Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi

Ředkvičky pomohou s trávením, hubnutím i detoxikací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 21. 3. 2020
Líbí se mi
Ředkvičky pomohou s trávením, hubnutím i detoxikací

Ředkvičky pomohou s trávením, hubnutím i detoxikací

Bílá, červená i fialová. Ředkvička je kořenová zelenina kulovitého nebo válcovitého tvaru. Patří k vynikajícím zdrojům vitaminu C, který bojuje s volnými radikály, a rozhodně není jen potravinou vhodnou do salátů. Vždyť se jedná o lék! S čím vším vám pomůže?

Kromě céčka je ředkvička plná hořčíku, folátu, draslíku, vlákniny, vápníku i riboflavinu. Nejstudovanější sloučeninou v ředkvičkách je však sulforafan, tedy antioxidant, u kterého bylo zjištěno, že potenciálně inhibuje různé formy rakoviny. Nebo aspoň takhle to tvrdí vědci. A co se stane, když ředkvičku začnete jíst – pravidelně? Dočkáte se těchto výhod!

Pomocník při hubnutí

Vláknina je pro ty, kteří chtějí zhubnout, něco jako zázračná formule. Studie totiž ukazují, že je pro řízení tělesné hmotnosti klíčová. Zabraňuje kolísání krevního cukru a pomáhá zvládat tak zvaný vlčí hlad. Zároveň se stará o pocit sytosti. (Doporučená denní dávka je přitom 25-35gramů pro dospělou osobu.) Další dobrou zprávou je, že ředkvičky mají nízký obsah kalorií, takže jsou vhodné i při dietě.

Lékař přes ledvinové kameny

Bylo zjištěno, že strava obsahující ředkvičky zvyšuje vylučování oxalátu vápenatého močí, což snižuje pravděpodobnost hromadění minerálů uvnitř močových cest a formování kamenů.

Podporovatel kardiovaskulárního zdraví

Podle vědců extrakty z ředkviček ovlivňují produkci oxidu dusnatého. V překladu to znamená, že se po jejich zásahu uvolní krevní cévy, což ve výsledku představuje snížení krevního tlaku. Oxid dusnatý také hraje roli při uvolňování tkáně hladkého svalstva a zvyšování regionálního krevního toku. Podle všeho jsou pak ředkvičky přínosné při eliminaci rizika aterosklerózy neboli kornatění cév. Kdo by to byl do nich řekl?

Zdravotní berlička při cukrovce

Ředkvičky mají antidiabetické účinky. Posilují antioxidační obranný systém těla a snižují hromadění volných radikálů. To podporuje energetický metabolismus a snižuje absorpci glukózy ve střevě. Komu to pomáhá? Jednotlivcům s diabetem!

Skvělé trávicí zdraví

Ředkvičky patří k dobrým zdrojům vlákniny, jak již bylo řečeno, a mohou tak podporovat trávicí zdraví. (Totéž platí i pro jejich listy.) Ne nadarmo se oblíbená ředkvička používá jako zažívací pomůcka, stimulant, projímadlo a coby „pilulka“ na různé žaludeční poruchy.

Detoxikace jater

To malé, obvykle červené „nic“, obsahuje vysokou koncentraci glukosinolátů, jenž podporují zdraví jater a podílejí se na jejich detoxikaci. Na druhou se udává, že ředkvička v některých případech může narušovat produkci hormonu štítné žlázy. Také zvyšuje sekreci žluči a mé hypoglykemické účinky, takže ti, kdo již užívají léky na cukrovku, by jejich konzumaci měli zkonzultovat se svým lékařem.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Svata
Svata 5. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

super, miluji je

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 26. 3. 2020

zrovna je pojídám z misky - miluji je

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 3. 2020

ředkvičky patří mezi zeleninu, kterou si kupujeme skoro po celý rok, ráda ji chrooupu, včera jsme zrovna dojedli a zítra snad manžel zase doveze.. Zde ukázka z pátečního nákupu - 10 ks bylo velkých a poslední takový drobek, naštěstí druhý svazek byl v pohodě

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 28. 3. 2020

to je dobrý rozdíl

konatovka
konatovka 22. 3. 2020

Máme je s manželem rádi a často si je kupujeme, jsou dostupné v obchodech po celý rok.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 841
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.