívají

Dají se sehnat v různých tvarech, barvách i provedeních. Nacházejí se v mnoha domácnostech, kde navozují útulnou atmosféru. Řeč je o běžných vonných svíčkách, které jsou sice krásné, ale rozhodně ne zdravé. Věděli jste, že mohou zvýšit riziko některých závažných  onemocnění?

Přichází večer a vy zatoužíte po odpočinku, klidu, tlumeném světle a příjemné vůni, která doslova zahltí vaše smysly, pocity a emoce. Zapálíte tedy vonnou svíčku, pohodlně se uvelebíte v křesle a začínáte relaxovat. Ačkoli to zní a vypadá hezky, přesně v tomhle okamžiku se vaše zdraví zřejmě ocitá v ohrožení. Ptáte se po důvodu?

Složení, které budí rozruch i obavy

Zamysleli jste se někdy nad tím, z čeho se jmenovaná dekorace vlastně vyrábí? Kdybyste žili v dávné minulosti, byl by odpovědí velrybí tuk, hovězí lůj nebo včelí vosk. Dnes je to ale všechno mnohem složitější. Výrobní proces u svíček, jež nejsou z přírodních ingrediencí, se točí hlavně okolo chemických látek, v jejichž čele stojí parafín (nažloutlá směs získávaná destilací ropy). Jenže právě on při spalování uvolňuje jisté sloučeniny, které jsou všechno, jen ne nezávadné. Tedy alespoň podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí.

Víte, co dýcháte?

Odborníci působící v této organizaci došli na základě svého průzkumu k přesvědčení, že jakmile zapálíte vonnou svíčku, přichází k vám nezvaná společnost v podobě acetaldehydu. Ten je nechvalně známý tím, že dráždí oči, nos i hrdlo, přičemž zvyšuje riziko respiračních chorob. Spolu s ním jste vystaveni i vlivu karcinogenního formaldehydu, který se dává do souvislosti s poruchami paměti, závratěmi, bolestmi hlavy i zhoršenými symptomy alergií a astmatu. Bohužel to pořád není všechno, co na vás poblíž třepotajícího plamínku může zaútočit.

Vedlejší účinky, které byste nečekali

Experti totiž důrazně varují, že kromě příjemné vůně připomínající květiny, koření, exotické plody nebo mořský vánek, vdechujete i plyn akrolein s polycyklickými uhlovodíky. A to je velký problém, neboť jde o nebezpečné toxiny, jež se dávají do přímé souvislosti s rozvojem rakoviny. Ještě pořád máte chuť na relax při svíčkách? Ono to vypadá, že večer strávený po tmě má taky něco do sebe – a hlavně bude asi o hodně zdravější…

Foto: Shutterstock

Autorka: Kateřina Málková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 6. 12. 2020

mám je ráda

Odpovědět
Rajka
Rajka 5. 12. 2020

Tak na druhou stranu,pokud jsou zdravi skodlive, jak mohou některé z nich mit i oznaceni nezavadnosti? Myslim,ze je zreba sledovat etikety, svicky s oznacenim RAL neobsahuji knoty s olovem apod... chapu,ze svicky made in 'nevim kde' a Vietnam je bohuzel sice levna záležitost, ale spada do kategorie skodlive...

Odpovědět
sipeji
sipeji 5. 12. 2020

Někdy mě z vonné svíčky bolí hlava nebo mi slzí oči.

Odpovědět
Majina
Majina 4. 12. 2020

Krásny článok

Odpovědět
lenin
lenin 4. 12. 2020

Píše se to často, Přesto neodolam a stejně si ji zapálím

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 674
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.