Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 4. 2021
Líbí se mi

Ředkvičky jsou lék! S čím vším vám pomohou?

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 13. 4. 2021
Líbí se mi
Ředkvičky jsou lék! S čím vším vám pomohou?

Ředkvičky jsou lék! S čím vším vám pomohou?

Bílá, červená i fialová. Ředkvička je kořenová zelenina kulovitého nebo válcovitého tvaru. Patří k vynikajícím zdrojům vitaminu C, který bojuje s volnými radikály, a rozhodně není jen potravinou vhodnou do salátů. Vždyť se jedná o lék! S čím vším vám pomůže?

Kromě céčka je ředkvička plná hořčíku, folátu, draslíku, vlákniny, vápníku i riboflavinu. Nejstudovanější sloučeninou v ředkvičkách je však sulforafan, tedy antioxidant, u kterého bylo zjištěno, že potenciálně inhibuje různé formy rakoviny. Nebo aspoň takhle to tvrdí vědci. A co se stane, když ředkvičku začnete jíst – pravidelně? Dočkáte se těchto výhod!

Pomocník při hubnutí

Vláknina je pro ty, kteří chtějí zhubnout, něco jako zázračná formule. Studie totiž ukazují, že je pro řízení tělesné hmotnosti klíčová. Zabraňuje kolísání krevního cukru a pomáhá zvládat tak zvaný vlčí hlad. Zároveň se stará o pocit sytosti. (Doporučená denní dávka je přitom 25-35gramů pro dospělou osobu.) Další dobrou zprávou je, že ředkvičky mají nízký obsah kalorií, takže jsou vhodné i při dietě.

Lékař přes ledvinové kameny

Bylo zjištěno, že strava obsahující ředkvičky zvyšuje vylučování oxalátu vápenatého močí, což snižuje pravděpodobnost hromadění minerálů uvnitř močových cest a formování kamenů.

Podporovatel kardiovaskulárního zdraví

Podle vědců extrakty z ředkviček ovlivňují produkci oxidu dusnatého. V překladu to znamená, že se po jejich zásahu uvolní krevní cévy, což ve výsledku představuje snížení krevního tlaku. Oxid dusnatý také hraje roli při uvolňování tkáně hladkého svalstva a zvyšování regionálního krevního toku. Podle všeho jsou pak ředkvičky přínosné při eliminaci rizika aterosklerózy neboli kornatění cév. Kdo by to byl do nich řekl?

Zdravotní berlička při cukrovce

Ředkvičky mají antidiabetické účinky. Posilují antioxidační obranný systém těla a snižují hromadění volných radikálů. To podporuje energetický metabolismus a snižuje absorpci glukózy ve střevě. Komu to pomáhá? Jednotlivcům s diabetem!

Skvělé trávicí zdraví

Ředkvičky patří k dobrým zdrojům vlákniny, jak již bylo řečeno, a mohou tak podporovat trávicí zdraví. (Totéž platí i pro jejich listy.) Ne nadarmo se oblíbená ředkvička používá jako zažívací pomůcka, stimulant, projímadlo a coby „pilulka“ na různé žaludeční poruchy.

Detoxikace jater

To malé, obvykle červené „nic“, obsahuje vysokou koncentraci glukosinolátů, jenž podporují zdraví jater a podílejí se na jejich detoxikaci. Na druhou se udává, že ředkvička v některých případech může narušovat produkci hormonu štítné žlázy. Také zvyšuje sekreci žluči a mé hypoglykemické účinky, takže ti, kdo již užívají léky na cukrovku, by jejich konzumaci měli zkonzultovat se svým lékařem.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jana101
Jana101 17. 4. 2021

paráda

Odpovědět
adelaidefromprague
adelaidefromprague 17. 4. 2021

už mám zaseto ve skleníku, miluju ředkvičky!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 16. 4. 2021

miluji ředkvičky a dost na nich ujíždím

Odpovědět
sipeji
sipeji 14. 4. 2021

A navíc jsou moc dobré.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 4. 2021

super, dost jsem nevěděla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 633
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.