Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 8. 11. 2020
Líbí se mi

Rady, jak předejít kuperóze a žilkám v obličeji

avatar
Lucie Janotová
Vloženo 8. 11. 2020
Líbí se mi
Rady, jak předejít kuperóze a žilkám v obličeji

Rady, jak předejít kuperóze a žilkám v obličeji

Citlivá pokožka, náchylná k začervenání, praskání žilek a kuperóze, trápí mladší i starší lidi bez rozdílu pohlaví. Právě podzim a zima jsou pro takovou pleť velice náročnými obdobími. I těmto problémům lze ale předcházet, nebo je alespoň zmírnit, používáním speciální dermokosmetiky a dodržováním některých zásad.

„Vznik červených žilek je důsledkem snížené funkce elastických vláken žilní stěny. Ta postupně ztrácí pružnost, kvůli níž dochází k trvalému rozšíření kapilár, jež jsou pak viditelné pod kůží v oblasti obličeje, lýtek, stehen i jinde na těle. Nejde ale jen o estetický problém. Pokud se vhodným způsobem o takto citlivou pleť nestaráme, dochází k rozsáhlejším projevům přecitlivělosti pleti, jež může dlouhodobě vést ke vzniku kuperózy (trvalé zarudnutí s rozšířením malých povrchových cév). V dalším stadiu pak vzniká chronické kožní onemocnění zvané rosacea,“ vysvětluje Denisa Jasinská ze společnosti Essenté, která se v Česku zabývá vývojem kosmetických produktů podle nejnovějších vědeckých poznatků.

Jak se vyhnout kuperóze a žilkám v obličeji?

Speciální dermokosmetika

Pokud vás trápí pleť se sklonem k začervenání, rozhodně investujte do přípravků určených přímo k řešení tohoto problému – do dermokosmetiky, která obsahuje složky zpevňující cévky a zabraňující jejich dalšímu poškození. Ideální je, pokud na sebe přípravky navazují v rámci speciálního setu jedné kosmetické značky. 

Takovým je například Essenté Beauty Box Redness Minimizers, který obsahuje tyto 3 produkty: Essenté Mycí emulze s AHA kyselinami dokonale čistí, obsažená kyselina mléčná odstraňuje odumřelé buňky, uvolňuje ucpané póry, předchází tvorbě zánětů a mandlový olej dodává pleti pocit hebkosti. Essenté Krém redukující začervenání byl speciálně vyvinutý pro hypersenzitivní pokožku se sklonem k začervenání, zánětu a s viditelně popraskanými žilkami, takže přináší okamžitou úlevu, zmírňuje zarudnutí, zklidňuje, hydratuje a projasňuje pleť. SOS přípravkem pro hypersenzitivní pleť je pak Essenté Booster proti začervenání, který aktivně redukuje začervenání, zlepšuje žilní mikrocirkulaci, posiluje pružnost kapilár a umí odstranit pocity pálení, suchosti a podráždění. 

Posilující rutin

K dalším účinným opatřením, která pomáhají v boji proti začervenání pleti a rozšířeným žilkám, patří užívání rutinu. Ten má schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Jedná se o bioflavonoid, který se nachází v některé zelenině a ovoci. Najdete jej v jablkách, pohance, většině citrusů, černém i zeleném čaji, také fíky jsou bohatým přírodním zdrojem rutinu. Anebo si jej můžete pořídit v tabletách jako doplněk stravy.

I v zimě musí pleť pít

Naše pokožka podléhá v zimě dehydrataci způsobené jak pobytem ve vytápěných prostorách, tak i nedostatečným pitným režimem, protože naše tělo nemá takovou potřebu žízně jako třeba v létě. Proto je třeba ohlídat si stejně jako po zbytek roku pravidelný příjem tekutin. „Zvláště ženy, které mají citlivou pokožku se sklonem k začervenání, by pak tomu měly v zimním období přizpůsobit i kosmetické přípravky určené k odlíčení a čištění pleti. Ideální je mycí emulze s AHA kyselinami, obsahující zklidňující látky zabraňující podráždění kůže a zároveň předcházející dehydrataci,“ radí Denisa Jasinská.

Tabu jsou cigarety všeho druhu

Mezi prokázané příčiny vzniku citlivé pleti se sklonem k začervenání a rozšířeným žilkám patří i kouření. „Pleť kuřáka nebo kuřačky poznám na první pohled – mívá šedavý nádech, výrazné nosoretní rýhy a vrásky kolem očí a rtů. Často se na ní vyskytují právě i rozšířené žilky. Kouření opravdu neškodí jen zdraví, ale i kráse. A týká se to i teď tak moderních elektronických cigaret,” upozorňuje kosmetička Nikol Bárová.

Alkohol jen symbolicky

Ne nadarmo malují karikaturisté opilcům červené nosy. Je známo, že alkohol rozšiřuje cévy, a pokud se pije často a ve velké míře, žilní stěny ztrácejí schopnost pružně reagovat. Důsledkem bývají popraskané žilky především v oblasti nosu a na tvářích.

Nevhodné saunování

Lidé s hypersenzitivní pletí se sklonem k začervenání a tvorbě žilek by měli co nejvíce omezit pobyt v prostředí s častým střídáním teplot. Proto jim nelze v žádném případě doporučit saunování ani pobyt v horké páře.

Pozor na opalování

Kosmetičky vůbec nedoporučují vystavovat jemnou pleť obličeje slunečnímu záření (a to ani v zimě) a radí vždy používat krémy s účinnými UV faktory. U pleti se sklonem k začervenání a vzniku rozšířených žilek to platí dvojnásob.

Foto: Shutterstock

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 14. 4. 2021

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 26. 3. 2021

zajímavé

Odpovědět
Siraellen
Siraellen 9. 11. 2020

velmi užitečné

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 9. 11. 2020

To mám opravdu radost! Moc mě váš komentář potěšil

sipeji
sipeji 9. 11. 2020

Cenné rady.

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 9. 11. 2020

Moc děkuji!

Tamara
Tamara 8. 11. 2020

Odpovědět
avatar
Lucie Janotová 9. 11. 2020

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 269
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.