Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2021
Líbí se mi

Bolí vás v krku? Zkuste první pomoc přímo z vaší lednice!

Redakce ŽENY s.r.o
Redakce ŽENY s.r.o
Vloženo 29. 9. 2021
Líbí se mi
Bolí vás v krku? Zkuste první pomoc přímo z vaší lednice!

Bolí vás v krku? Zkuste první pomoc přímo z vaší lednice!

V krku máte asi tisíc žiletek a bolest vás sužuje tak, že při pouhém polknutí zkroutíte palce na nohou? Určitá jídla mohou tento nepříjemný stav zmírnit. Zbavte se zánětu a posilte imunitní systém svého těla – například s pomocí vývaru a kurkumy!

Bolest v krku dokáže pěkně znepříjemnit život. Vyhlaste jí válku s potravinami, které váš krk uvolní, navíc jsou snadno polykatelné.

Nanuky

Ledový nanuk může nabídnout okamžitou úlevu. Ideální je, když se jedná o ovocné pyré bez přidaných látek, jako jsou umělá barviva a cukry. Chlad potlačí zánět a zabrání šíření bakterií. Proto nanuky, nebo třeba i kousky ledu, cucejte co 30 minut – a vyhněte se příliš horkým nápojům. Již večer se budete cítit lépe.

Vegetariánský vývar s česnekem, kurkumou a černým pepřem

Teplý vývar je uklidňující a pára může pomoci uvolnit přetížení v dutinách. Mezi další plusy báječné polévky patří přítomnost živin, antioxidantů a dalších prospěšných složek. Dáte-li do ní třeba česnek, obohatíte ji o sloučeniny síry bojující se záněty. A každý ví, že konkrétně česnek obsahuje antibakteriální, antivirové a protiplísňové látky posilující imunitu. Ale pozor, nezapomeňte do vývaru přidat také kurkumu. Toto koření se již dlouho používá v čínské a ájurvédské medicíně, a rozhodně ne náhodou.

Nejen tamní obyvatelé si ho cení pro protizánětlivé vlastnosti. Výzkum ukázal, že aktivní složka kořene, kurkumin, pomáhá snížit hladinu enzymů v těle, které podporují zánět. Kurkumin se však bez použití piperinu, látky, jenž se nachází v černém pepři, nevyužije na 100 procent, proto do teplého vývaru vhoďte i jeho!

Bramborová kaše se skořicí

Sladké brambory poskytují dvě klíčové živiny podporující imunitu: vitaminy A a C. Brambory jsou také plné antioxidantů a protizánětlivých látek. Přidejte k tomu rozmixovanou, hladkou texturu, která váš krk nepodráždí. Příjemná vidina, že? Bramborovou kaši obohaťte i o skořici. Nejen, že jí dodá zajímavou chuť, ale poskytne i tolik žádané antioxidanty, jenž zapůsobí proti virům, bakteriím a houbám. Podle potřeby lze přidat i trochu medu nebo javorového sirupu. Tedy aspoň pokud máte chuť na sladké. A co byste měli pít?

Heřmánkový čaj s citronem

Kromě protizánětlivých vlastností heřmánku tato bylinka pomáhá lidem rychleji usnout, což je při nemoci důležité. Spárujte ho s vitaminem C (citronovou šťávou) – a ozdravný nápoj je na světě. Heřmánek zrovna nemáte? Nevadí, hlavně, když najdete zázvor.

Čerstvý kořen zázvoru platí za silný protizánětlivý přípravek. Bojuje proti nevolnosti, podporuje imunitu a má antivirové a antibakteriální vlastnosti. Oloupejte jej, jemně nastrouhejte a přidejte do čaje s medem.

Foto: Shutterstock

Autorka: Šárka Mikulová

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Siraellen
Siraellen 30. 9. 2021

nejlepší je rakytník

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 9. 2021

kaše a skořice, no panečku...

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 3. 10. 2021

To slyším poprvé...

sipeji
sipeji 30. 9. 2021

Také by mě nenapadla kaše se skořicí.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 29. 9. 2021

některé kombinace jsou vskutku zajímavé

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 509
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.