Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2021
Líbí se mi

Objevte blahodárné účinky sauny

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 16. 9. 2021
Líbí se mi
Objevte blahodárné účinky sauny

Objevte blahodárné účinky sauny

Zajdete si občas rádi do sauny? Pak byste mohli z tohoto povyražení udělat pravidelný zvyk. Důvody jsou jednoduché a celkem přesvědčivé – sauna totiž prospívá jak tělu, tak mozku.

Pokud vám tedy saunu lékař nezakázal (nedoporučuje se například u některých srdečních onemocnění a dalších vážných chorob), určitě byste si ji měli dopřávat alespoň jednou nebo dvakrát do měsíce. Proč?

Pocením k delšímu životu

Účinky saunování se rozhodli prověřit také vědci, kteří ve studii uveřejněné v JAMA Internal Medicine zjistili, že chození do sauny jedenkrát týdně snižuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny až o 22 procent. Laicky a zjednodušeně řečeno to znamená, že saunování může prodloužit život. Výzkum byl sice prováděn ve Finsku, kde jsou sauny národní tradicí, nicméně pokud návštěvu páry zahrnete do svého rozvrhu i vy, rozhodně vám vaše tělo bude vděčné.

Úsměv od ucha k uchu

Nejen tělo ale pravidelná sauna potěší. Pobyt v horku a páře prospěje i vaší duši. Dokáže totiž odplavit smutek, pocity beznaděje, apatii a vyčerpání. Dokonce i u pacientů s mírnou depresí byl zjištěn významný posun stavu – to když si saunu dopřávali 5krát do týdne po dobu 15 minut. Vy nemusíte samozřejmě navštěvovat saunu tak často, ale rozhodně si na ni čas ve svém nabitém rozvrhu udělejte.

Vzpruha pro srdce

Ačkoli jsme hned zpočátku upozorňovali, že saunování může být pro lidi s některými nemocemi nevhodné, pokud máte srdce zdravé a netrápí vás ani jiný zdravotní problém, pak se saunujte, jak můžete. Vaše srdce vám určitě poděkuje. V sauně se vám totiž pořádně rozproudí krev, „procvičíte“ srdeční sval a posílíte tento životně důležitý orgán proti infarktu. Navíc následná relaxace dělá srdci také náramně dobře.

Paměť jako zamlada

Přemýšlíte, co může mít saunování společného s naším mozkem? Tak i na tuto otázku se pokusili vědci najít odpověď. A podle studie uveřejněné v odborném časopise Age and Aging mají lidé, kteří se pravidelně saunují, nižší riziko, že u nich ve stáří propukne některá z forem demence (ve studii se nejvíce vliv sauny projevil u těch, kteří se do její horké „náruče“ svěřili 4krát týdně – u nich se riziko snížilo o více než 60 procent). Důvod není zcela jasný, nicméně to vypadá, že obecně lepší tělesné zdraví u saunujících se lidí ovlivňuje i zdraví mozku.

Sbohem, bolesti

Chronické bolesti nejsou vůbec nic příjemného a trápí stále více lidí. Už naše babičky radily například na bolavé klouby přikládat teplé obklady. Tak proč se léčivým účinkům tepla nesvěřit celkově? Sauna dokáže pomoci svalům, kloubům, páteři… Navíc díky tomu, že z ní budete odcházet příjemně relaxovaní, bude vám lépe na duši a případná bolest vás tolik psychicky nezasáhne. A i za to můžeme být pravidelným pobytům v sauně vděční.

Foto: Shutterstock

Autorka: Lucie Pražáková

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
k.eva
k.eva 21. 9. 2021

Sauna je prima

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 17. 9. 2021

Saunu miluji

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 17. 9. 2021

vzhledem k mému zdraví není sauna nic pro mne

Odpovědět
sipeji
sipeji 17. 9. 2021

Já mám ráda saunu moc ráda, jsem věčně zrzlá.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 9. 2021

hmmm

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 655
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.